Skocz do zawartości

Gdzie zamontować tweetery oraz zwrotnice? Budżetowa instalacja car audio.


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Jakiś czas temu nabyłem renault megane II w wersji 3d. Audio na początku wydawało się w miarę okej (wszystko fabryczne), w miarę :D. Po jakimś czasie słuchania muzyki przedni woofer od strony pasażera dosłownie przestał grać, a od strony kierowcy górne zawieszenie się rozsypało, dlatego postanowiłem wtedy prowizorycznie zastąpić je innymi głośnikami, jakie znalazłem w domu ( kolumn od wieży). 

Jakiś czas później postanowiłem wybadać temat drzwi, tak więc zdjąłem tapicerkę i przeraziłem się, przy wygłuszeniu roboty było by co nie miara, a poza tym bez dużych przeróbek nie osadził bym głośnika na blasze drzwi, zamiast tak jak jest dotychczasowo na tapicerce. Przeczytałem kilkanaście publikacji na temat kick-paneli; wszystko wydało mi się piękne, jednak cena mnie odstraszyła (przypominam, że miało być to budżetowe audio). W jednym zakładzie 2,5 tysiąca PLN, w innym 800zł za samo przerobienie schowka na napoje w tapicerce drzwi, dlatego postanowiłem sam spróbować swoich sił przy tych komorach. Nie mam sił i środków, by całkowicie zrobić nowe komory, dlatego na próbę w drzwiach pasażera wzmocniłem najpierw ten schowek, później po wycięciu otworu pod głośnik (13cm) wygłuszyłem wszystkie ścianki matą bitumiczną, by rezonans plastiku był mniejszy, później dorobiłem z mdf'u górną przykrywkę tego schowka; środek tej prowizorycznej komory wypełniłem watą mineralną (taką miałem w domu, a podobno może się nadać). Na koniec całość uszczelniłem i dorobioną przez siebie przykrywkę osadziłem na kleju na gorąco. W moim odczuciu jest o wiele lepiej, usłyszałem nowe dźwięki, które wcześniej słyszałem tylko na słuchawkach, o dziwo nie słychać rezonansu plastiku. Całość jest na razie prowizorką, ponieważ na dniach dostanę zestaw MDS fanatic FC5 (były w promocji) i wtedy postaram się wykonać to lepiej wizualnie. 

Pewnie ktoś, kto ma duże doświadczenie skrytykuję mój pomysł, jednak wydaję mi się to lepsze rozwiązanie, niż montaż głośników w oryginalnych miejscach. Wstępnie obliczyłem jaką pojemność powinna mieć komora do tych głośników, jednak u mnie nie mam jak uzyskać takiego litrażu (mam nadzieję, że wypełnienie watą coś pomoże w tej kwestii). 

Tutaj rodzi się pytanie, gdzie i jak zamontować zwrotnice oraz nowe tweetery. Najlepszą opcja według mnie, jest dorobienia zaślepek w miejsce oryginalnego głośnika i właśnie tak pod osłoną montaż zwrotnic. Najmniej "roboty" z montażem tweeterów wydaję się poprzez zamontowanie ich w plastikach wewnętrznych od lusterek (oryginalnie są w podszybiu). Myślę nad takim planem działania, ponieważ nie musiałbym bawić się z kablami (stare tweetery po prostu bym wymontował). Oryginalnie woofer i tweeter jest podpięty razem równolegle bez żadnej zwrotnicy, dlatego myślę, że była by to dobra opcja, Zastanawia mnie, czy przy mniejszej odległości tweetera od słuchacza niż oryginalnie nie będzie gorzej? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O boże ile czytania :D Po pierwsze to czemu nie ma zdjęć? Przy takim drucie koniecznie powinieneś dodać zdjęcia bo nie do końca można sobie wyobrazić jak to może wyglądać. Nie do końca również rozumiem po co robiłeś te pseudokomory zamiast normalnie wygłuszyć drzwi i wsadzić tam głośniki 165cm. Normalnie docinasz tapicerkę, do tego montujesz dystans do blachy (jak trzeba to powiększasz otwór kątówką), do tego wygłuszenie i po robocie. Oczywiście nawet nie podałeś co tam wmontowałeś (zakładam, że te noname z home audio).

 

Odpowiadając na Twoje pytania:

1. Tweetery możesz sobie zamontować w oryginalne miejsca pod deską lub na desce, w słupkach bądź przy lusterkach.

2. Zwrotnice możesz wsadzić pod deskę albo pod tapicerkę drzwi.

 

Skoro wziąłeś się za "komory" to chyba odpowiedź na zadane przez Ciebie pytania powinieneś znać hmm? :cisza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, głośniki są jakieś noname z home audio :D. Co do wygłuszenia drzwi i dorobienia dystansów zaniechałem tej operacji, ponieważ nie poradziłbym sobie z tym (otwór w drzwiach jest wielki i musiałbym nie wiem jakie dystanse robić). Do tego dochodzi problem linek i silniczka od podnoszenia szyby. W tym nieszczęsnym dla audio samochodzie (bo jak na razie reszta mi się podoba :D ) silniczek jest montowany na trzy śruby zaraz obok otworu na oryginalny głośnik i do do tapicerki  :kwasny:. Tutaj zdjęcie jak wyglądają drzwi w wersji 5d (u mnie są jeszcze dłuższe i otwór po lewej jest chyba większy) http://zapodaj.net/2fda95bd3a6a9.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...