Skocz do zawartości

Regulator obrotów silnika 12V


MichuPG
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktoś bardziej "rozgarnięty" z elektroniką mógł by podzielić się pomysłem,jak skonstruować prosty regulator prędkości obrotowej silnika 12V? Silnik mam z dużego autka RC,chciał bym mieć jakąś regulację jego prędkości obrotowej,najlepiej za pomocą najzwyklejszego potencjometru. Wystarczył by mi jakiś prosty schemat oraz spis elementów,z lutowaniem dam sobie radę :) Zapraszam do dyskusji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze,o mocy silnika nie mam pojęcia.. Napędzam go z zasilacza komputerowego,przy 12V ma meeeegaaa wysokie obroty (śmigiełko z płyty CD rozleciało się w pył) :D


Jedyne co mogę dodać,to to iż w autku był akumulator złożony z 6-ciu ogniw,długości ok 10 cm każde.


Jeszcze jedna sprawa,może nie ważna ale dopiszę. Pomiędzy + a - silniczka znajduje się kondensatorek o oznaczeniu: (M)85'C  7(9)  D V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ze względu na efektywność nie lepiej poszukać czegoś lekko bardziej skomplikowanego opartego na technologi PWM o ile można to tak nazwać? Wydawnictwo AVT ma coś takiego w ofercie..

 

Regulator obrotów DC AVT735:

http://www.cyfronika.com.pl/kityavt2005/avt735.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ze względu na efektywność nie lepiej poszukać czegoś lekko bardziej skomplikowanego opartego na technologi PWM o ile można to tak nazwać?
popieram

regulacja poprzez zmiane samego napiecia powoduje nam spadek mocy tego silnika

regulacja poprzez PWM pozwala zachowac prawie pelna "moc" silnika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz to zwykly silnik szczotkowy, to odpowiedni do niego regiel mozesz kupić juz za kilkanaście zloty, na forum rc-auto.pl napewno cos kupisz.

Napisz mi z jakiego modelu masz ten silnik, albo poślij fotke, to może cos nawet u siebie znajde.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...