Skocz do zawartości

czy jest sens ? filtr dolnoprzepustowy


dyder
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do każdej skrzyni, pod każdym wzmacniaczem czy to zmostkowanym, czy nie, czy nawet pod wyłożonym mokrą słomą należy zawsze ustawiać filtr dolnoprzepustowy :rotfl: Na nie więcej niż 100 - 110 Hz. Inaczej sub będzie się lokalizował w bagażniku, bo ucho ludzkie gdzieś od tej częstotliwości potrafi rozróżnić, skąd dobiega dźwięk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dyder, Filtr lpf = dolnoprzepustowy, tak napisalem na wszelki wypadek, bo z tego co piszesz to nie bardzo moge zrozumiec, czy o tym wiesz , chyba ze jeszcze wczorajszy jestem :rotfl:. Jak wzmacniacz ma taki filtr to ustawiasz jak kolega wyzej napisal 100-110Hz, zreszta to ustawiasz wedle uznania. Jak ni, to mozna zawsze kupic, gdzies na aukjach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nawet jesli wzmacniacz posiada swoj filtr lpf to do samej skrzyni lepiej dodac dolnoprzepustowy?

 

dyder, wiesz z tego zdania rozne rzeczy mozna wywnioskowac :PP

 

wiem co to jest lpf :) az taki glupi nie jestem ale chodzi mi ogolnie o to czy w kazdej skrzyni nalezy to stosowac czy nie i tyle

 

Nie chcesz, nie musisz, ale przeczytaj jeszcze raz, co D.W.W napisal pare postow wyzej! Chyba, ze chodzi Ci o cos innego, to sformuluj inaczej pytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem co to jest lpf az taki glupi nie jestem ale chodzi mi ogolnie o to czy w kazdej skrzyni nalezy to stosowac czy nie i tyle

najwidoczniej jesteś skoro pytasz. Skrzynia basowa to chyba musisz obciąć częstotliwości, których nie powinna wytwarzać, tniesz filtrem we wzmacniaczu i po co drugi filtr? Myślisz, że lepiej to zagra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie pasywnych filtrów dolnoprzepustowych to największe marnotrawstwo mocy wzmacniacza. Żeby filtr mógł ciąć nisko(poniżej 200Hz) należy użyc cewki o durzej indukcyjności, a to wymaga albo użycia cewek rdzeniowych(które mogą się za szybko nasycić), albo stosowania cewek powietrznych o dużym przekroju drutu, a to jest drogie rozwiązanie.

 

Jeśli wzmacniacz nie ma wbudowanego filtra to lepszym rozwiązaniem jest użycie aktywnej zwrotnicy przed wzmacniaczem niż pasywnej między wzmakiem, a głośnikiem. Filtr pasywny bardzo mocno wpływa na parametr Damping Factor, a ten w tanich wzmacniaczach nie jest zbyt rewelacyjny(przykładowo jeśli taki blaupunkt ma DF>100, a użyjesz pasywnej zwrotnicy to DF "widziany" przez głośnik może spaść nawet do 20)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...