Skocz do zawartości

Mivoc XAW 310 HC


Bamboosh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prosiłbym o pomoc w doborze obudowy do głośnika Mivoc XAW 310 HC. Będzie grał pod 200 RMS.

Oto jego dane (wybaczcie ze po niem. :hyhy: ):

Mivoc XAW 310 HC

http://www.mivoc.com/TSP.html?artikel=XAW%20310%20HC

http://www.mivoc.com/mivoc/PDF/XAW310HC-Datenblatt_WEB.pdf

 

Moj samochod to spore kombi.

Producent do CA proponuje 30L netto i strojenie na 43 Hz. Co o tym myślicie? Prosilbym tez o jakies wartosci brutto jesli mozna :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 30l to całkiem mała skrzynka jak na 12"

Ja zrobiłbym skrzynkę ok. 38l br, z tym, że br zestroiłbym na 35-40Hz. Po odliczeniu objętości tunelu(a warto zastosować taki o fi 100mm) i objętości głośnika wyjdzie jakieś 32l netto.

Wymiary skrzyni bez problemu policzysz za pomocą kreatora na stronie rockford fosgate.

 

Sam mam model XAW210HC i wiem, że te głośniki świetnie czują się w małych skrzynkach br nisko strojonych, z racji niskiego Qts i Vas. Większe skrzynie powodują tylko niepotrzebne rozmywanie się basu. W takiej skrzyni zagra on szybko, będzie potrafił kopnąć, a o zejście też nie ma co się zbytnio martwić.

Jak trzeba to potrafi też rzucić mięsem.

Jest to sub, który potrafi zagrać z kulturą, jedyne co mi w nim przeszkadza to, to, że gra zbyt "mięsiście", ale to akurat kwestia gustu. Ja preferuje twardy bas.

 

Producent zaleca port szczelinowy, wynika to zapewne z trudności upakowania normalnego portu.

 

Podaj mi wymiary jakie cię ograniczają(np. maksymalna wysokość, maks. głebokość itp.). Wrzuce je do bass-boxa to będę mógł wypluć Ci gotowe wymiary płyt.

Tunel będziesz musiał prawdopodobnie łamać(wystarczą do tego kolanka pcv) jak to zrobić znajdziesz w temacie Mastah22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak, że bardzo zależałoby mi gdyby wysokość obudowy miała MAX 330 mm. Z danych głośnika widzę że zewnętrzna średnica to 336 mm. Czy w BR można pochylić ścianę na której jest głośnik i tunel BR?

Tylna ściana pochylona pod kątem 60 stopni.

Głębokość do 370-380 mm, ale jeśli w jakiś sposób będzie to rekompensowało małą wysokość może być więcej.

Szerokość dowolna :zawstydzony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cursor, troszke ci sie pomyliło z objetoscia..

Zeby przy takiej 38litrowej skrzyni upakowac glosnik ktory bedzie mial okolo 3litrow, zeby otrzymac 35hz trzeba by było zrobic port o długosci ponad 500mm! Mówimy tu o otworze 100mm..

Skrzynka po upakowaniu głosnika okolo 3,5litra+rura aby zejsc do 37hz musiala by miec okolo 500mm-a to daje 30litrów netto..

Przy 400mm rury mamy 40hz

Przy 300mm rury mamu 45hz

przy 200mm rury mamy 51hz

Ale jakby dodac do skrzyni 5litrów:

przy 400mm rury zejdzie juz do 37hz

i wez jeszcze pakuj taka rure :zawstydzony:

Aby zejsc na 35hz- 44litry skrzynia a wewnatrz rura fi 100mm/długosc 500mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cursor, troszke ci sie pomyliło z objetoscia..

Zeby przy takiej 38litrowej skrzyni upakowac glosnik ktory bedzie mial okolo 3litrow, zeby otrzymac 35hz trzeba by było zrobic port o długosci ponad 500mm! Mówimy tu o otworze 100mm..

No i co z tego?

przy wymiarach które podał Bamboosh, szerokość wychodzi 510mm. Tunel można zmieścić z boku skrzyni i zastosować na końcu kolanko, żeby odległość końca tunelu była odpowiednia do przeciwległej ścianki

 

Tak to wygląda dla wysokości 336mm, głębokości 380mm i ściętej tylnej ściance:

http://img13.imageshack.us/img13/7366/mivocn.th.jpg http://img12.imageshack.us/img12/3808/xaw310hc32lbr35hzm.th.jpg

 

[ Dodano: 2009-05-06, 20:09 ]

Skrzynka po upakowaniu głosnika okolo 3,5litra+rura aby zejsc do 37hz musiala by miec okolo 500mm-a to daje 30litrów netto..

I o to się rozchodzi. Popatrz na Qts i Vas tego głośnika. One lubią małe pojemności :zawstydzony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo zależałoby mi gdyby wysokość obudowy miała MAX 330 mm

Dlatego pytałem czy ścianka z głośnikiem również może być pochylona...

