Skocz do zawartości

zwrotki w Pb s6c


finchers
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobienie filtra drugiego rzędu, to nie jest wiele roboty, koszty elementów też nie będą wielkie. Tu i tak nie ma co cudów się spodziewać, ale zrobienie filtra 12dB/okt trochę zabezpieczy tweeter i pewnie zniknie:

W normalnej zwrotnicy przy dużej głośności tweetery zaczynają zniekształcać dźwięk, słychać jak cicho "popiardują" w rytm niskich tonów

 

 

Autor tego tematu na diyaudio jest też tutaj zarejestrowany:

http://strefacaraudio.pl/forum/profiles/1616.htm

może warto uderzyć do niego co on wskórał u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem pw do kolegi i:

 

-Wstawił najpierw tłumik -3db jednak to było pudło ponieważ góra była wyciszona aż nadto.

-Poza tym zmienił elektrolita w torze tweetera na MKP i wywalił PTC ale też nie odczuł żadnej pozytywnej różnicy

-Wg. niego jedyną opcją aby trochę ukulturalnić te głośniki jest wstawienie na tweeter zwrotki 12 db/okt ale nie podejmował się tego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wylutowane kondy ze zwrotki, wrzuc je w plus tweetera i najzwyczajniej w swiecie przetestuj zasilajac je kanałami z radia. Wyciszysz tweeter wzgledem woofera, a to moze okazac sie dla Twoich uszu zbawienne... Nic poki co nie kombinuj tylko pobaw sie tak jak jest...

U kumpla w seju tez nie było mowy o cieciu drzwi(mamaMobile) wiec tweeter jest zasilany radiem, nie byłoby tragedii ale ma "napierdzielacze" w tylnej polce zasilane wzmakiem i operowanie faderem okazało sie zbawienne aby cokolwiek tam poprawic... No poprawic to za duzo poiwedziane...

 

W mojej pasywce było tez nieciekawie ostro ale wystarczyło rozdzielenie zestawu i wyciszenie tweetera wzgledem woofera i jest niebo a ziemia... Zyskał i tweeter i woofer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki ten zestaw charakteryzuje się wlasnie tym ze góra dominuje nad reszta.

Jakby nie patrzec jest za glosna wzgledem wooferow i czasem za ostra....

pogłasniając zestaw chciałbym uslyszec bardziej woofery, kosztem tweeterow

 

 

Masz wylutowane kondy ze zwrotki, wrzuc je w plus tweetera

czyli mam rozumiec ze na sam plus wystarczy wrzucic tego bipolara?badź te ktore proponował cursor?

a czy woofer moge podpiac bez zwrotki odcinajac go tylko na hpf ok 60?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli mam rozumiec ze na sam plus wystarczy wrzucic tego bipolara?badź te ktore proponował cursor?

a czy woofer moge podpiac bez zwrotki odcinajac go tylko na hpf ok 60?

 

 

Tak dokładnie tak.

 

 

Mozesz tez pobawic sie wooferem w fullpass albno na resztce tej oryginalnej zwrotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki cos pokombinuje i sie napewno odezwe(2-3 dni)

a jak mam ustawic tweetery na radiu?wiem ze grają do 2kHz....a ile ciac na dole?

 

[ Dodano: 2009-11-23, 15:36 ]

mastah22 piszesz ze moge pobawic sie z resztą zwrotki jeszcze.,,,a ten wiekszy kondensatorek w jakim celu sluzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz jaka jest specyfikacja zwrotki w dokumentacji do glosników i bedzie znał ciecie wf/tw

 

Woofer lepiej zetnij nie Hpassem tylko low passem w miejscu ciecia orginalnej zwrotki (jesli taką masz zwrotnice we wzmaku i pozwala cie tak wysoko ciac.) Zwykle w tanszych zestawach 2 way ciecia sa w ok 3000-4000Hz 12db/oktawe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://audioefm.w.interia.pl/budowa_zw.htm

 

Tutaj masz podane przybliżone wartości elementów do cięć głośników.

 

Dla woofera daj około 2500 hz dolnoprzepustowy 12dB, dla wysokotonowego 5000 hz 12db, czyli standard 5 uF kondensator szeregowo, cewka ok. 0,18 mH równolegle.

 

Jeśli ktoś stwierdził, że -3 db L-pad będzie zbyt przyciszał ten głośnik, można więc spróbować -2dB :hyhy:, czyli szeregowo 0,8 ohm, 15 ohm równolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz JVC SH-1000, to radio ma wbudowaną zwrotnicę aktywną

Podłącz przód osobno pod philipsa i skorzystaj ze zwrotnicy w radiu. Domyślnie pewnie tak jak w alpine cięcie dla tweetera jest wysoko ustawione(w alpine 4khz) więc nie powinno być problemów.

Wyjście front w tym momencie robi wyjście do tweeterów, a rear do midwooferów.

Pobaw się cięciem, nachyleniem i głośnością, a sam się przekonasz, czy da się utemperować ten tweeter.

Sam philips jest łagodnym wzmakiem, to seria 600 i 650 ostrzy nieco, ale 4040 i 6040 już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotykam sie z przypadkami ( JBL ) , że po przeanalizowaniu zwrotki mimo cewki i kondensatora jest...wofer full pasmo a tweter 12 db/okt.

