Skocz do zawartości

zasilanie - krotki odcinek mniejsza srednica?


Rekomendowane odpowiedzi

Zabieram sie do montazu wzmacniacza Helix b2 Precision ( 360w rms w mostku, bezpieczniki w sumie 40A) w audi a6 c6, akumulator znajduje sie w bagazniku a wzmacniacz bedzie podlaczony do niego kablem zasilajacym o dlugosci max 1,5m.

Omylkowo zamowilem kable o srednicy 10mm2  https://www.just-sound.de/verkabelung-strom/hollywood-he-3028-9-6mm2-kabelset/a-6985/.

Producent zaleca przynajmniej 16mm2.

Czy z racji tego, ze odcinek zasilania jest tak krotki moge pozostac przy tych kablach czy jednak musi byc [rzynajmniej 16mm2?

 

 

Dzieki za porade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem możesz spróbować. Przekrój przewodu pod dane obciążenie jest uzależniony od jego długości. Mój wzmacniacz też ma zalecany 40 A bezpiecznik a ostatnio się dopatrzyłem że założony jest 30A i jeszcze nigdy go nie spaliłem. Wzmacniacz w dwóch mostkach ma 500 RMSu ale ja wykorzystuje przód 2x75 + sub 250 czyli łącznie 400 W RMS. 

 

Jeśli się nie myle w obliczeniach to I = P/U czyli 400/13.8= 28.99 [A]

 

Co prawda to moc ciągłą a nie maksymalna ale bezpiecznik nadal śmiga.

 

Na stronie 19 masz tabelkę 

 

http://www.car-audio.waw.pl/PolskiCarAudioFAQ.pdf    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi wiec na to,ze 10mm2 z bezpiecznikiem 50A ( we wzmaku 40A) bedzie troche zbyt malo  :/   no coz zamowie porzadne kable w takim razie i poczekam troche - lepiej nie ryzykowac. narazie wzmacniacz bedzie gral w mostku pod re10s4, ale pozniej chyba bedzie cos mocniejszego.

dzieki Piotrek !

 

jeszcze jedna kwestia :

czy moge kabel plusowy wykorzystac jako masowy? w zestawach jest zawsze 5m+1m a mi tyle plusa nie potrzebne a 1m moze byc akurat kapke zbyt malo. Te kable roznia sie czyms poza kolorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz w dwóch mostkach ma 500 RMSu ale ja wykorzystuje przód 2x75 + sub 250 czyli łącznie 400 W RMS.

Ładnie obliczyłeś, ale czy zdajesz sobie sprawę, że twoje przetworniki przy głośności spokojnego odsłuchu pobierają powiedzmy 10W? A gdzie tu te wyliczone 400W. Jeździsz cały czas z vol na maksa? Jeśli tak, to musisz dobrze gainy wystroić, żeby przesteru nie było, bo szybko upalisz swoje przetworniki :wink:

 

Przewód 10mm^2 tej długości jest w zupełności wystarczający do tego Helixa (szkoda, że zamówiłeś CCA a nie miedziane)

Edytowane przez Marine_4000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dalem dupy z tymi kablami :/  to mowicie da rade zostawic kable z zestawu ?  tak naprawde bedzie roznica w przewodzeniu pradu miedzy cca a miedzianymi?  nie robie w sumie dbdragu, zwykle sluchanie w samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok kupie spawarke.

 

taka bylaby ok ? :

 

http://www.conrad.be/ce/nl/product/1152225/Laskabel-H01N2-D-E-1-x-16-mm-Zwart-Per-meter-Faber-Kabel?ref=searchDetail

 

myslicie ze da rade wpiac sie z takim kablem do oprawki bezpiecznika z zestawu https://www.just-sound.de/verkabelung-strom/hollywood-he-3028-9-6mm2-kabelset/a-6985/ ? odsylanie do sklepu wyjdzie mnie wiecej niz polowe wartosci kabli ( mieszkam w Belgii a kupowalem klocki w niemczech online)  czy da sie wykorzystac koncowki oczkowe z zestawu czy zamawiac wszystko jak sie nalezy od nowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro masz tańsze:

 

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=t&string=przew%C3%B3d+spawalniczy+16&bmatch=seng-v6-sm-1-default-1209

 

Przewód spawalniczy 16 mm.

 

Po drugie- modlisz się nad tym, jakbyś miał od aku do pieca 100 metrów, a przewód kosztował 1000 zł/ metr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszkam w Polsce a z allegro mi nie wysla,a sklepy internetowe w Polsce zanim wogole przyjma zamowienie to mija tydzien.

Nie modle sie nad kablami ale chce wybrac prawidlowe,dlatego ze juz raz wybralem zle.

Nie mam doswiadczenia z kablami spawalniczymi i robieniem instalacji samemu - dotychczas mialem gotowy zestaw dietz 10mm2. Dlatego pisze w dziale ' poczatkujacy' gdyz potrzebuje porady bardziej doswiadczonych uzytkownikow.

Systemu nie zamierzam rozbudowywac poza ten,ktory jest.

 

Czy naprawde zostawiajac kable 10mm2 cca ktore kupilem bedzie to skutkowalo np. wylaczaniem wzmacniacza albo pozarem? Jakie beda negatywne skutki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę :) jeśli zatem słucham spokojnie i pobieram ok 10 W czy mam zmienić bezpiecznik na mniejszy ? ;) a kiedy będę chciał trochę poszaleć to zatrzymam się i założę większy ?? ;)

 

żartuje oczywiście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jeśli się nie myle w obliczeniach to I = P/U czyli 400/13.8= 28.99 [A]

 


Czy naprawde zostawiajac kable 10mm2 cca ktore kupilem bedzie to skutkowalo np. wylaczaniem wzmacniacza albo pozarem? Jakie beda negatywne skutki?

Kolega podał Ci na tacy skomplikowany wzór. Podstaw swoje dane i porównaj z obciążalnością prądową przewodu 10mm^2. Wszstko w temacie już padło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...