Skocz do zawartości

Prąd spoczynkowy wzmacniacza samochodowego z przetwornicą.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

nurtuje mnie pewna właściwość mojego wzmacniacza samochodowego Pioneer GM-X334.

Chodzi o to że wzmacniacz zasilony napięciem +14,4V i podaniu sygnału sterującego (załącz) z radia samochodowego pobiera cały czas prąd o wartości 1A pomimo tego że nie ma podłączonych głośników ani wejścia sygnału (RCA). We wzmacniaczu nagrzewa się dławik i dwa tranzystory w przetwornicy (Q290 i Q291).

Czy to jest normalne że wzmacniacz na luzie bierze taki duży prąd spoczynkowy?

Czy mogę prosić kolegów o dokonanie pomiarów innych wzmacniaczy czy pobory mocy również występują?

Pomiaru dokonałem w taki sposób że miernik cyfrowy wpiąłem zamiast bezpiecznika topikowego, prosto w gniazdo we wzmacniaczu.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Oczywiście  jest to prawidłowe zachowanie wzmacniacza. Po włączeniu wzmacniacz uruchamia przetwornice, która zużywa prąd na potrzeby własne. Do tego przez tranzystory w końcówkach mocy płynie prąd spoczynkowy (bias), który wymusza prace tych tranzystorów na pewnym odcinku charakterystyki tranzystora ( w tym przypadku to klasa AB). Z takich pomiarów warto jeszcze odłączyć remote zostawiając + - i  wtedy sprawdzić  prąd, powinien on być w granicach 10 - 20mA , co daje nam informacje o prawidłowym wyłączeniu przetwornicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...