Skocz do zawartości

Jakie radio do istniejącej inastalacji?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ode wczoraj toczy się ciekawa dyskusja (ciekawa dla mnie, bo ją rozpocząłem :D ) w wątku http://strefacaraudio.pl/forum/-vt4069.htm#41139

Ponieważ jednak dotyczy ona głównie dwóch modeli z tytułu wątku, a mój problem się trochę zmienił zatem pozwalam sobie rozpocząć nowy wątek.

 

Otóż sytuacja zastana dla mnie jest następująca: kupiłem samochód z wmontowanym sprzętem audio: Pioneer DEH-3600MP, wzmacniacz Solinga pod siedzeniem pasażera, subwoofer Clarion w bagażniku, drzwi wyciszone, założone głośniki we wszystkich drzwiach i tweetery na przednich słupkach, separacja z przodu Hertz, tył Dax (nie znam się na tym, spisuję z opisu samochodu :D )

Zestaw Car Audio nie był dla mnie priorytetem przy kupnie, gdyby go nie było też bym pewnie kupił samochód. Lubię muzykę, ale nie mam określonych preferencji - tzn. zmieniają się co jakiś czas. Staram się słuchać wszystkiego - od muzyki poważnej przez taki np. Pink Floyd, Marillion, Linkin Park, Eminema, polski rap nawet do Modern Talking i Scootera

 

No i pech chciał, że jakiś tydzień po kupnie jakiś sk@#$%...syn włamał mi się i uniósł ze sobą Pioneera i subwoofer :)

 

Została mi instalacja do której chcę coś podłączyć. Nic specjalnie drogiego i luksusowego, bo wolę kasę przeznaczyć na coś innego (przy samochodzie swoją drogą też trzeba coś zrobić) a poza tym samochód stoi cały czas pod domem, wolę żeby nie było w nim drogiego sprzętu.

 

Wtyczki do których muszę podłączyć sprzęt to kostka ISO i 2 pary RCA.

Z wygody szukam raczej sprzętu z wejściem USB z przodu (wolę nagrać coś na pojemnej karcie niż na CD), ale nie jest to aż takim priorytetem jeśli mocno podniosłoby cenę.

Większym wydaje się być konieczność posiadania przez radio 2 par RCA, ale czy na pewno? Wiem, że stosując rozgałęźniki RCA tracę możliwość regulacji balansu, ale czy do końca? Wydaje mi się, że tracę jedno z dwóch - regulacja tył/przód lub lewo/prawo, czy tak? Czyli ew. regulacja lewo/prawo byłaby zachowana?

Nie chcę za mocno grzebać w instalacji, raczej podłączyć radio do tego co jest.

Czy wyjście na subwoofer w radiu jest potrzebne? Chyba nie, zdaje się że u mnie był on podłączony pod wzmacniacz - a przynajmniej żadnego wolnego kabla od strony radia nie widzę...

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większym wydaje się być konieczność posiadania przez radio 2 par RCA, ale czy na pewno? Wiem, że stosując rozgałęźniki RCA tracę możliwość regulacji balansu, ale czy do końca? Wydaje mi się, że tracę jedno z dwóch - regulacja tył/przód lub lewo/prawo, czy tak? Czyli ew. regulacja lewo/prawo byłaby zachowana?

 

Większa ilość RCA jest potrzebna generalnie do 2 rzeczy - ustawienia opóźnień czasowych na poszczególne kanały i ustawienia cięć pasm na zwrotnicy aktywnej w radiu. A sam pisałeś, że raczej nie chcesz drogiego radia, więc w takij sytuacji nie będziesz miał ani jednej, ani drugiej opcji w nim. Inna rzecz, to regulacje zwyczajne - przód/tył, i czasami występująca funkcja dynamicznej zmiany głośności suba (czyli, głośność suba zmienia się nieco inaczej, niż przodu). Tu sobie musisz odpowiedzieć na pytanie - czy używasz tego. Mając głośniki tylne warto oczywiście mieć możliwość ich ściszenia, ale jakby się okazało, że na takiej możliwości ci nie zależy - bierz 1 para RCA i rozgałęźniki. A jak zależy - no to już radio z conajmniej 2 parami RCA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli nie zależy mi na możliwości ściszania tyłu ale zależy na regulacji lewo/prawo to może być radio z jedną parą RCA? Tak, żeby się całkowicie upewnić :)

 

Masz w stereo 2 kanały - lewy i prawy. Masz 2 RCA - kanał lewy i kanał prawy. Rozgałęźniki rozdzielają sygnał na przód i na tył. Tu się nie trzeba upewniać, żeby było jasne, że oczywiście regulacja lewo/prawo będzie zawsze możliwa. :D

 

Tak przy okazji - co to są te separacje?

 

Chodzi ci o zwrotnicę aktywną? No to jest po prostu urządzenie, które rozdziela sygnał na poszczególne pasma. Np. dla suba możesz ustawić pasmo 20Hz - 150Hz, a dla przodu 150Hz - 2kHz. To samo, co zwrotnica montowana w systemach odseparowanych i dzieląca pasmo pomiędzy wooferem a tweeterem. Tyle że w zestawach to jest zwrotnica pasywna - a więc nie można zmienić jej charakterystyk. A w radiu jest aktywna - czyli można ustawiać charakterystyki na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego Clarion DB288RUSB http://www.clarion.com/gb/en/products/2008...2387306212.html

Co to znaczy, że ma wyjścia RCA front+non fader?

Mógłbym je podłączyć pod swoją instalację bez stosowania rozgałęźników RCA?

 

[ Dodano: 2009-02-22, 10:16 ]

Czy przypadkiem ten front + non fader to nie jest po prostu 1 para RCA + wyjście na subwoofer?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwie pary wyjść RCA. Jedna z nich jest traktowana jako 'przód' i podlega regulacjom fadera tak samo jak wyjścia głośnikowe z radyjka (przednie i tylne). Druga para ma niezależną regulację głośności więc nadaje się idealnie do wysterowania wzmacniacza subwoofera.

Całe zamieszanie jest po to, że jak chcesz sobie zrobić system typu:

przednie głośniki pod wzmacniacz, tylne głośniki pod radyjko i subwoofer pod osobny wzmacniacz, to nie masz problemu z osobną regulacją głośności suba i tylnych głośników z poziomu menu radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...