Skocz do zawartości

Zwrotnice, zwrotniczki cyfra kontra analog


wasylwek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dwie fale tej samej częstotliwości mogą ......

Zinterferować wzmocnić się (to prawdopodobnie kiedy są w fazie) czyli podbić nasze wytęsknione liniowe :hyhy: granie i narobić ...szambo, lub znieść się ( co ma czesto przypadek jak niektórzy nie skojarzą po co producent robi paski na sznurkach :D ) czyli "wyciąć dziurę" w jakże ciężko poszukiwanym ...liniowym przenoszeniu i narobić ...kongo :rotfl: .

Grzesio ja chyba uderzę w te lektury :hyhy: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Dj Darecki napisał/a:

Ty naprawdę to słyszałeś? gratuluje słuchu

U mnie tez to slychac mam clariona drx 960rz system przedni lipny a jednak jakos udalo mi sie zbudowac scene i podczas ustawiania korekcji czasowej moge ja "przesuwac" gdzie chce i jak chce

No ja moge tylko przesuwać w prawo i w lewo i tylko to usłyszę :rotfl:

 

Dj Darecki, jak wiesz, jak ma dany utwór wyglądać, gdzie co ma być rozmieszczone

hmm a skąd mam to wiedzieć ?

 

 

 

PozdraVWiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greg-si napisał/a:

Dj Darecki, jak wiesz, jak ma dany utwór wyglądać, gdzie co ma być rozmieszczone

 

hmm a skąd mam to wiedzieć ?

Oto jest dobre pytanie

Łatwiejszy sposób to mieć płytkę do której mamy ściągawkę gdzie co ma być gdzie kto śpiewa gdzie jest saksofon gdzie gitarka a gdzie kołatki.

Trudniejszy ale lepszy sposób to osłuchać płytę na dobrym sprzęcie w domu. Wtedy mamy odniesienie również do tego gdzie dany element ma występować.

 

Ps. Ostatnio przesłuchując jakąś tam płytkę po raz n-ty (gdzie n dąży do nieskończoności :rotfl: ) usłyszałem że w jednym utworze ktoś chodzi czy szura koło lewego słupka http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif Takie tam niuanse :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Ostatnio przesłuchując jakąś tam płytkę po raz n-ty (gdzie n dąży do nieskończoności ) usłyszałem że w jednym utworze ktoś chodzi czy szura koło lewego słupka Takie tam niuanse

Fajne są takie niuanse jak np. usłyszysz w pewnym momencie jak artysta przełyka ślinę zanim zaczyna śpiewać :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Ostatnio przesłuchując jakąś tam płytkę po raz n-ty (gdzie n dąży do nieskończoności ) usłyszałem że w jednym utworze ktoś chodzi czy szura koło lewego słupka Takie tam niuanse

 

A to właśnie był..........

 

 

 

króliczek :hyhy::hyhy::hyhy:

Panowie nie róbcie sobie oftopa z mojego ...zacnego tematu. Czy ktoś podejmie sie osłuchania "rzeczonego" utworu i napiasania jak on go ...usłyszał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam plytke focal'a do ustawienia systemu , pierwsze sample sa do ustawiania wlasnie sceny , sa bardzo pomocne plytka jest we flac'u wiec o jakosc nie ma co sie martwic ..

http://rapidshare.com/files/73514787/Focal...ls_CD.part1.rar

http://rapidshare.com/files/73514738/Focal...ls_CD.part2.rar

http://rapidshare.com/files/73518696/Focal...ls_CD.part3.rar

http://rapidshare.com/files/73517627/Focal...ls_CD.part4.rar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak tak poczytałem o czym wy tu piszecie to stwierdzam, że ja jestem głuchy :hyhy: Inna sprawa, że dla mnie ma to jako tako grać a czy to będzie niżej czy też wyżej to inna sprawa http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif Ale jak widać lubicie się z tym bawić, w końcu to wasze hobby http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/biggrin.gif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silasik, o jakość nie ma co się martwić?

hehe. Też tak myślałem :hyhy:

Miałem płytkę focal`a w formacie APE czy coś w ten deseń. W każdym razie format bezstratny. Nagrałem sobie to na płytkę i cieszyłem się jak dziecko bo wszystko grało pięknie.