Nie twierdze , że te PB tak mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziesiaj pogrzebałem "troche"...chyba z 5h przesiedziałem w samochodzie(cuda że akumulator nie odmówił posłuszeństwa:P

narazie nie zmieniałem nic w zwrotnicach, chciałem zobaczyc jak pod nowym radiem to zagra:)

od razu mówię że nie jestem w nowym radiu "osłuchany" ale jak podpiąłem to róznicę w brzmieniu słychać dość sporą(w szczegolnosci jak zaczynam właczać te wszystkie pierdoły BBE itp . itd :P

nie chcialo mi się za bardzo brac za robienie czegokolwiek ----tylko siedziałem i odsluchiwałem po kolei "osłuchane" utwory :P

z górą może aż takiej tragedii nawet nie było, choć brzmienie detaliczniejsze według mnie...ale nie bardziej gryzące...

piszę tu o różnicy w brzmieniu a xnie o tym przeciez temat....

wiec sprobowałem coś pokombinować:

-tweetery pusciłem z radia na orginalnej zwrotce(na front)

-woofery prosto do wzmaka(rear)

no i? cos nie hallo bo chyba radia jeszcze nie poznałem albo filtrow porządnie nie potrafie ustawic

wyłączylem wkoncu lpf na tweetery i tak jakby lepiej zagrały, wczesniej jakby "ssssssssyczały" a dałem 3.2kHz

dziwne , nie wiem jak w innych radyjkach ale tu mam tylko front hpf, rear hpf i rear lpf

z tym ze jesli na przod moge ustawic te 3,2kHz na tweetery to juz na rear nie mam takiej skali....

 

wkoncu juz mialem dosc takze zostawilem jak było na początku czyli wszystko podpiete na zwrotke.

jutro jeszcze sie pobawie ale az sie boje radio wyciągać bo niezła zabawa, z wladowanie wszystko do srodka :P ...(zwrotki, 2 kostki http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif i kupe innego zlomu ze musze prawie butem dopychac :D

 

co mnie zdziwilo po zmianie radyjka?bas stał się znów denerwujący :hyhy: kiedys juz pisalem o tym że głowa boli przy dluzszym sluchaniu...

na przod i tyl mam wyjscie 5v jak sie nie myle, a na suba 2v to moze byc przyczyna?

wczesniej mialem podobnie z alpine mrv 400 ale po przesiadce na Filipa ustało(wiec tlumaczylem sobie ze za mało mocy było)

teraz po zmianie radyjka akcja powrocila :D

 

ufff ciekawe komu sie czytac te pierdoly bedzie chcialo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwne , nie wiem jak w innych radyjkach ale tu mam tylko front hpf, rear hpf i rear lpf

z tym ze jesli na przod moge ustawic te 3,2kHz na tweetery to juz na rear nie mam takiej skali....

To jest właśnie zwrotnica aktywna

 

ufff ciekawe komu sie czytac te pierdoly bedzie chcialo....

Mi? :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-tweetery pusciłem z radia na orginalnej zwrotce(na front)

-woofery prosto do wzmaka(rear)

 

Gdzies czytałem (gość nie mogł dojść do ładu z czasówką), że pełne regulacje zwrotek itd. lecą TYLKO na RCA a końcówka w radiu to taki... hmm FLAT może tu jest problem?

Co do suba zdziwiło mnie , że wyjścia są 5V a sub 2V czy aby na pewno tak jest? Punkt widzenia jest różny mi na przykład granie basu podeszło dopiero kiedy...został "podcięty" na nie forowej :zawstydzony: nie książkowej i nawet ...nielogicznej czestotliwości 50Hz niby to niedobrze ale... dla mnie jak grał do np. 80 to było...lipnie, teraz jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt widzenia jest różny mi na przykład granie basu podeszło dopiero kiedy...został "podcięty" na nie forowej :zawstydzony: nie książkowej i nawet ...nielogicznej czestotliwości 50Hz niby to niedobrze ale... dla mnie jak grał do np. 80 to było...lipnie, teraz jest lepiej.

 

a zaraz tam nielogicznej ja u siebie od dlugiego czasu mialem ok. 50-55Hz bo tak bylo najlepiej. Wooffer robiły konkretną robote a sub byl od tego zeby tylko uzupełniąc "samiuśki" dół. Nie ma reguły (książkowej, forumowej), wsiadasz do samochodu i sluchasz i krecisz i dalej słuchasz i dalej krecisz (w miedzy czasie cos Cie zaleje np. krew) ale dalej słuchasz i jak Ci bedzie najlepiej pasiło tak zostawiasz.......... zresztą kogo ja instruuje :rotfl::rotfl:

 

Zeby bylo smieszniej mam przewalone przejscie z bagaznika w sedanie (konkretnie uszczelnionym) sekcji subbasowej. A jak podlaczyłem malenstwo AS HX 8 SQ w małym klozeciku to "szczenka" mi opadła :rotfl: i to tez byl zakres max. 55Hz :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzies czytałem (gość nie mogł dojść do ładu z czasówką), że pełne regulacje zwrotek itd. lecą TYLKO na RCA a końcówka w radiu to taki... hmm FLAT może tu jest problem?

Nie spotkałem się z tym jeszcze w żadnej alpine ani clarionie. W instrukcji do tego JVC też nie ma o tym żadnej wzmianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...