Skocz do zawartości

Biamping Rodek r680i - jak podłączyć.


Rekomendowane odpowiedzi

Sprzęt już zakupiony:

- Samochód Honda Logo - drzwi będą wygłuszone i wytłumione. Samochód jest żony. Ma to być prezent ( aktualnie głośniki z przodu no name 10 cm dwudrożne i Pioneer deh 5000ub). Sprzęt będzie montowany w ciągu 1 dnia. Tak żeby żona dostała samochód zrobiony jak skończy pracę. 

- Alpine CDE 9882Ri - z mojego samochodu

- Rodek r680i z pięcioma modułami

- Hertz ESK 165.S - każdy z głośników oddzielny filtr ( zwrtotnica) (2xCX100, 2xCX200)

- Pioneer TS-A6921

- przewody "+" 5 m OFC 21mm2 i "-" 1,5 m OFC 21mm2

- czincze  2x2 5m

Niektóre komponenty już miałem, a niektóre kupiłem zanim zacząłem forum czytać :(

Rodek kupiony właśnie do zasilania Hertz i 6x9 z zapasem kanału 5/6 w mostku subwoofer.

Już wiem, że z zestawu odpadają głośniki 6x9 w tylną półkę. Wzmacniacza nie mam zamiaru wymieniać na 4 kanałówkę i wykorzystam go do biampingu. 

Tu się pojawia się moje pytanie i prośba o pomoc z podłączeniem głośników do wzmacniacza. 

Opcja nr1.

Zamontowany moduł nr 1 - czyli 1/2 i 3/4 "compo hipass - co to znaczy? - dostępny cały zakres częstotliwości ? ). Podłączam głośniki z filtrami pod kanał 1/2 woofery z filtrami. Kanał 3/4 tweetery z filtrami. Kanałami 5/6 nie będę się zajmował gdyż tu już wiem, że w mostku będzie podłączony woofer.   - Zaraz będzie pytanie czemu tweetery nie na kanał 1/2. Już tłumaczę. W r680i kanały 1/2 mają tylko HPF i jak już kupiłem ESK to dopiero zacząłem czytać forum. Z opinii użytkowników tweetery są strasznie metaliczne i męczące. Może jestem w błędzie, ale podłączając je pod kanał 3/4 który ma filtry HPF i LPF będę mógł trochę je ujarzmić LPF- chyba, że zakres LPF zaczyna się od niskich częstotliwości. 

Opcja nr 2

Zamontowany moduł nr 4 - 1/2 tweeter Hipass, 3/4 midrange Bandpass, 5/6 subwoofer bridge. 

Podłączenie głośników i tu pytanie - zastosować filtry dołączone do głośników czy podłączyć bezpośrednio głośniki do wzmacniacza bez filtrów jak już moduł sam obcina częstotliwości dla poszczególnych głośników. 1/2 tweeter i 3/4 woofer. Wiem, że w tym przypadku nie będę w stanie uspokoić tweeterów (może w opcji nr 1 też to będzie niemożliwe).

Czy może ktoś posiada instrukcję do tego wzmacniacza ? Szukałem w necie, ale tylko jest do 680a. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby nikt z forum nie był w stanie odpowiedzieć na mój post ? Jestem początkujący więc jeżeli mój post jest balany i świadczy o znikomej wiedzy CA to proszę też mi to napiszcie. Czytam forum i staram się z niego czerpać wiedzę. Jednak niektóre zagadnienia pomimo czytania są jak narazie dla mnie nie do ogarnięcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj z uspokajaniem tweetera przez LPF, to zła droga. Od tego będziesz miał radio w bi-ampie.

Nie wiem jak aktualne, ale naście lat temu, to ESK miały właśnie niezależne filtry na przewodach. Jeśli jesteś początkujący, to skorzystaj na ten moment z tych filtrów przy wykorzystaniu bi-ampingu.

GAINy na równo, poziomy tweeter/woofer ustaw na radiu. Niech to na początek działa i nie ma błędów, za jakiś czas przejdziesz na spokojnie na filtry aktywne we wzmacniaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio moje nie ma jeszcze zwrotnicy aktywnej do bi ampie. W przyszłości mam zamiar zakupić radio ze zwrotką i czasówkami 9855r lub pioneer 80  Zgadza ten zestaw odseparowany ma filtry na przewodach, każdy głośnik ma oddzielny filtr. 

Tomek powiedz mi jeszcze czy mam zmieniać te przewody fabryczne od głośników na większy przekrój. Niby jak firma robi głośniki to chyba od razu montowane są takie przewody jak powinny być. 

Zrobię tak jak piszesz. Teraz bez kombinacji. Normalnie podłączę zestaw pod wzmacniacz i zobaczę jak to będzie grało. Na pewno żona będzie zadowolona, bo lepiej to zagra niż te 10 cm głośniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek powiedz mi jeszcze czy mam zmieniać te przewody fabryczne od głośników na większy przekrój. Niby jak firma robi głośniki to chyba od razu montowane są takie przewody jak powinny być.  

Nie pamiętam już tych przewodów. Ani świetne, ani tragiczne nie będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...