Tak to było do spotu w wawie. Siadłem u Radka w samochodzie wrzuciłem tą płytkę i słuchamy Radek się pyta czy to focal. To mówię że tak. I mówi że mu coś nie pasuje. Traf chciał że miał tego focala w oryginale. Więc zmieniliśmy płytki.

Kopara mi opadła jaka to była przepaść pomiędzy tym co jest na oryginale a tym co miałem w bezstratnej jakości. Już przy pierwszych dźwiękach było słychać różnicę.

Dlatego do wszelakiej maści bezstratnych jakości radzę podchodzić z dużym dystansem :hyhy: Co oryginał to oryginał http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

wasylwek, sorry za OT ale musiałem to wtrącić. A co do króliczka to może i to był on. Na szczęście nie mogę go złapać więc zabawa trwa dalej :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam plytke focal'a do ustawienia systemu , pierwsze sample sa do ustawiania wlasnie sceny , sa bardzo pomocne plytka jest we flac'u wiec o jakosc nie ma co sie martwic ..

http://rapidshare.com/files/73514787/Focal...ls_CD.part1.rar

http://rapidshare.com/files/73514738/Focal...ls_CD.part2.rar

http://rapidshare.com/files/73518696/Focal...ls_CD.part3.rar

http://rapidshare.com/files/73517627/Focal...ls_CD.part4.rar

 

To podaj jeszcze hasełko do rar-a i bedzie lux

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podaj jeszcze hasełko do rar-a i bedzie lux :hyhy:

 

Racja, MARER, ladny avatar http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

 

A tak od siebie dorzuce, ze czuje mega roznice miedzy pasywka a aktywka, na korzysc aktywki :hyhy: Z tym, ze nie mialem nigdy w aucie porzadnie zrobionego systemu pasywnego.. Pewnie stad sie bierze moje zachwycenie aktywka.. Dla mnie jako powiedzmy cos tam wiedzacego, aktywka to na razie duzo lepsze rozwiazanie.. Moge sobie uciac co i jak chce, ustawic scene radiem, zrobic poprostu wszystko dokladnie tak jak mi sie podoba http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

 

PS. Ja tez mam scene na srodku i slysze rozne "niuanse", ktorych np. na domowych Creativach ni chu chu nie uslysze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, MARER, ladny avatar

 

A dziekować, dziękować

 

Nie da się ukryć że plusem aktywki nad pasywką jest wieksza mozliwość samodzielnego jej wykonania i stojenie na słuch wg. upodobania właściciela systemu....niestety do porządnej pasywki trzeba już fachowca a taki za jej wykonanie poparte pomiarami zaryczy już całkiem spora kasę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.niestety do porządnej pasywki trzeba już fachowca a taki za jej wykonanie poparte pomiarami zaryczy już całkiem spora kasę

Srutu tutu majtki z drutu. Nawet jakbyś wydał 1000zł na zrobienie zwrotnic pasywnych, to wyjdzie to taniej niż aktywka na zbliżonym poziomie.

W przypadku aktywki potrzebujesz jedną końcówkę na jeden głośnik. W przypadku pasywki możesz na jednym wzmaku stereo pogonić cały przód.

