Skocz do zawartości

9833R a brak basu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

nabyłem alpinkę 9833R i nie do końca gra to tak, jak powinno.

Ale od początku:

 

System dwudrożny postawiony pasywnie

Przełącznik na dole radia ustawiony na 2way (F/R/Sub)

RCA podpięte pod wyjścia front

Cięcie dołu teraz na 31.5Hz, chociaż regulacja cięcia niewiele wnosi w kwestii problemu

Najniższe częstotliwości podbite na maxa w equalizerze

Zakłóceń w grze nie stwierdzono

 

1. Problem jest taki, że radio prawie nie produkuje w tej konfiguracji basu. Niby coś jest, ale najniższe częstotliwości są jakby bardzo ściszone. Przy maksymalnym podbiciu dołu pojawia się już charakterystyczne pobuczanie (jak to przy podbijaniu basu na pałe), ale nadal jest on bardzo ściszony. Fanem pakowania tub w bagażnik nie jestem to i basu nie wymagam nie wiadomo ile, no chyba że jego brak uniemożliwia w miarę poprawny odsłuch muzyki...

 

Przy wpięciu 9812RB jest zupełnie inna bajka. 9833R w porównaniu do dwunastki nie gra tak basem, jak 9812RB na zerowych podbiciach basu (nawet bez włączenia loudnessa). Wymiana z 9812RB na 9833R odbywa się tylko jako zmiana jednostki, więc raczej nie podejrzewam problemów we wzmacniaczu, przeciwfazy w głośnikach itp.

 

2. Czy dobrze rozumiem, żeby postawić 2 drogi aktywnie to muszę psztyczka pod radiem ustawić na 3way? Zarówno w instrukcji jak i organoleptycznie w ustawieniu 2way widzę na każdym kanale tylko cięcia dołu, w zakresie 20Hz do 200Hz. A dopiero przy ustawieniu na 3way pojawiają się cięcia 200HZ do 20kHz.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa te modele mają pamięć ustawień, więc warto je przejrzeć i porównać. Np.: zagadkowa dla mnie funkcja bass-focus z regulacją w zakresie chyba od 0 do 100 jeśli dobrze pamiętam.

 

Druga sprawa: czy faktycznie warto obciążać głośniki midbasowe pasmem już od 31,5 Hz, skoro jak podejrzewam pasmo ich przenoszenia zaczyna się dobrze powyżej 50 Hz... może warto ogólnie podciągnąć dolne cięcie wyżej i porównać, przecież głośniki które nie mają zdolności przenoszenia najniższych rejestrów ich nie przeniosą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie woofery cięte na 80Hz. Napisałem o tym cięciu dlatego, żeby pokazać ze to nie w za wysokim cieciu problem. Masa rca sprawdzona - jest ok.

 

Jeśli chodzi o pamięć ustawień - problem był już przy ustawieniach, jakie daje fabryka. Czyli coś co powinno już grać jako tako. Porównać ustawień nie ma co, skoro są one fabryczne.

 

Bass focus wydaje mi się, ze nie wpływa nic na moc basu. Chociaż raczej się tą opcją nie bawiłem.

 

Dzisiaj podpiąłem inny wzmacniacz i chyba zaczęło grać tak, jak powinno. Muszę jeszcze na spokojnie posłuchać. Podpięte na próbę, nie w związku z problemem bo wzmaka nie podejrzewałem. I chyba problem się rozwiązał, chociaż nie chce mówić jeszcze Hop :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był kenio 827 (z resztą z t tego co pamiętam, to od ciebie :) ). Jest rodek r680i. Z eq to wątpię, bo nigdy nie grzebie w ustawieniach i wszystko mam ustawione na zero. Zresztą w 9812rb z tego co pamiętam to nie ma czegoś takiego jak equalizer. Jest regulacja basów i wysokich.

 

Jak/jeśli wróci do mnie 9812 rb (a doprosić się nie mogę od jednego forumowicza od półtorej miesiąca o zwrot) to podepnę pod kenia (ten na którym 9833r nie ma dołu) dwunastkę i znowu sprawdzę. Jeśli okaże się, ze na 9812 pod keniem zniknął bas, to będę szukał przyczyny we wzmaku. Półtorej miesiąca temu mialem w systemie 7878r, a 9812 leżała w kartonie. 7878r poszło w świat, tak samo jak dwunastka. Podpiąłem dwunastkę w instalke, żeby sprawdzić przed wysyłką -trzęsło równo drzwiami (pod kenwoodem). Więc posłałem radio, a wzmak byl nie włączany do czasu nadejścia 9833r.Od razu po podpięciu 9833 nie było basu. Daleko mi było do podejrzeń o usterkę wzmaka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo ja nigdy tak nie robię z "nowym-starym radiem" :D Ale zrobię to przed ponownym podłączenirm radia

 

Radio gra ok, ale na maksymalnym podbiciu basu i przycięciu dołu na 80hz w pierwszym rzędzie, tak żeby nie buczało. Gra na c maksymalnym podbiciu tak jak oczekiwałbym gry na poziomie zerowym.

 

Może, czyta mnie jakiś olsztyniak, który miałby na stanie 9833 lub 9835 i zgodziłby się na spotkanie żebym podłączył u siebie na pięć minut jego radia dla porównania?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiąć pod samo radio przód będzie ciężko, bo jest namodzone przy kostce iso. Prędzej znajdę kogoś komu wyciągnę radio i sprawdzę u niego w aucie. Chociaż podobno radio przed moim zakupem było sprawdzane. Później dopiero się dowiedziałem, ze owszem sprawdzane było ale tylko na końcówkach mocy.

 

Jako ciekawostka, podpinałem jeden głośnik w przeciwfazie i nie odczułem żadnej różnicy w ilości basu. Ogólnie jakoś to kuleje - separacja w utworach żadna, wszystko zlane w jedno. Tweeter gra strasznie głośno. Żeby pojawiły się jakieś detale to woofer przyciąłem na 4kHz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny przypadek. Wystepuja podobne objawy. Tyle ze mam Clariona Dxz 788. Wymienialem wzmacniacze,kable,glosniki w drzwiach,zrodlo sygnalu na bezposrednio z telefonu. Z czasem sie poprawia. Na poczatku mam bardzo natarczywe wysokie,potem sie normuje i przybywa basu. Do tej pory nie rozwiazalem tego problemu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...