Skocz do zawartości

Jaki bezpiecznik przy akumulatorze, przy 2 różnych wzmacniaczach


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym prosić Was- użytkowników posiadających już jakieś doświadczenie w temacie CA o pomoc .

Zastanawiam się nad doborem bezpiecznika gdy mam rózne wzmacniacze i różne bezpieczniki na wzmacniaczach ...  kabel to 52mm Hollywood PRO 4-4,5 metrów OFC a piece:

Pierwszy to monoblok CARPOWER 1/1000D  (2 bezpieczniki po 70A)

Drugi to 4-kanałówka która będzie miała zasilić 2 głosniki Hertz HSK 165mm (250W MAX 125W RMS) i Dwa Morell Tempo Ultra 602 (250W MAX i 120 lub 125 RMS)  Wzmak da radę? to Pioneer GM-A6604 760W Max

 

Mam też kondensator Hollywood 2 Farady nowy . i to też chciałbym podłączyć - ale się boję. Nie chce nic zepsuć dlatego prosze o pomoc . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co stosuje się bezpiecznik na kablu ? 

Żeby zabezpieczyć przewód , w razie uszkodzenia kabla / przetarcia , przeciecia , lub w razie wypadku bezpiecznik się przepali i przerwie dopływ prądu. Bez bezpiecznika nastąpi gwałtowne wyładowanie ładunków co doprowadzi do pożaru samochodu . 

 

Tylko .. nie którzy patrzą na bezpieczniki na wzmacniaczach , a inni piszą że na to się nie patrzy ... tak wiec nic nie wiem :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Twojego przewodu zasilającego bezpiecznik rzędu 100-150A będzie wystarczający.

W necie można znaleź tabelki z wartością bezpieczników dla danego przekroju oraz długości kabla.

Na Twoim miejscu zainteresowałbym się zintegrowanym blokiem zasilania dla + i - np takim: http://www.aiv.de/en/car/items/690420/fused_distribution_block_minianl_plus_2_x_50_20_mm_to_4_x_20_10_mm_minus_2_x_50_20_mm_to_4_x_20_10_mm

Bezpieczniki dobierzesz z tabelki :)

 

Kondensator należy podłączyć jak najbliżej wzmacniacza, który pobiera najwięcej prądu, można do tego celu wykorzystać wyżej wspomniany blok zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Na Twoim miejscu zainteresowałbym się zintegrowanym blokiem zasilania dla + i - np takim: http://www.aiv.de/en...o_4_x_20_10_mm

 

Kupiłem wczoraj własnie taki kolego 

ROZDZIELACZ BLOK ZASILANIA Hollywood HPDX-04 

Kupiłem go na rozdzielanie w bagażniku wstępnie ... ale rozumiem że to coś zupełnie innego bo nie ma w nim bezpieczników . 
Szukam takiego bloku do kupienia w Polsce ... gdzie się to montoje ? przy akumulatorze ? i jak to podłączyć ?  O ile wiedziałem jak założyć bezpiecznik na plusie , tak to już trochę bardziej skomplikowanie wygląda ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Abstynent, dnia 16 List 2016 - 14:52, napisał:
Po co stosuje się bezpiecznik na kablu ? 
Żeby zabezpieczyć przewód , w razie uszkodzenia kabla / przetarcia , przeciecia , lub w razie wypadku bezpiecznik się przepali i przerwie dopływ prądu. Bez bezpiecznika nastąpi gwałtowne wyładowanie ładunków co doprowadzi do pożaru samochodu . 
 
Tylko .. nie którzy patrzą na bezpieczniki na wzmacniaczach , a inni piszą że na to się nie patrzy ... tak wiec nic nie wiem  

 

Tak jak piszesz do zabezpieczenia przewodu.

 

 

 


Szukam takiego bloku do kupienia w Polsce ... gdzie się to montoje ? przy akumulatorze ? i jak to podłączyć ?