Niestety, ale pasywka daje znacznie większe możliwości, chociażby dlatego, że wpływa na fazę sygnału, a także na impedancję "widzianą" przez wzmacniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat;)

 

Chyba warto dokładnie sprecyzować co porównujemy. Aktywkę z pasywką jako same cięcia bez korekcji. Czy aktywkę, która zazwyczaj (przy udziale procków) występuje z korekcją czasową do pure passive. Czy aktywka z korekcją do pasywki z korekcją

 

Tak obserwując różne opinie, słuchając samemu aut z różnych parafii i różnymi metodami zestrojonymi zauważyłem, że jak pasywka jest bardzo dobra to się najbardziej podoba. Tylko, że takich aut to na palcach jednej ręki;)

 

Jednak jak już wiele razy napisano, jest to bardzo trudne do zrobienia, praco i czasochłonne.

 

Dłuższy czas sam brałem pod uwagę tylko cięcia pasywne (z korekcją) póki nie miałem okazji obcować z dobrą aktywką. A aktywka też może zagrać dobrze;)

 

Ważne też są same wymagania słuchacza i kwestia gdzie widzi on miejsce na kompromisy. Powiedzmy, że przy aktywce będą braki w barwie do pasywki, ale już reszta raczej na plus, a przynajmniej łatwiej te plusy osiągnąć. Czyli scenę, skupienie, poziomy itp. Są wyjątki aut czysto pasywnych, gdzie wszystko jest na plusie, ale to raczej wyjątki;)

 

Można też pasywkę zastosować z korekcją, i to chyba jest z ciekawszych wyjść, ale też najdroższych:)

 

 

 

Srutu tutu majtki z drutu. Nawet jakbyś wydał 1000zł na zrobienie zwrotnic pasywnych, to wyjdzie to taniej niż aktywka na zbliżonym poziomie.

W przypadku aktywki potrzebujesz jedną końcówkę na jeden głośnik. W przypadku pasywki możesz na jednym wzmaku stereo pogonić cały przód.

Niestety, ale pasywka daje znacznie większe możliwości, chociażby dlatego, że wpływa na fazę sygnału, a także na impedancję "widzianą" przez wzmacniacz.

Pokazałeś sytuację z jednej strony, ale może to popatrzymy na to z obiektywnej?

Wydaje się, że aktywka jest drożśza, ale nie zawsze. Głównie największa różnica jest w budżetowej instalce, bo jednak żeby aktywka dobrze zagrała, to trzeba troszkę wydać na jednostke/procesor. A tak poza tym to koszta nie są takie straszne.

 

Jeśli weźmiesz pod uwagę czyste pure passive, czyli jeden wzmacniacz na przód no to faktycznie będzie taniej. Nawet jak oddasz do dobrego strojenia. Ale gdy ktoś mając 2way używa biampu (dosyć częste przecież rozwiązanie) no to wydatek na końcówki mocy odpada. A koszt strojenia (1000-1500zł umownie?) jest bliski ceny np procka Alpiny H700/H701 czy też Audisona Bit one (2 tygodnie temu:P). Fakt, że przydałoby się też strojenie aktywne zrobić ale to już można samemu. Za to przy zmianie auta/głośników procesor będzie można cały czas wykorzystać, a zwrotki pasywne już nie.

 

Pasywka daje znacznie większe możliwości? A co Ci brakuje w np Alpine H700? Możesz ustawić cięcia, możesz ustawić poziomy, stromości zbocza. Masz korektor parametryczny dla każdego kanału, masz korekcję czasową. Co poza tym ma pasywka, czego by Ci bardzo brakowało?

 

Uff się rozpisałem. Chciałem tylko dodać, że to tylko moje skromne wnioski oparte na amatorskich odsłuchach i też rozmowach z zawodowcami:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcy$ , dopóki nie ustawię się (m in. z Tobą) na odsłuch to tak, szczerze będę błądził bo nawet nie wiem czy to do czego zmierzam jest...prawidłowe :P .

Jednak trochę przerwy w CA miałem i lekko "zapomniełem" jak to wszystko ma grać (ostatnia przesłuchana porządna fura dobry ponad rok temu)

Propozycja (głównie finansowo, ) ze znanego źródła :P w tej chwili jest dla mnie nie do przyjęcia (pasywne cięcia połączone z czasówką) wiąże się to jeszcze dodatkowo z wymianą radia .

