Skocz do zawartości

Światło, coax ogólnie cyfrowy out z jednostek


wasylwek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Powitał. Nurtuje mnie problem i pragnę go trochę zgłębić. Powiem krótko, chcę wyprowadzić cyfre outa z jednostki fabrycznej. Jakiego sygnału (ów) szukać na schematach itd.

Właściwie pytań mam niewiele (bo jak skóra nie warta wyprawki to się poddam) szukam jakichś mądrych stron, artykułów, podpowiedzi etc. na powyższy temat. Ktoś coś wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A co sądzisz o nóżce 74? Rad bym poczytać coś twórczego ale od kilku dni na nic ciekawego trafić nie mogę. Próbowałm po aplikacji tego ICka coś wykminić ale tam również poległem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema. Na tej nozce u mnie nic nie bylo, ale sprobuj sam, moze akurat Twoje ma odblokowane wyjscie, ale watpie w to, bo ja w 2 szt. mialem zabokowane :(

Nie oznacza to, ze tego sygnalu nie da sie wyciagnac, po prostu rzeba wiedziec jak i tutaj konczy sie moja rola :)

Przepraszam za brak polskich znakow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam już się dowiedziałem. Raczej do zrobienia   :wink:.

Dalsze dylematy to

1. brak FM w cyfrze :wsciekly:

2 . Zastosowanie fabrycznego radia "wymusza" współpracę gały głośności i "poziomu cyfry" z tego co się dowiedziałem obie te sprawy skazują mnie na Helixa DSP.

 

3. Chciałbym mieć możliwość bieżącego sterowania czasami itd. a on chyba tylko zagra to co mu z lapa nabiję (a jednak potrzeba "kręcenia" jest :wink:)  .

 

Zrobić zrobię dla samej satysfakcji ale wiele wskazuje mi na to by dalej walczyć pasywnie i...pokochać wokalistę na lewym słupku :wink:.

Oby do wiosny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Dalsze dylematy to
1. brak FM w cyfrze
2 . Zastosowanie fabrycznego radia "wymusza" współpracę gały głośności i "poziomu cyfry" z tego co się dowiedziałem obie te sprawy skazują mnie na Helixa DSP.
 
3. Chciałbym mieć możliwość bieżącego sterowania czasami itd. a on chyba tylko zagra to co mu z lapa nabiję (a jednak potrzeba "kręcenia" jest )  .

 

Ad1 - fm do proca puszczasz chinchami lub po wysokich i proc sam powinien wyczuc zmiane sygnalu wiec jakiestam wiadomosci posluchasz :)

Ad2.  Skazany na Helixa i Moscona conajmniej :) Glosnosc realizowana po chinch/hi input

Ad3 . Takie rzeczy to tylko... w Alpine z ruxem:) Moscon ma mozliwosc sterowania przez modul bluetooth (plus 30 eur) za pomoca apki andkowej ale dokladnie jak to dziala nie wiem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ciekawy jednak widzę, że o technikach cyfrowych większość wie niewiele, a ci co wiedza nie powiedzą i byle do przodu....:)

 

Zacznijmy od początku... Układ scalony na zdjęciu to uniwersalny mikro kontroler 16bit, może on robić wszystko i nic w zależności od oprogramowania. Rozumiem ze w tym przypadku zarządza on pracą mechanizmu CD ? Możliwe, że na nóżce 74 mamy strumień danych cyfrowych audio RL, pytanie w jakim protokole transmisji...Bo protokołów jest trochę...

 

PCM to modulacja, czyli zapis przebiegu sygnału za pomocą zer i jedynek. Te dane następnie należny wrzucić do jakiegoś protokołu transmisji cyfrowej.

 

By wyprowadzić wyjście optyczne, czy coaxialne potrzebujemy protokół transmisji danych SPDIF i tu pojawia się problem nie w każdym urządzeniu znajdziemy transmisje audio w SPDIF. Najprościej jest tam, gdzie mamy dedykowane układy scalone do zarządzania mechanizmem produkowane przez SONY czy tez PHILIPS, bo to te firmy opracowały wymieniony protokół i w ich scalakach na którymś pinie jest interfejs SPDIF, wiec wystarczy się podpiąć odpowiednio gniazdkiem, czy transmiterem światła z paroma dodatkowymi elementami i wszystko, wyjście śmiga :)

 

W urządzeniach gdzie nie namierzymy transmisji SPDIF tylko D-out w innym protokole trzeba by to przeliczać w locie na SPDIF jakimś Prockiem, czy dedykowanym scalakiem, a to już kosztowne i skomplikowane przedsięwzięcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat w tym radiu wyciągnięcie toslinka to :

