Skocz do zawartości

Strzelanie Cewki Excursion SXR10D2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zakupiłem sprzęt który polecono mi w jednej z firmy CarAudio, jest to głośnik Excursion SXR10D2 i wzmacniacz Excursion HXA2K.
Zrobiłem zabudowę 52l z basreflexem tubowym (średnica 10,2 długość około 17 cm.). Głośnik teoretycznie ma 600W RMS a wzmacniacz przy 1ohm 1200W RMS. Gdy wzmacniacz mam odkręcony na połowe mocy cewka strasznie strzela, ustępuje to dopiero gdy GAIN ustawię na pół połowy.Inne ustawienia: Podbicie basu na 0, LPF na około 70-80 Hz, Subsonic na OFF.Kable od akumulatora 20 mm2 oraz kondensator 1,2F, bezpiecznik przy aku 100A. Czemu nie mogę wykorzystać pełnej mocy głośnika? Macie może jakieś pomysły, a może coś źle zrobiłem?. Z góry dziękuje za pomoc

Edit:
Skrzynia 52l minus głośnik i BF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na forum taki bardzo ciekawy temat o prawidłowym ustawianiu "Gain-u" polecam go Twojej uwadze.

Wydaje mi się że po przeczytaniu go Twój problem ustąpi :-)

 

P.S. Warto również żebyś ustalił co to jest "subsonic filter" i czy warto z niego korzystać...

Koniecznie zapoznaj się z faq Nazara na początek!

 

Będziesz wiedział jak to jest z "wykorzystywaniem mocy" głośnika i regulowaniem mocy wzmacniacza za użyciem gainu bo na razie to "mocy przybywaj" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik przy dużym basie strzela ale membrana zachowuje się jak by chciała wyskoczyć z głośnika ;)
Właśnie odpalam lekturkę o Gain i subsonic :) Mam nadzieję że to pomoże, jeżeli nie dalej będę pisał.

Dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc o "strzelaniu cewki"?

Chodzi o jej mechaniczne uderzanie o elementy układu magnetycznego przy dużym wychyle membrany?

Jeśli tak, może warto pomyśleć o filtrze subsonic zważywszy na zastosowany przez Ciebie rodzaj obudowy i wiążące się z tym konsekwencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy ustawieniu gaina na 1/4 odczuwasz jakiś bardzo poważny brak basu?

Wbrew pozorom gain nie służy do tego żeby był rozkręcony na max...

Nie zawsze więcej oznacza lepiej, często natomiast jeszcze trochę więcej to już o wiele za dużo...  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś pierwszy post?

Kolega jest zawiedziony że nie może się rozkręci bardziej niż na 1/4 więc pytam czy istnieje realna potrzeba takiego działania.

Choć oczywiście to nie pozycja gały jest tu najbardziej istotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...