Skocz do zawartości

Problem z wystrojeniem zestawu przedniego


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Na początku moze co posiadam:

Radyjko JVC KD-SH9101, zaden glosnik pod nim nie gra, wszystko przez wzmacniacze.

Tweetery DLS T25

woofery 4x hertz EKS w panelach

wszystko zasila Audison LRX 4.300 - pod kanały A podłączone tweetery, pod kanały B równolegle na 2 ohmy woofery.

Podłączone zarowno pod tweetery jak i pod woofery fabryczne zwrotnice z zestawu Hertza.

Do tego monoblok i sub w bagazniku ale to teraz nie jest istotne.

Wszystko zamontowane w seicento.

 

Problem dotyczy wooferów. W calym tym zestawie prawie wcale nie slychać średnich tonów.

Pare dni temu podłaczyłem od kolegi radio Alpice CDA-9815rb i doszlismy do tego czym to jest spowodowane, a raczej tylko upewnilismy sie...

wzmacniacz przy takim podłączeniu pozwala od wooferów odciąc tylko wysokie tony, niestety cale dolne pasmo przechodzi. Przez to nie moge odkręcic Gaina bo glosniki sie bardzo męczą, grają bardzo niskim basem, nadmiernie sie wychylają (juz pare razy musiałem kleic membrane do gumy bo sie odkleiła ) strasznie wrzeszczą i ogolnie wprowadzają straszny bałagan.

Alpinka od kolegi posiada wbudowane aktywne zwrotnice, i przycięcie Wooferów przy częstotliowsci 100 - 120Hz wszystko całkowicie odmieniło. Glosniki przestały się męczyc, mogłem duzo więcej odkręcic Gaina, w koncu pojawily sie średnie tony, woofery zaczęły grac czysto!

NIe mielismy zbyt duzo czasu zeby sie pobawic, ale juz po 2 godzinkach strojenia róznica w brzmieniu całosci była kolosalna

 

Pytanie jest nastepujące. Czy jest jakaś mozliwosc, zeby w miare tanim kosztem (czytaj bez zmiany radia czy wzmacniacza) przyciąc troche glosniki w drzwiach?

Może całkowicie pomieszałem coś w podłączeniu? albo jakies zwrotnice pasywne lub aktywne załatwią sprawe.

Rozwazam tez odkupienie radia ok kolegi, ale najpierw musiał bym posprzedawac pare sprzetów, co moze byc dosyć trudne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz włączyć przycisk s.sonic ( prawy dolny ) ale fabrycznie jest on skonfigurowany na 20Hz. Poprzez wymianę rezystorów w płytce od spodu możesz obciąć maksymalnie przy 32Hz. Niestety nie ma możliwości obcięcia go trochę wyżej..... Mam dokładnie tego samego i muszę niestety wspomagać się zwrotka aktywna....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście używam Audiocontrol 4XS i jestem zadowolony. Jest naprawdę dużo możliwości obcięcia midbasow. Wszystko zależy od oczekiwań i finansów. Mozna zacząć od próby z kondensatorami w szereg a można skończyć na jakimś procesorze dźwięku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zestaw zlozony rowniez z 4 x hertz z serii esk czyli (ev 165) do tego wysokotonowki z zestawu esk , napedzam je 4 kanalowym helixem db 4 , jesli puszcze na glosniki cale pasmo teoretycznie nie powinny sie przemeczac gdyz odpowiedzialne za to sa zwrotnice ale niestety glosniki za bardzo pracuja , obcinam je wiec na okolo 400 hz filtrem we wzmacniaczu , wtedy moge posluchac naprawde glosno nie tracac zbytnio na jakosci , jesli jednak mam zamiar posluchac w naprawde dobrej jakosci ale za to nie za glosno puszczam im cale pasmo roznica w dziwku jest oczywiscie niewielka ale jest ... Dodam ,ze mam dobrze wygluszone drzwi , radio z procesorem i kazdy z wofferow jest puszczony na osobny kanal czyli ma impedancje 4 ohm ..glosniki sa podlaczone w ten sposob ze , 1 zestaw hertz jest odpowiedzialny za przod i jest skierowany w strone sluchacza ma sie to rowniez do wysokotonowek a 2 zestaw jest skierowany we wnetrze na wysokosci kolan i jest odpowiedzialny za generowanie "tla" czyli tylu slyszalnego z przodu aby nie burzyc sceny dzwiekowej , dzieki bogatym mozliwosciom radyjka mozna pobawic sie rozproszeniem dzwieku podbijaniem rejestrow czy ustawieniami sceny ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyłączaj podbicia basów, equalizer na 0 ( Np ja w Pionku po odłączeniu zasilania przełącza sie na Rock i nie da sie wtedy słuchać :|