 

max. 50 PLN (na elementy,głównie zależy od tego jaki nadajnik toslink się kupi, w tme są nadajniki po 10PLN, więc wtedy za materiały wyjdzie jakieś 15 PLN, ale jak ktoś się zaweźmie na nadajnik toshiby to na allegro ktoś wołał po 35PLN sztuka, chyba, że z demontażu z jakiejś starej karty muzycznej czy starego CD)

 

+

 

0,5 - 1h pracy z lutownicą (zależy jak szybko osoba będzie w stanie rozebrać radio, bo lutowania nie ma tam za wiele ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym działaniem jeszcze się okaże, czy wpięcie się w odpowiednią nogę wystarczy :) Własnie mam 2 takie przypadki i zmieniarka poleci jutro w kierunku Gliwic. W jednym przypadku jest jak w tym kawale z murzynem na pasach, a w drugim światło widać w tunelu, ale donikąd ono prowadzi :D pewnie część urządzeń wyląduje na serwisach z usterką upalenia (myślę o tych domorosłych elektronikach z celmą w ręce) ale kombinujcie, trzymam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest złota recepta, ale w tym konkretnym przypadku rozwiązanie jest bardzo proste..

 

alpine CHA-S607 lub CDA-7944 ma wyjście optyczne wyprowadzone dokładnie w taki sposób

 

instrukcje serwisowe są dostępne w sieci, najprościej podpatrzeć jak rozwiązał to producent w rozwiązaniu komercyjnym i zrobić tak samo :)

 

ale trzeba mierzyć siły na zamiary, nie jest to robota dla kogoś kto nie obcował z lutowaniem delikatnych elementów elektronicznych (sam nadajnik toslink jest łatwo uszkodzić - przetopić wyprowadzenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle, że to wszystko tyczy się TOSLINKA, jeśli ktoś chciałby wyprowadzić COAX sprawa robi się trochę bardziej skomplikowana polecam poczytać http://www.epanorama.net/documents/audio/spdif.html jest prosto wyjaśnione

 

najlepiej podejrzeć jak robią to producenci porządnego sprzętu komercyjnego ..

 

a tu gotowe rozwiązanie : http://www.edward-audio.pl/coco/files/CoCo_schemat_v1.03.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co zrobić jeżeli byśmy chcieli pod optyka podłaczyć jeszcze sygnał radiowy?

Słyszałem że sa układy zamieniajace analog na cyfrę 

tylko jak to wszytko spiąc zeby szło jednym optykiem i się jeszcze w miare przełaczało... bez strrzałów itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chciałbyś zrobić dokładnie to co piszesz musiałbyć przekonwertować analogowy sygnał dostarczany na końcówkę mocy przetwornikiem A/C i przedstawić go w postaci SPDIF nadać toslinkiem

 

w procesorze masz selektor sygnału, który jest sterowany z mikroprocesora i raz wybiera wejście 1 a raz wejście 2 (wejście 1 to HU a wejście 2 to zmieniarka - fabrycznie)

 

nie wiem co się tak uparliście, żeby FM po światłowodzie przesyłać ;) hajendu z RMF FM nie będzie .... nie ma takiej możliwości bo sygnał cyfrowy będzie tworzony z sygnału analogowego generowanego przez tuner radia

 

akurat w Twoim przypadku Paweł (masz pxa 600) można było wyciągnąć optyka z fabrycznego radia mazdy i RCA sprzed końcówki mocy i wtedy w momencie kiedy działa radio podaje sygnał na wejście analogowe h600 (RCA) a kiedy odtwarzasz CD sygnał cyfrowy trafia na wejście optyczne procka to tego jakiś selektor (jest tam układ, który decyduje które wejście jest w danej chwili aktywne) i wtedy łącząc radio mazdy i h600 raz chodzi CD po optyku a raz FM po RCA ..

 

co do trzasków - seryjnie mikroprocesor steruje tranzystorami MUTE i wycisza wyjścia w momencie zmiany źródła sygnału AI-NET, ANALOG, TOSLINK wtedy trzasków nie ma, aktualnie przełączasz się "na żywca" stąd trzaski .. usunięcie tego efektu to kolejne przeróbki h600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


nie wiem co się tak uparliście, żeby FM po światłowodzie przesyłać

W moim przypadku zwykła wygoda  :wink: .

 

Coś mi się nieco niewygodny temat procesora robi  :rotfl:  ale optyka wyciągnę póki mam chęci, może się doczeka jakiego proca zanim furę sprzedam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...