Skocz do zawartości

Optymalne wzmocnienie na aktywną konstrukcję 3-way


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moje granie w Accordzie kombi to zestaw separowany Helix RS6.2 i radio Alpine 9833r 

Cel to przy możliwie małym budżecie zrobić dużo lepsze granie niż pod radiem.

 

Chciałem uwydatnić średncię przez dołożenie głośnika średniotonowego np DLS UP2,5 lub coś max w podobnej cenie i sensownie to napędzić. Zakładam użyć aktywnych zwrotnic w radiu żeby jakoś ten średniotonowy zgrać z resztą i tu proszę o poradę:

 

- Ile wzmacniaczy i jakie użyć żeby pozasilać wszystkie głośniki i ewentualnie jeszcze mieć w rezerwie na subwoofer?

- Czy może lepiej zlecić (komu?) przerobienie zwrotnic z systemu Helix RS6.2 lub wykonanie nowych i wtedy rozumiem wystarczy 1 wzmacniacz tylko czy to jest takie proste i "od kopa" ktoś zrobi zwrotnice że się wszystko zgra?

 

Im mniej wzmacniaczy i taniej tym lepiej ale klasowo chciałbym żeby pasowało do reszty sprzętu i grało dużo lepiej niż pod samym radiem - w car audio jestem świeżak.

Jeśli chodzi o sub myślałem o  JL Audio 12W3v3-4 jest za niecałe 500PLN na allegro w używce.

 

Proszę o konkretne porady / rozwiązania - z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Czy może lepiej zlecić (komu?) przerobienie zwrotnic z systemu Helix RS6.2 lub wykonanie nowych i wtedy rozumiem wystarczy 1 wzmacniacz tylko czy to jest takie proste i "od kopa" ktoś zrobi zwrotnice że się wszystko zgra?

 

Jak uderzysz do odpowiedniej osoby co ma wiedzę, sprzęt do pomiarów i wiaderko elementów to myślę że da się tak zrobić ( pasywka wchodzi w grę przy tym radiu ) .

Z tym średniak dobrze kombinujesz, zastanów się jeszcze nad Helixem RS802 co by było wszystko z jednej rodziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alpiną nie ogarniesz 3WAY , odcięcie mid-low to maks 200hz  

Faktycznie racja ale lipa, zależy mi jednak żeby to było aktywnie, czy jest jakieś wyjście?

Gdybym ten mid-low maks 200Hz zostawił dla kanału subwoofera, a mid range puścił na wzmacniacz 4-kanałowy i na wzmacniaczu podzielił pasmo dla mid-low i średniotonowego? Kurcze to musiałbym szukać 6 kanałowy wzmak żeby jeszcze było 2 kanały na tweeter. Czy kombinować tak czy iść w pasywkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy mi jednak żeby to było aktywnie, czy jest jakieś wyjście?

Albo 2 way albo jakiś procek z alpiny np h701( jesli masz alpine i Ci odpowiada ) i wtedy będziesz miał aktywnie

 

Gdybym ten mid-low maks 200Hz zostawił dla kanału subwoofera, a mid range puścił na wzmacniacz 4-kanałowy i na wzmacniaczu podzielił pasmo dla mid-low i średniotonowego? Kurcze to musiałbym szukać 6 kanałowy wzmak żeby jeszcze było 2 kanały na tweeter

Suba zostawiasz aktywnie a podział miedzy resztą będzie kombinacją aktywka-pasywka w przypadku 3 way i to według mnie byłoby najlepsze. Można pokusić sie też o podział na piecach wtedy puszczasz woofery z radia i przycinasz na piecu od góry zaś sredniaki musiałbyś obciąć wyłącznie na piecu i tu moze być problem ze znalezieniem pieca z hp i lp aktywnym równocześnie (na tę chwilę nie przypomina mi się żaden piec z taką funkcją) Tweetery również byłby cięte z radia

 

PS. Próbowałeś puscić to aktywnie z alpiny? bez zwrotek? Bedzie wieksze pole do popisu. Wyciągnij ostatnie soki z tego zestawu i dopiero zabieraj sie za 3 way. RSy dają sobie swietnie rade w 2 way

Drzwi wygłuszone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P203 wcale nisko schodzić nie lubi, a przy 9833 i RS6.2 kręciłbym 2way aktywnie - aż do znudzenia i dopiero jak wyczerpią się możliwości, dokładka średniaka.

Ok, to już 2 osoby mi radzą eksperymentować aktywnie w 2-way więc i tak zrobię na początek natomiast temat chciałbym kontynuować.

Cober - wstyd się przyznać ale nie ściągałem jeszcze tapicerki więc pewnie drzwi nie wygłuszone (chociaż nie wiadomo jak poprzedni właściciel założył Helixy...) natomiast o tym nie wspominałem bo na pewno się tym zajmę.