HP na woofery na 100Hz i musi być OK

 

Wszystkie podbicia basów powyłączane, a ustawienie equalizera nawet na maksymalne minusy nie pomaga

 

a zeby ustawic filtr na woofery przy 100Hz to wiem z tym że przy tej konfiguracji sprzętowej nie za bardzo mam taką mozliwosc. Chyba jednak najlepszym wyjsciem z sytuacji bedzie zakup Alpinki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapodam póżniej fotke jak mam ustawione filtry sam ocenisz na jakiej czestotliwosci je tne , generalnie wszystko procze filtra hpf na mysle okolo 400 hz bo jest skala od 40 hz do 4 kh a mam ustawione mniej wiecej w polowie , szkoda mi troche tych hertzow wiec je wysoko tne ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajesz wysokotonówki na kanały B przy zostawionej zwrotnicy pasywnej, a kick na A i Hp sobie ustawisz :D

 

 

Myślałem tez o tym, ale....

czy zwrotnice pasywne z zestawu poucinają pozostałe niechciane częstotliwosci?

O to ze na Tweetery nie puszczą zbyt duzo niskich częstotliwosci chyba nie musze sie martwic?

Woofery na dole sobie przytne wzmacniaczem, ale co z wysokimi częstotliwosciami?

Zwrotnica odetnie? Nie ma znaczenia ze zwrotnica jest przystosowana do pracy przy 4 ohmach a ja mam podłaczone woofery na 2 ohmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajesz wysokotonówki na kanały B przy zostawionej zwrotnicy pasywnej, a kick na A i Hp sobie ustawisz :D

Fajnie jak by tak było można. W Audisonie masz taki fajny przełącznik od spodu. X-OVER ON lub OFF. Dotyczy on wszystkich 4 kanałów. Aby móc puścić wysokotonowki przez kanał B musiałby wyłączyć zwrotnice ponieważ najwyższą częstotliwością na B jest 5 kHz. Jak wyłączy zwrotnice to nie będzie mógł obciąć dołu na A i tak w kolko....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu widac jak mam ciety filtr hpf http://img140.imageshack.us/img140/8818/22721531.th.jpg jesli puszcze hertzom pelne pasmo za bardzo basuja i sie wychylaja juz raz kleilem membrane ktora sie odkleila z powodu duzych wychylen hertze to nie glosniki ktore moga ladnie basowac wiec je tne bo mi ich szkoda , uzupelniam system ustawieniami procesoira w radiu i subem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajesz wysokotonówki na kanały B przy zostawionej zwrotnicy pasywnej, a kick na A i Hp sobie ustawisz :P

Fajnie jak by tak było można. W Audisonie masz taki fajny przełącznik od spodu. X-OVER ON lub OFF. Dotyczy on wszystkich 4 kanałów. Aby móc puścić wysokotonowki przez kanał B musiałby wyłączyć zwrotnice ponieważ najwyższą częstotliwością na B jest 5 kHz. Jak wyłączy zwrotnice to nie będzie mógł obciąć dołu na A i tak w kolko....

 

nie mogles tego napisać dwie godziny wcześniej, nie musiał bym się męczyc z przepinaniem wszystkiego :/:hyhy:

W kazdym bądz razie potwierdzam po zmanie kanałów gra to fatalnie, dobrze ze dla testu zmieniłem tylko jedna strone :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...