 

Taki blok montujesz w bagaju  :...:  i od bloku można puścić cieńsze kable by zredukować średnice to wymiarów terminala w piecu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Taki blok montujesz w bagaju   i od bloku można puścić cieńsze kable by zredukować średnice to wymiarów terminala w piecu. 

 

OKey , ten blok z bezpiecznikami w bagażniku zamiast tego co kupiłem Hollywooda ? 
A co na KAbel ..?  Bo skoro ten blok jest w bagazniku to chroni przewód przed piecami( w tym piece) a co przy aku dać ? 

Szukam tej tabelki z bezpiecznikami jaka na jaki kabel .. i za groma nie wiedze , a jak coś jest to tego nie rozumiem :(  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem Faq tak jak polecałes . 

Jest napisane że wartośc bezpiecznika przy aku nie może być większa niż SUMA bezpieczników z urządzeń które będzie zasilał Więc 70+70 +25+25 = 190A(więc Troche mniejszy od tej wartości potrzebuje) , Największy to chyba 80A .. więc mam dać dwa ?  Utknąlem w tym miejscu .... :(

 

 

EDIT----------------------------
Ooo , bezpiecznik "nozycowy" znalazłem taki o wartosci 180A , do tego oprawka i takie coś rozumiem będzie OK przy aku ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No znalazłem te nożycowe z bezpiecznikiem 180A - jest ok ?
Co do rozdzielacza z bezpiecznikami ...  mam szukać 1x53mm(Wejscie) 2x21mm(wyjscie) czy 2x53i4x21mm bo chyba masa leci przez ten sam rozdzielacz ale obok ..? Idę dalej zatopić się w lekturze ...

 

 

 

EDIT ----------------------------

Czy ten rozdzielacz koniecznie musi miec bezpieczniki ?  
Bo mam ten bez bezpieczników ... ale nie mam go gdzie użyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh  :looka: pierwszy bezpiecznik dajesz przy aku ( najlepiej ANL, lepszy styk niż AGU a i gniazda większe w przypadku ANL), wartość dopierasz do max wartości dla przewodu uwzględniając jego długość, kolejno wpinasz się w rozdzielacz w bagaju możliwie jak najbliżej wzmacniaczy i z niego prowadzisz cieńsze kable tak jak wyżej pisałem, jeżeli masz bezpieczniki w wzmacniaczach to bezpieczniki w rozdzielaczu raczej zbędne bo po co.

Co do bezpiecznika głównego, to wartość jest zależna od przekroju a znowu sumowanie wszystkich maksymalnych wartości jest trochę nad wyrost z uwagi że muzyka to sygnał dynamiczny a nie sinus :) jeżeli jeden piec jest pod suba a drugi pod przodu to spokojnie można dać trochę mniejszą wartość tak by zgadzała się z wartością "z tabelki" a w praktyce to i tak w przypadku zwarcia do masy czy to będzie 100A czy 180A to i tak się przepali, różnica może być tylko "w czasie". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Eh   pierwszy bezpiecznik dajesz przy aku ( najlepiej ANL, lepszy styk niż AGU a i gniazda większe w przypadku ANL), wartość dopierasz do max wartości dla przewodu uwzględniając jego długość, kolejno wpinasz się w rozdzielacz w bagaju możliwie jak najbliżej wzmacniaczy i z niego prowadzisz cieńsze kable tak jak wyżej pisałem, jeżeli masz bezpieczniki w wzmacniaczach to bezpieczniki w rozdzielaczu raczej zbędne bo po co.

 

Chyba bezpiecznik dobierasz do najmniejszej średnicy przewodu w obwodzie , tj w takim przypadku jaki będzie za rozdzielaczem do wzmacniacza . Jeśli nie ma na nim bezpieczników .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak do rozdzielacza masz 53mm2 a z rozdzielacza parę naście cm 10/15mm2 to chyba nie bardzo dawać zabezpieczenie główne 50A :) apropo tych odcinków z rozdzielacza do wzmaka to raczej tam nie ma fizycznie możliwości na przetarcie itp jak rozdzielacz jest tuż przy wzmacniaczach  :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...