Skocz do zawartości

MDS08 25L BR


D.W.W
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zamieszczam tutaj wykonany przeze mnie projekt skrzynki 25L dla głośnika MDS08. Tunel BassReflex liczony był w WinISD na 34 Hz. Wymiary tunelu to 4,5 na 10 cm i długość 40,6 cm. W załączniku dodaję projekt oraz dane głośnika MDS08. Objętość kosza głośnika przyjęta na 1 L, więc gotowa skrzynka ma mieć 26 L objętości.

 

Jeżeli komuś się będzie chciało to prosiłbym o sprawdzenie tego, czy aby nie popełniłem tutaj jakiegoś błędu. Mam zamiar to budować, więc raczej niemiłym zaskoczeniem byłoby, gdyby się okazało, że coś tu policzyłem niepoprawnie :(

 

http://img120.imageshack.us/img120/123/mds2cu1.jpg

winisd_project.rar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu chcesz stroić skrzynke na 34Hz? Z tego co zauważyłem to wszedzie zalecana skrzynka do IT to 20L br 7x30cm a to jest strojenie na 40Hz. Coś mi sie tu nie podoba.

Skrzynka powinna mieć obietość 20l netto + objetość portu br + objętość głosnika. Ja bym nie bawił sie w eksperymenty na twoim miejscu i stroił skrzynke na 40Hz BR 4,5x10cm dł 36,1 (ojetosc-gr scianki bocznej skrzyni = 2,92l) objetość głosnika 1,3l.

Czyli 20+2,92+1,3= 24,22l o takiej pojemności skrzynke trzeba zrobić.

Ja to tak rozumuję.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu chcesz stroić skrzynke na 34Hz? Z tego co zauważyłem to wszedzie zalecana skrzynka do IT to 20L br 7x30cm a to jest strojenie na 40Hz. Coś mi sie tu nie podoba.

Skrzynka powinna mieć obietość 20l netto + objetość portu br + objętość głosnika. Ja bym nie bawił sie w eksperymenty na twoim miejscu i stroił skrzynke na 40Hz BR 4,5x10cm dł 36,1 (ojetosc-gr scianki bocznej skrzyni = 2,92l) objetość głosnika 1,3l.

Czyli 20+2,92+1,3= 24,22l o takiej pojemności skrzynke trzeba zrobić.

Ja to tak rozumuję.

Pozdrawiam

 

Strojenie wziąłem takie, jakie proponował WinISD :( I objętosć też. Ale skoro powiadasz, że stroi się generalnie na 40 Hz, a objętość robi się 20 L to zrobię tak. To nawet mnie bardzo cieszy, bo skrzyneczka wyjdzie mniejsza, a to tylko na rękę, No i port krótszy, dzięki czemu można zrobić mniejszą długość skrzyneczki.

 

Dzięki za cenną poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gienek665, strojenie chyba zależy od preferencji odbiorcy

 

Tak ale tak jak napisałem wiekszoś urzytkowników IT stroi go na 40Hz dlatego tak podałem. :rotfl: Sam mam IT w br strojonego na 40Hz i zejsciem też dysponuje i jest bardzo uniwersalny. :hyhy:

 

Strojenie wziąłem takie, jakie proponował WinISD I objętosć też. Ale skoro powiadasz, że stroi się generalnie na 40 Hz, a objętość robi się 20 L to zrobię tak. To nawet mnie bardzo cieszy, bo skrzyneczka wyjdzie mniejsza, a to tylko na rękę, No i port krótszy, dzięki czemu można zrobić mniejszą długość skrzyneczki.

 

Dzięki za cenną poradę.

 

Znacznej różnicy nie bedzie bo zamiast Twojej 26l trzeba zrobić 24,2l więc to minimalna zamiana. :hyhy:

 

Pozdro :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacznej różnicy nie bedzie bo zamiast Twojej 26l trzeba zrobić 24,2l więc to minimalna zamiana. :hyhy:

 

Pozdro :padam:

 

Będzie będzie, bo ja podawałem 26L netto, czyli już z odjętym portem BR. Przyjmowałem objętosć głośnika 1L i dlatego 26 a nie 25. A teraz będę miał nie 26 tylko 21,3. Portu BR nie liczę, bo pole przekroju zczytuję z AutoCAD - więc żeby roboty nie dublować od razu biorę pole przekroju bez portu BR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam projekt poprawionej skrzynki. Zmieniłem objętość, położenie portu BR i nieco go zmniejszyłem, żeby był krótszy. Oto wynik końcowy. Dane:

 

Głośnik: Intertechnik MDS08

Rodzaj skrzyni: Bass Reflex

Strojenie: 40 Hz

Rodzaj materiału: Płyta MDF 18 mm

Port BR: prostokątny 45 x 90 mm o długości 323 mm

Objętość netto: 20 L

Objętość głośnika: 1,3 L

Objętość portu BR: 2,075 L

Objętość brutto: 23,4 L

Kąt nachylenia tylnej ścianki 20 stopni.

 

Ilość potrzebnego materiału (MDF) łącznie z zapasem ~0,83 m^2

 

Rzut i przekrój:

 

http://img444.imageshack.us/img444/8320/78404121ca3.jpg

 

Wymiary płyt do cięcia:

 

http://img444.imageshack.us/img444/4476/95510095qe0.jpg

 

Oczywiście zgadzam się na wszelkie wykorzystanie danego projektu do jakichkolwiek celów - po to tutaj go zamieszczam, żeby się komuś przydał :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...