Skocz do zawartości

Skrzynia Re audio SXX 12 - sprawdzenie


L_U_L_I
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , zamówiłem właśnie re audio sxx 12D2 i teraz kwestia skrzyni. Producent podaje optymalnie ok 57 litrów strojone na 33 Hz port szeroki na 2''. Używałem programu bass box i chciałbym aby ktoś " kumaty " mnie sprawdził , nie chcę dać ciała i schrzanić skrzynie przy takim ciekawym przetworniku .

a więc moje wymiary skrzyni to

wys 36 cm , szerokosc 74 cm i głębokość 33 cm . Głośnik na froncie umieszczony razem ze szczeliną o szerokości 5 cm , natomiast jej długość wyszła 63 cm . Czy dobrze mi to wyszło ?  By uzyskać te 33 hz ?

może ktoś testował podany głośnik i poleca wyższe strojenie  ? słucham głównie czarnych wolnych rytmów ,  z wykopem i dobrym basem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. Grubosc płyty 19 mm . Chodzi tylko czy dobrze wyszla mi dlugosc portu ktora ma wyniesc 33 hz ( jak producent zaleca ) czyli 5 cm szeroki i dlugi na 63 cm czy to wyszlo prawidlowo ?

obrazek do wglądu . chcę zrobić obudowę prawidłowo raz a dobrze :)

post-4550-0-79023300-1376407741_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wyjdzie jakieś 37.5-38 hz

Port 322x50 a długość wyjdzie prawie 700mm 

Trzeba niestety dodać pojemność samego portu + pojemność płyty wewnątrz. A mała nie będzie, port zajmie 15,10l (11.25 + 3,85 sam mdf szczeliny) 

Auto może ci zmniejszyć rezonans do 3hz

A że subwoofer małego litrażu nie ma, postawiłbym na 38hz. I tylko 19mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to lipa :/ wpisałem dane na stronce http://www.reaudio.com/box.php i wyszła długość portu tylko 38 cm więc coś jest nie tak ;/ może miał ktoś Sx-a 12 i podpowie co z tym portem  ? bo Sxx a sx to to samo , tylko inne kosze.


czyli w takim wypadku port powinien mieć 70 cm długosci  ? skoro az 14 litrów pojemości ma port to skrzynia bedzie miala ok 43 litrów ;/ czyli minimalna pojemnosc jaka podaje producent. a wtedy port byc powinien być węższy . czyli 1,5 cala , teraz to zgłupiałem bo nie wiem co zrobić ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizycznie matematycznie producenci idą na łatwiznę. Podają owszem długość-ale ścian wewnętrznych. A port powinien liczony być centralnie. Ale jak ktoś inny robi port np 250x40 albo 200x50 - wychodzi ta sama pojemność prawda? Ale inaczej wygląda szerokość, i inaczej to przechodzi, w końcu fala powiedzmy "idzie przez środek". I mało wtedy kto na to patrzy, a producent robi zawsze prosty litraż. Wylicza A x B x C, odejmuje pojemność głośnika, pojemność prostego portu- czyli długość x szerokość x grubość płyty i sobie to odliczają jak prosty kalkulator

Wyjdzie np: 100 cała skrzynia, minus Subwoofer, minus ściany, minus port z materiału a strojenie idzie wtedy matematycznie - 100-13-14= 73. 

I program 73 oblicza wtedy strojenie- tak ogólnie. Prosta kalkulacja w prostym dodawaniu. 

A mini zmienne-oni to olewają, bo po co mają brać pod uwagę pełne zmienne, jak mdf 19mm czy 22mm, a front nie z płyty 19mm a 2x18mm, subwoofer ze frezem, a to jakieś boczki pod kątem 45stopni aby port dawał mniej odbić.

Po to myślą tacy matematycy jak My- Polacy  :wink:

Ja matematykę lubię od 25lat - wiec sprawia mi to frajdę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh No masz święta rację. Ja za matma nie przepadam ale nie znaczy to ze chce isc na proscizne. Poprostu chce by ktos pomogl mi wyliczyc port. Skoro ma on pojemnosc ok 12 litrow to zmienilem maksymalnie wymiary skrzyni . Czyli wysokosc teraz bedzie 33 cm , szerokosc zostaje 74 cm i glebokosc bedzie 38 cm. Daje to objetosc w srodku ok 70 litrów teraz wyjdzie po odjęciu wszystkiego powierzchnia dla głośnika Ok 54 litry czyli tylko 3 mniej niż zaleca producent . Więc nie będzie to zbyt odczuwalne a większej już nie mogę zmieścić skrzyni. Czyli port robimy 5 cm szeroki , wysoki 29,2 cm . Tylko jaką długość portu ? :) będę mega wdzięczny komuś kto to obliczy by wyniosło 33 hz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może na próbę dorzucić deseczkę mdf,u 19mm, o szerokości 50mm, i zrobić na głebokość na dole, wtedy zmniejszysz szerokość fizyczną samego portu.