Suba zostawiasz aktywnie a podział miedzy resztą będzie kombinacją aktywka-pasywka w przypadku 3 way i to według mnie byłoby najlepsze. Można pokusić sie też o podział na piecach wtedy puszczasz woofery z radia i przycinasz na piecu od góry zaś sredniaki musiałbyś obciąć wyłącznie na piecu i tu moze być problem ze znalezieniem pieca z hp i lp aktywnym równocześnie (na tę chwilę nie przypomina mi się żaden piec z taką funkcją) Tweetery również byłby cięte z radia

 

Ok czyli jeżeli dobrze rozumiem jak 2-way nie wypali aktywnie z radia to dla 3-way:

sub - aktywnie z radia

nisko-średnio i średniotonowy - aktywnie z radia + zwrotnica pasywna, tak? 

tweeter - aktywnie z radia

 

Powyższa opcja to chyba ta właściwa bo filtr pasywny między średniotonowym i tweeterem byłby ok tylko gdybym to chciał aktywnie z radia sterować to  jak? Z radia dla aktywnej zwrotnicy tweetera jest tylko filtr HPF od 1kHz więc średniak by nie pograł a gdybym podłączył to pod wyjście radia dla średniotonowego to nie ma gdzie podłączyć mid-woofera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ok czyli jeżeli dobrze rozumiem jak 2-way nie wypali aktywnie z radia to dla 3-way:

sub - aktywnie z radia

nisko-średnio i średniotonowy - aktywnie z radia + zwrotnica pasywna, tak? 

tweeter - aktywnie z radia

 

 

Nie

 

Podział między tw a midem pasywnie---> podpinasz pod dwa kanały

mid od dólu aktywnie

woofery góra/dół aktywnie

sub aktywnie

 

i wszystko z poziomu jednego żródła a nie coś tam na radiu i coś tam na wzmacniaczu.

 

Powyższa opcja to chyba ta właściwa bo filtr pasywny między średniotonowym i tweeterem byłby ok tylko gdybym to chciał aktywnie z radia sterować to  jak? Z radia dla aktywnej zwrotnicy tweetera jest tylko filtr HPF od 1kHz więc średniak by nie pograł a gdybym podłączył to pod wyjście radia dla średniotonowego to nie ma gdzie podłączyć mid-woofera.

 

Też nie

 

W 9833 wchodzisz w menu x-over i tam wybierasz opcje user.

Wówczas możesz ciąć średniaka od dołu na kanałach high do woli jak Ci pasi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podział między tw a midem pasywnie---> podpinasz pod dwa kanały

mid od dólu aktywnie

woofery góra/dół aktywnie

sub aktywnie

 

i wszystko z poziomu jednego żródła a nie coś tam na radiu i coś tam na wzmacniaczu.

ok czyli tweeter i średniotonowy wychodzi z radia wyjściem High Range Speaker cięty aktywnie HPF dzięki możliwościom w poziomie USER i wówczas na wzmaku dla  średniotonowego daję LPF a dla tweetera HPF. Tak z tego rozumię, jeśli dalej nie tak to proszę Mehow prostuj zanim coś namieszam i popalę głośniki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok czyli tweeter i średniotonowy wychodzi z radia wyjściem High Range Speaker cięty aktywnie HPF dzięki możliwościom w poziomie USER i wówczas na wzmaku dla  średniotonowego daję LPF a dla tweetera HPF. Tak z tego rozumię, 

 

Nie zrozumiałeś prawie nic.

A wystarczy przeczytać ze zrozumieniem:

 

 

Nie

 

Podział między tw a midem pasywnie---> podpinasz pod dwa kanały

mid od dólu aktywnie

woofery góra/dół aktywnie

sub aktywnie

 

i wszystko z poziomu jednego żródła a nie coś tam na radiu i coś tam na wzmacniaczu.

 

 

 

 

 

Dam Ci rade- nie tykaj tego i zostaw dwie drogi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


P203 wcale nisko schodzić nie lubi, a przy 9833 i RS6.2 kręciłbym 2way aktywnie - aż do znudzenia i dopiero jak wyczerpią się możliwości, dokładka średniaka.
 

Tez tak uwazam, ciezko o woofer z lepsza srednica od RS806, moze tylko tweetery bym wymienil i probowal ogarnac 2 way, nie wiem czy dobrze zrozumialem, ale pedzisz to z koncowki radia? Jesli tak to w pierwszej kolejnosci zasil to dobrym wzmakiem, nie musi byc nawet  specjalnie mocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tak ciezko, mozna powiedzieć, ze maja wystarczająca średnicę do postawienia 2way.

 

Grzesiek sprawdz czy drzwi są zrobione bo to wazne

ok dzięki za porady w zakresie konfiguracji, teraz pora zakupić jakieś klocuszki.

 

Podajcie proszę jakieś ciekawe wzmacniacze w używce (2-3 modele żebym miał co na allegro poszukać) powiedzmy do ~1kPLN 4 kanałowe bardzo proszę.

Wiek dowolny - ważne żeby grało. Zacznę aktywnie na 2-way. 

Muzyka, jazz, instrumentalna, damskie wokale. Detale przestrzeń i ciepełko jeśli można no i żeby to chciało z moimi Helixami grać.

dzięki

 

Cober - pukałem w blachę drzwi i na rzut ucha trzeba będzie wytłumiać, natomiast to sobie biorę za punkt honoru i powalczę z tym samodzielnie. Podłączeń się nie tykam, jak możecie kogoś z Krakowa polecić to również mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam 2 propozycje zakupu Hifonics 8 lub Helix A4.

Który będzie miał w tym zestawieniu mniej ostrą górę ale z dobrym detalem i ładny ciepły wyeksponowany środek? Jeżeli różnice na pograniczu percepcji to wiadomo Helix będzie moim typem bo jest młodszy i z "tej samej stajni" ale nie słuchałem ich więc proszę poradźcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...