Poza tym ...błędne koło :hyhy: .

Słucham Knopflera i śpiewa lekko po lewej :hyhy: słucham Madonny i słysze ją dokładnie pod lusterkiem :hyhy: więc wydaje mi sie , że to prawidłowo jest czy nie?

Niestety nie mam porządnego (i warunków :hyhy: ) sprzętu w domu by znaleźć "punkt" odniesienia.

I.... jednak doszedłem do wniosku , że kicka trzeba na 16 -tkach zbudować :chytry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie dam powiedzieć złego słowa na te "kopacze" co mam :P ...śmiało mogę je skonfrontowac z dużą ilością 16-tek :hyhy: .

Po prostu trafiłami się superokazja na 16 :chytry: i...żal nie skorzystać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasywka daje znacznie większe możliwości? A co Ci brakuje w np Alpine H700? Możesz ustawić cięcia, możesz ustawić poziomy, stromości zbocza. Masz korektor parametryczny dla każdego kanału, masz korekcję czasową. Co poza tym ma pasywka, czego by Ci bardzo brakowało?

Mam rozumieć, że skoro głośniki nie są w jednej płaszczyźnie, to nie ma to wpływu na ich zgranie fazowe? O tym zapomniałeś, a nie widziałem aktywnej zwrotki, która umożliwiałaby zabawę z fazą sygnału, a to też wpływa na brzmienie ogółu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem już nie zabierać głosu ale ... nie wytrzymałem

I .

Koszt strojenia.

Jak dla mnie (wiem już co jest potrzebne aby prawidłowo zestroić system przynajmniej teoretycznie) realny koszt strojenia w Polsce to przedział kwoty 1000-4000 zł sama robocizna dla człowieka który się na tym zna. Czy to jest dużo ?

Jeśli weźmiemy pod uwagę, koszt sprzętu w samochodzie jest powiedzmy 4.000 zł to dodatkowe 4.000 zł za strojenie to nie jest dużo.

Przykład -> proszę sobie policzyć idąc do restauracji ile mogą kosztować produkty z których zrobione jest danie a ile za nie płacimy. Równie dobrym przykładem jest zamawianie pizzy do domu (produkty i koszt pizzy) a w tym przypadku niemal każdy jest w stanie sam zrobić taką pizze na podstawie przepisów np. z internetu a mimo to zamawia. Oczywiście takich przykładów można mnożyć tysiące.

Jeśli chodzi o mnie jako klienta to cena na początku jest ..... szokująca i bardzo wysoka. Z drugiej strony jednak nadal „dostrajając” sam system CA nie jeżdżę samochodem w którym dźwięk jest bliski moich oczekiwań. Patrząc z perspektywy ile czasu zabrało mi „dostrajanie” a właściwie rozstrajanie i ile przez ten czas mógłbym zarobić normalnie pracując ten koszt perspektywicznie jest niski.

Inny przykład: prawie każdy jeździ na myjnię powiedzmy raz w tygodniu, która kosztuje powiedzmy 15 zł zamiast umyć sam samochód mimo, że na tyle zdolny jest. Przez rok na myjnie wyda ... 780 zł.

I na koniec tego tematu informacja z życia: strojenie systemu 3-way na aktywce w specjalistycznym zakładzie w zachodniej europie posiadającym odpowiednie zaplecze i ludzi którzy to robią zawodowo trwa ..... 1,5 tygodnia.

II

Aktywka czy dobra pasywka

Odpowiedź jest jedna -> tylko dobra pasywka.