 

Czy jak ten zagięty BR będzie szedł za głośnikiem, nie będzie to miało żadnych negatywnych efektów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze dobrze główkujesz.. :zawstydzony: Ale rura z zakretem jest gorsza.. Rura z boku-to zalezy czy pytajacy zaklada taka mozliwosc.. W ostatecznosci moze byc zakret ale warto zastosowac rure z rozszezanym zakonczeniem przy tak małych pojemnosciach. Rozmawiajac o pojemnosciach jeszcze nieusłyszelismy-jaka muzyczka wchodzi w gre..Kusi zrobienie małej budy zeby miec fajne cisnienie z dynamika ale kosztem zejscia.. Druga opcja wieksza buda z nizszym zejsciem ale słabszym cisnieniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak ten zagięty BR będzie szedł za głośnikiem, nie będzie to miało żadnych negatywnych efektów?

Nie powinno się nic dziać. Przy tej długości tunelu można pomyśleć o kilku punktach podparcia dla niego(np. na jakimś kleju listewki przykleić)

 

Dlatego pytałem czy ścianka z głośnikiem również może być pochylona...

Może być. Jedyny problem to niemożność obliczenia dech do takiej skrzyni w bass-boxie. Chyba, żeby zasymulować 2 skrzynie o 16l netto i odpowiednich wymiarach i później odpowiednie dechy policzyć jako całość(czyli górę, dół i boki).

Spróbuje się tym pobawić jutro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak bardzo chcesz zmienic front? Jesli chcesz zrobic tak jak plecy-to front w szerokosci musialby miec prawie 80cm szerokosci, a zachowujac glebokosc podłogi i wysokosc to dach by miał szerokosc 50mm.. Dziwna konstrukcja :zawstydzony:

 

 

Mozna zmienic przedni kąt, ale dobrze by było cos poswiecic..nawet w kacie 75% bedziesz miał 720mm szerokosci zakladajac ze przednie pochylenie ma 75stopni a tył zakładany 60stopni. Ale jakbys miał mozliwosc poswiecenia spodu o 7cm (z 38cm na spodzie)do przodu to juz inna sprawa.

 

 

dla dokladnosci powiem ze przy tej szerokosci potrzebujesz zrobic nachylenie 75stopni ktore potrzebuje okolo140mm, ale ze wzgledu ze nie zmieniamy pojemnosci skrzyni, odległosc jest dzielona na 2 i to jest jej faktyczne zwiekszenie długosci na dole skrzyni, prowadzace do skrócenia góry-o 7cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura z boku-to zalezy czy pytajacy zaklada taka mozliwosc

Nie ma żadnych przeciwwskazań :zawstydzony:

 

A jak bardzo chcesz zmienic front?

Front może być zmieniony niewiele. Chodzi o to że maksymalna wysokość u mnie to 330 mm a głośnik ma to 6 mm więcej...no i trzeba doliczyć parę cm na margines.

Myślicie że 350 mm wystarczy? Wtedy przód byłby pochylony pod kątem 70stopni.

 

Ale jakbys miał mozliwosc poswiecenia spodu o 7cm (z 38cm na spodzie)do przodu to juz inna sprawa.

Mówisz o głębokości? Jest taka możliwość ale generalnie lepiej pasuje w bagażniku skrzynia szersza niż głębsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o głębokości? Jest taka możliwość ale generalnie lepiej pasuje w bagażniku skrzynia szersza niż głębsza...

 

dobrze brac wszystko pod uwage.. a mało głeboka skrzynia o szerokosci prawie całego samochodu kiepsko wyglada..ale wybór nalezy do ciebie..

 

zakladajac konstrukcje cursor, musisz:

1-zwiekszyc szerokosc z 550 na 600mm

2-zamiast 70stopniowego wole zmienic na 75 stopniowy. Zmieni sie troszeczke dostepna szerokosc o 8mmm.

Jezeli jednak MUSISZ zastosowac 70stopniowy szerokosc powinna sie zwieksz na okolo640mm

niby mała roznica..

Jezeli chodzi o dłogosc frontu-zyskasz 8-9mm mysle ze na głosnik ci starczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok...mam już projekt, tylko pozostało pytanie jaki ostatecznie ma być litraż netto obudowy.

 

I jeszcze jedno. BR o średnicy 100mm i długości 500mm nie mieści mi się w skrzynce.

Jeśli chciałbym zastosować BR o średnicy 75mm jaką mogę dać długość żeby nie było słychać powietrza z BR? Dłuższego niż 400mm nie upchnę.

 

Jak skierować wylot BR na tym kolanku, jeśli mam pochyloną ścianę? Równolegle do podłogi czy prostopadle do tej pochylonej ścianki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno. BR o średnicy 100mm i długości 500mm nie mieści mi się w skrzynce.

Zastosuj kolanko to się zmieści.

Wylot tunelu możesz umieścić albo na przedniej, albo na bocznej ściance.

http://img31.imagevenue.com/img.php?image=...3_122_958lo.jpg

 

Jeśli chciałbym zastosować BR o średnicy 75mm jaką mogę dać długość żeby nie było słychać powietrza z BR? Dłuższego niż 400mm nie upchnę.

Producent podaje najmniejszy przekrój 55cm^2, a to odpowiada tunelowi 85mm średnicy.

 

Drugi koniec tunelu musisz umieścić tak, żeby miał luz wokół siebie. Zaleca się minimalną odległość końca tunelu do przeciwległej ścianki tyle ile wynosi średnica tunelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokość skrzynki to 600mm, a więc nie będzie problemu ze zmieszczeniem na przedniej ściance tunelu i głośnika.

Musisz tylko pomierzyć na jakiej wysokości przedniej ścianki go umieścić, tak, żeby po złamaniu tunel wyszedł za głośnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...