Skocz do zawartości

Nie zapłaciłem mandatu a teraz jestem 630zł w plecy :) ??


marta189
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Spotkała mnie nie ciekawa sytuacja,

w tamtym roku dostałem mandat 200 zł i oczywiście gdzieś go włożyłem i nie zapłaciłem.

W tym roku przysłali mi pismo ze Skarbówki że wchodzą na pensję i wysłali list do mnie i do firmy o ściągnięcie 210zł

No i ok stwierdziłem że jak ściągają to niech ściągają.

Wypłata przyszła ale nie pobrali tych 210zł

po tygodniu przyszło drugie pismo ze skarbówki że tym razem wchodzą na PIT  i ściągają już 212zł

Po tym jak przysłali mi to drugie pismo ze skarbówki sam wpłaciłem 212zł na podane konto.

A teraz najciekawsze po miesiącu przyszła wypłata i dopiero teraz z niej zabrali mi 210zł

 

Podsumowując zabrali mi kasę z wypłaty 210zł , ja sam wpłaciłem im z mojego konta 212zł i zabrali mi jeszcze 212 za rozliczenie PIT

 

I tak ooo, co teraz z tym uczynić, do kogo się zgłosić, do Skarbówki czy do Urzędu Mazowieckiego - bo to on upomniał się o kasę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

US, do człowieka podpisującego papiery (dział egzekucji). W dziale rachunkowości podatkowej (lub podobna nazwa zależy od urzędu) będą mieli 3 wpływy do jednego tytułu wykonawczego. Ktoś nie powysyłał w urzędzie dokumentów na czas. Powinni cofnąć zajęcia po wpłacie a tego nie zrobili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem swego czasu podobny przypadek. 3 mandaty, łącznie 500-600PLN, zapłacone przez Internet, nie zachowałem potwierdzeń bo po co ;).

 

Pewnego dnia bankomat zastrajkował, bank skierował mnie do US, w US dostałem info że konto zablokowane do czasu opłacenia zaległych tych i tych mandatów. Nie uzyskałem odpowiedzi dlaczego zablokowano wszystkie środki, a nie tylko te odpowiadające "zaległości".

 

Wróciłem do banku, udostępniono wyciągi do 6m-cy wstecz. Dowodu wpłaty nie znalazłem. Nie umiałem sprecyzować terminu opłat, wobec czego bank niespecjalnie chciał pomóc w szukaniu w jeszcze starszych wyciągach. Rad nie rad pożyczyłem kasę, zapłaciłem mandaty ponownie, konto odblokowano i tyle. Niespodziewanie po kilku tygodniach przekazem pocztowym na adres domowy zwrócono każdy z zapłaconych podwójnie mandatów.

 

Od tamtej pory zarobiłem tylko raz stówkę za pasy, potwierdzenie wpłaty trzymam na papierze ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok jadę we wtorek do Skarbówki zobaczymy co powiedzą. Ewidentnie moja super firma DHL dała ciała, gdyby w przeciągu 7 dni przelali kasę US to by było po sprawie, a że zrobili to za miesiąc wyszły takie klocki :) Jeszcze na piśmie z US napisali wyraźnie termin zapłaty 7 DNI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy tylko w Polsce

 

Jakie rzeczy? Kolega nie zapłacił mandatu w terminie i ponosi tego konsekwencje.

 

Wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne przez Naczelnika Urzędu Skarbowego na rzecz wierzyciela - Marszałka Województwa.

 

W pierwszej kolejności Naczelnik zajął wynagrodzenie dłużnika, jednak pracodawca nie dokonał potrącenia w danym miesiącu.

 

Egzekucja została skierowana również do wierzytelności z tytułu nadpłaty w podatku i tutaj nastąpiło potrącenie dochodzonej kwoty bez zwłoki.

 

W międzyczasie dłużnik sam dokonał wpłaty a pracodawca przekazał organowi egzekucyjnemu zajętą część dochodzonego roszczenia na skutek czego Naczelnik na saldzie będzie miał nadpłatę. W takiej sytuacji sugeruję podesłać swój nr konta do zwrotu do US. W przeciwnym wypadku zwrot pójdzie przekazem pocztowym co wiąże się z prowizją poczty(koszty obciążają dłużnika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze moja wypowiedz może wydać się przynajmniejmniej kontrowersyjna, ale organ egzekucyjny w postaci urzędu skarbowego nie powinien dokonywać zajęcia zwrotu nadpłaty z tzw niepodatkowych zaległości - np mandatów - zaczyna się kształtować orzecznictwo w tym zakresie.

 

Wiem ze można to skarżyć ale w praktyce opłaca sie to robić przy dużych kwotach lub jeżeli zajęcia dokonano pod koniec okresu przedawnienia mandatu - chyba dwa lata - wtedy można walczyć o zwrot niesłusznie pobranej kwoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ miki87 - jest jakieś prawne uzasadnienie zablokowania wszystkich środków na koncie?

 

Bank po otrzymaniu zajęcia od organu egzekucyjnego ustanawia na rachunku bankowym blokadę. Najczęściej blokada taka całkowicie uniemożliwia wypłatę środków za pośrednictwem bankomatów. Jednak zgodnie z art. 54 ustawy prawo bankowe środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby są wolne od zajęcia do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Środki te bank zobowiązany jest wypłacić dłużnikowi i jest to możliwe w kasie banku. Natomiast wszystkie wpływy powyżej kwoty wolnej od zajęcia bank potrąca na pokrycie długu. Powyższy przepis bardzo komplikuje postępowanie egzekucyjne i wprowadza wiele zamieszania w przypadku kilku rachunków, ale jego ratio legis było zapewnienie środków utrzymania dłużnikowi.

 

 

 

organ egzekucyjny w postaci urzędu skarbowego nie powinien dokonywać zajęcia zwrotu nadpłaty z tzw niepodatkowych zaległości - np mandatów - zaczyna się kształtować orzecznictwo w tym zakresie.

Kolego napisz coś więcej bo mnie to zaciekawiło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...