Niedawno Cursor przypomniał o tym jak prawidłowo pocięte pasywnie głośniki za niecałe 300 zł wygrywały ze znacznie droższymi instalacjami aktywnymi. Wnioski z tego są trzy:

1) Trzeba mieć wiedzę i teoretyczną i praktyczną aby to dobrze zrobić;

2) Taki system daje tak dużą przewagę, że wygrywa ze znacznie lepszymi konstrukcjami opartymi na korekcjach aktywnych;

3) Prawidłowo zrobiona pasywna instalacja na tańszych i gorszych przetwornikach jest w stanie wygrać ze znacznie droższymi i lepszymi pasywnymi systemami źle zamontowanymi i pociętymi.

Jak bardzo by się nie spierać to korekcje czasowe są wynikiem wyłącznie złego ustawienia głośników czyli ewidentnie złej instalacji.

Ze względu na to, że nie ma dotąd zwrotnic ciętych ostro a tylko tłumiące sygnał każda korekcja wywołuje w przedziale pasma w którym z jednej strony pracują dwa głośniki jego zaburzenie. Aby być w pełni zgodny z prawdą napiszę wyjątek: Istnieją przedziały pasm w których cięcie aktywne 48dB/Oktawę razem z przesunięciem czasowym nie powoduje wyczuwalnych skutków pogorszenia dźwięku.

Jakoś zawsze byłem przeciwnikiem korekcji czasowych i nie zastosuję u siebie procesora z zasady.

 

PS

Czy uważacie, że scenę w systemie pasywnym bez korekcji czasowych można wysunąć na maskę przed szybę przednią ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz1969, czyli żadna aktywka nie zagra i zawsze będzie droższa od pasywki? Tak można wywnioskować z Twojego postu:)

 

Aktywnych aut, które dobrze grają nie brak. Szczególnie biorąc pod uwagę zawody, o których sam wspomniałeś przy aucie pasywnym z głośnikami za 300zł

 

Pasywka nie zawsze będzie tańsza od aktywki, choć chyba faktycznie częściej będzie tańsza niż droższa. Ale jednoznacznie tego tak stwierdzić nie można.

 

Te bardzo dobrze pocięte pasywnie głośniki fakt kosztowały 300zł. A dolicz do tego czas strojenia i przelicz na roboczogodziny, wyjdzie zawsze taniej niż aktywka?

 

Tylko staram się pokazać, że nie ma JEDNOZNACZNEJ odpowiedzi na te pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz1969, czyli żadna aktywka nie zagra i zawsze będzie droższa od pasywki? Tak można wywnioskować z Twojego postu:)

Nie, tego nie napisałem i jest to nadinterpretacja moich słów.

Teraz napiszę w takim razie kilka słów na obronę systemu aktywnego z opóźnieniami czasowymi.

Pierwsza rzecz to to co napisałem wyżej : Zły system pasywny oparty na na lepszych głośnikach przegra z dobrym ale również bez problemu może przegrać z dobrze zestrojonym systemem aktywnym.

Kiedy według mnie należy używać systemu aktywnego.

Jedynym wyjątkiem kiedy system aktywny jest w stanie łatwo (przy profesjonalnym strojeniu) wygrać z systemem pasywnym zachodzi przy złym rozmieszczeniu głośników a w zasadzie całej sceny (przestrzeni pasażerskiej).

Te złe rozmieszczenie może wynikać z konstrukcji pojazdu lub np. niechęci właściciela w zbyt dużą ingerencję w zmiany umiejscowienia głośników.

W takich wypadkach w zasadzie jedynym ratunkiem jest system aktywny z korekcjami czasowymi i będzie on grał lepiej niż system pasywny nawet zestrojony przez profesjonalistę.

Niestety system pasywny jest systemem sztywnym i bardzo rygorystycznym konstrukcyjnie. Błędy popełnione na początku instalacji nie dają się w żaden sposób potem skorygować.

System aktywny jest w tym wypadku mniej uzależniony od budowy sceny gdyż daje możliwość jej budowy (a w zasadzie modelowania) programowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...