Skocz do zawartości

Tania mata do wygłuszenia


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie czy ktoś (najlepiej pewnie producent) przeprowadził badania z opisem co do właściwości tłumienia. Moim zdaniem powinno to wyglądać mniej więcej tak:

 

Użyty materiał: mata XXX(o grubości i składzie powinna być informacja w opisie maty)

Tłumiono (np. blachę) o powierzchni 0,5m2 i grubości 1mm

W zakresie częstotliwości XX Hz - XY Hz wystąpiło tłumienie (i tu wydaje mi się, że wartości podane w % byłyby najbardziej "widoczne")

W zakresie częstotliwości XY Hz - XZ Hz wystąpiło tłumienie itd...

Użyto kawałka maty o powierzchni (i tu informacja czy został pokryty cały badany kawałek, czy może tylko jego część)

Proponowane użycie (na podstawie wiedzy producenta, gdzie jakie drgania mogą wystąpić)

 

Wydaje mi się, że taki opis znacznie ułatwiałby zakup :wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyty materiał: mata XXX(o grubości i składzie powinna być informacja w opisie maty)

Tłumiono (np. blachę) o powierzchni 0,5m2 i grubości 1mm

W zakresie częstotliwości XX Hz - XY Hz wystąpiło tłumienie (i tu wydaje mi się, że wartości podane w % byłyby najbardziej "widoczne")

W zakresie częstotliwości XY Hz - XZ Hz wystąpiło tłumienie itd...

Użyto kawałka maty o powierzchni (i tu informacja czy został pokryty cały badany kawałek, czy może tylko jego część)

Proponowane użycie (na podstawie wiedzy producenta, gdzie jakie drgania mogą wystąpić)

 

Wydaje mi się, że taki opis znacznie ułatwiałby zakup

 

Badania materiałów tłumiących(określenie wsp. tłumienia) wykonuje się w rurach impedancyjnych na małych próbkach. Są na to normy europejskie :

PN-EN ISO 10534-2:2003, „Akustyka. Określanie współczynnika pochłaniania dźwięku i impedancji akustycznej w rurach impedancyjnych. Część 2: Metoda funkcji przejścia”

 

A jeśli chodzi o tłumienie drgań to najpierw musisz jakoś te drgania wymusić? 

Takie badania mają charakter porównawczy, czyli badasz element niewyklejony matą a później wyklejony i porównujesz zebrane dane. Pomiary drgań najlepiej robić wibrometrem laserowym(bardzo drogie urządzenie) lub czujnikiem przyśpieszeń.

Widziałem takie badania która robiła osoba mająca mało pojęcia o audio i najciekawsze jest w tym to że zadając wymuszenie głośnikiem(jakimś subem) nie uwzględniała w ogóle nieliniowości głośnika. Czyli zadawała wymuszenie o którym tak naprawdę nie miała pojęcia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co takie maty tak naprawdę tłumią? Likwidują rezonans na blasze, a zysk w postaci wygłuszenia jest pewnie identyczny do tego gdybyś położył na dach kolejną warstwę blachy czy czegokolwiek innego. Dobry materiał tłumiący powinien przepuszczać powietrze. Taką mata działa podobnie jak np deska. Stłukłeś szybę w oknie i trzeba zatrzymać hałas, co wtedy robisz? zabijasz deską. Nie jest to niestety wygłuszenie, należy o tym pamiętać oraz umieć to rozróżnić! Ktoś tu kiedyś wspominał o matach Thinsulate. To są prawdziwe materiały wygłuszające. A takie maty np stp? Jak dla mnie to tylko do zlikwidowania rezonanswów. W pewnym stopniu napewno będzie ciszej ale to przez to, że jest wtedy większa izolacja. Mogliby robić grubsze bloachy w autach i byłoby tak samo (pomijając wagę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thinsulate? A to nie izolacja termiczna? Wielu sprzedawcow czesto wciska tego typu maty zamiast wygluszajacych (bo sa tansze w zakupie). Wiekszosc firm zaleca stosowanie kilku rodzajow maty, dla pelnego gluszenia, bo nie da sie tego zrobic jednowarstwowa mata. Takze ze wspomianego STP mamy mate od drgan typu silver, pozniej zbita pianke o zamknietych porach i luzna pianke o otwartych porach - cos wiecej potrzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania materiałów tłumiących(określenie wsp. tłumienia) wykonuje się w rurach impedancyjnych na małych próbkach. Są na to normy europejskie :

PN-EN ISO 10534-2:2003, „Akustyka. Określanie współczynnika pochłaniania dźwięku i impedancji akustycznej w rurach impedancyjnych. Część 2: Metoda funkcji przejścia”

 

A jeśli chodzi o tłumienie drgań to najpierw musisz jakoś te drgania wymusić? 

Takie badania mają charakter porównawczy, czyli badasz element niewyklejony matą a później wyklejony i porównujesz zebrane dane. Pomiary drgań najlepiej robić wibrometrem laserowym(bardzo drogie urządzenie) lub czujnikiem przyśpieszeń.

Widziałem takie badania która robiła osoba mająca mało pojęcia o audio i najciekawsze jest w tym to że zadając wymuszenie głośnikiem(jakimś subem) nie uwzględniała w ogóle nieliniowości głośnika. Czyli zadawała wymuszenie o którym tak naprawdę nie miała pojęcia.

 

 

 

Specjalistycznie jak najbardziej, chociaż myślałem, o czymś prostszym tylko dla "swoich" potrzeb, bez inwestycji w wibrometr (chociaż firma produkująca takie produkty, mogłaby się jednak pokusić o rzetelne dane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...