Zmniejszysz port z szerokością, chcesz konkretnie zjechać na 33hz biorąc pod uwagę że auto może zmniejszyć ewentualne strojenie czy brać pod uwagę że będzie strojone na 35hz - mniej wiecej - strojenie pokaże najwięcej na 33hz?

Jak chcesz skrzynie na 35hz to 630cm długość portu.

Zjechać równo na 33hz jest ciężej bo tutaj bazujesz w takim zakresie, aby uzyskać pełne 33hz trzeba zjechać sporo dalej bo aż 750 ( trafiłeś praktycznie równo na długości)

Ewentualna opcja to zmniejszenie szerokości 50mm- na 40mm

łyknąć poprzedni wymiar wysokości ale zjechać z portem - coś za coś.

W najlepszej opcji jak zrobisz skrzynie w tej opcji 33x74 o głebokości 38, ale port 292x45- zjedziesz z całkowitą opcją powierzchni portu w okolicach 128cm2 ale za to uda się zjechać z całkowitym litrażem o jakieś 1.1hz, czyli masz dostępny zakres około 33,3hz

To oczywiście opcja gdy chcesz skrzynie 33hz, gdy sie bawisz w 100% db drag i pełnemu strojeniu.

Z kolei jak chcesz patrząc na możliwości auta- możesz zrobić ten port 292x50, z długością o której mowa 600mm ale niższa pojemność samego boku portu i szczeliny portu daje ci zyskać prawie 2litry, i skad ta zmiana pojemności głebokości nie 36 a 38?

Daje ci to wtedy prawie 4litry gratis, pojemność od grania/ słuchania daje 33hz, pojemność netto- lepsza praca dla subwoofera.

Decyduj sam czego oczekujesz- Lepsze wymiary 330x740x380 a port od 60 do 70 jak chcesz. Wtedy masz zakres 35.5 idąc w dół 33.3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha super odpowiedź. Czyli wyjdzie port 60 cm długi , bo 33 hz w samochodzie . Czyli 36/35 skrzynia. Więc teoretycznie dużo się nie pomyliłem :) szerokość portu 5 cm długi 60 cm. Możesz powiedzieć jeszcze w jakim programie to liczyłes ? Dzięki bardzo :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zrobić auto w okolicach 33hz- robiąc w skrzyni okolo 35.3 to masz 2opcje

360mm - 700port 

380mm - 620port

Jak widzisz spora różnica przy głębokości 2cm, a jaka długość aby uzyskać to samo.

Program? Kalkulator, synku, kalkulator. Wyliczasz całość   :wink:

Program może być podstawą- ale jak ma być precyzyjne netto to trzeba samemu to policzyć, ile port, aby sprawdzić.

ręcznie policz głebokość portu od przodu, do ściany czyli 380-19-50=301mm

Do tego później +19mm szerokość ściany = 320. Dodajesz długośc drugiego portu-300mm. 

Policz teraz pojemność tego łączonego portu, odejmij go netto, odejmij też netto port i masz litraż dokładny.

Sam mdf zajmie ci nie 3.85 - a 3.33

A niby 62cm a nie 63- twojego pomysłu. Dało rade? to sam mdf- a jeszcze port. Prawie 4litry dojdzie.

Niby te netto ci wzrosło- z 48litrów na prawie 54? Głośnik lepiej zagra w niżej tonacji, masz prawie 2hz niżej i 6litrów do przodu.

Cudów już raczej nie uzyskasz.. Amen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok czyli wiem już wszystko . robię taką skrzynie pod Re audio SXX 12 D2 .

Może komuś się przyda ;) jutro powinien być głośnik u mnie i wekend  prawdopodobnie zbiję skrzynkę ( muszę tylko jeszcze zamówić płyty )


Dzięki raz jeszcze za pomoc , mam nadzieję że głośnik będzie się ładnie sprawował i zagra lepiej niż obecne pionki ;]

post-4550-0-67493700-1376424863_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

ok czyli wiem już wszystko . robię taką skrzynie pod Re audio SXX 12 D2 .

 

Może komuś się przyda ;) jutro powinien być głośnik u mnie i wekend  prawdopodobnie zbiję skrzynkę ( muszę tylko jeszcze zamówić płyty )

 

 

Dzięki raz jeszcze za pomoc , mam nadzieję że głośnik będzie się ładnie sprawował i zagra lepiej niż obecne pionki ;]

 

No to zrobil skrzyneczke? Czy dobrze gra?

 

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak skrzyneczka była , subik też . Coś pięknego , ten Re , grał mega nisko aż zatykało uszy . Pozamiatal 2 pionki :) na YT można obejrzeć jak to działało , niestety w zeszłym roku sprzedałem suba i RF-a 10001 bd , teraz mam skromny systemik oparty na jednym wzmaku Rockforda T600-4 , zestawik zostal RF t162 i jako sub RF P2 ( jednak bardzo tesknie za RE ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...