Skocz do zawartości

Otwór BassReflex


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam zamiar wykonać skrzynie pod głośnik, lecz zastanawia mnie br. A mianowicie zamiast robić rury chce dać szczelinę. Obudowa o litrażu podanym przez producenta i objętość br także. I teraz pytania czy szczelina musi mieć jakieś wymiary określone czy ważna jest tylko objętość? Bo chciałbym żeby otwór był na grubość ścianki tzn. 3.6cm a wysokość oraz szerokość tak żeby litraż się zgadzał. Czy mogę tak zrobić czy nie. Powiedzmy że wymiar szczeliny byłby: dł 3.6cm, szer 35cm, wys 12.2cm.
I jeszcze drugie pytanie. Jakbym chciał zastosować np 2 okrągłe br to ich suma objętości musi się zgadzać z objętością nominalną podaną przez producenta czy wtedy jakoś inaczej się oblicza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obudowy szczelinowe trzeba chyba wyliczyć, tak samo porty br.

poczytaj trochę o tym zanim zaczniesz coś robić.

Wiem że trzeba wyliczyć, lecz ja chce zrobić według danych podanych przez producenta czyli obudowa 28l i port okrągły o wymiarach 7.62x33.65cm zamienić na szczeline. I tutaj właśnie zastanawia mnie czy wymiary jakie podałem (dł 3.6cm, szer 35cm, wys 12.2cm) mogą być. Objętość obu portów była by niemalże taka sama, tylko czy długość portu nie będzie zbyt mała? Czy lepiej wykonać port dłuższy a węższy/niższy? 

Co do ostrych krawędzi to wiem że ma nie być. 

No i jak to jest z tymi dwoma portami? Sumuje się objętość czy jak? Bo może lepszym rozwiązaniem będzie dać dwa okrągłe BR dostępne na rynku tak żeby pasowało.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura. Ta sama zasada działania. Szczeliny powstały z powodu/robi się wtedy kiedy długość portu sprawia kłopot z umieszczeniem prostej rury.

No i ja właśnie mam taki problem. I jak w końcu jest z zamianą z BR okrągłego na szczelinę? Czy długość może być tylko 3,6cm i objętość odpowiadająca BR okrągłego czy zrobić dłuższy port?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Wiem że trzeba wyliczyć, lecz ja chce zrobić według danych podanych przez producenta czyli obudowa 28l i port okrągły o wymiarach 7.62x33.65cm zamienić na szczeline. I tutaj właśnie zastanawia mnie czy wymiary jakie podałem (dł 3.6cm, szer 35cm, wys 12.2cm) mogą być. Objętość obu portów była by niemalże taka sama, tylko czy długość portu nie będzie zbyt mała?

 

Powierzchnia portu to 3,6cmx12,2cm a długość to 35cm. Więc co to za długość 3,6cm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40,2cm x 29,7cm x 30,2cm. To są wymiary wewnętrzne. Objętość wychodzi 36l. Grubość płyt to 18mm.


Spróbowałem jeszcze raz w WinIsd coś zrobić i dałem obudowę na 34l bo około 2 zapewne wyjdzie głośnik i strojenie na 40Hz bo też wydaje się że będzie dość odpowiednie. Dodaje screena i proszę powiedzieć czy dobrze to będzie takie? 

post-10134-0-99134900-1518814906_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strojenie 40hz może być, może również być 45hz zamiast br-7cm zastosuj br-10cm przy strojeniu 40hz czy 45hz port będzie odpowiednio dłuższy.

Przy 40hz będziesz musiał zmienić wymiary skrzyni ;)

A mógłbyś powiedzieć jakie wymiary (objętość) powinna mieć skrzynia przy strojeniu 45Hz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić skrzynie 39l po odliczeniu głośnika i portu będzie 35l. Strojenie 45hz to rura 10/26,5cm.

 

Głośnik daj jak najbliżej bocznej ścianki skrzyni a port br umieść na drugiej bocznej ściance, w ten sposób bezproblemowo będziesz mógł zmienić strojenie przedłużając port br ;)    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jeszcze raz symulacje i strojenie 45Hz i czy takie może być? I miałbym tak że głośnik na frontowej płycie a BR byłby na bocznej z powodu długości. Czy br lepiej umiejscowić przy ściance bliżej głośnika (czerwony) czy oddalonej (czarny). 

post-10134-0-31232300-1519045561_thumb.jpg

post-10134-0-66555700-1519045948_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...