Skocz do zawartości

Roździelacze,oprawy i łaczenie kabli zasilajacych


Kłosiol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zmieniam troche swoje audio w aucie i chce podlaczyc 2 wzmaki.

Mam aktualnie pociagniety kabel zasilajacy 16 mm2 do wzmaka suba ( Hifonics BXI 1100D 450-500 W/ 4 ohm )

i musze podlaczyc wzmaka na przód ( Axton A260 2 x 60 W ) i mysle jak to lepiej zrobic ?

 

1. Pociagnac drugi niezalezny kabel zasilajacy 10 mm2 do wzmaka na przód czy dac jeden grubszy kabel np 25 mm2 od aku do bagaznika zamiast tego 16 mm2 co mam teraz i tam dać roździelacz i roździelic ten kabel na kawałek 16 mm2 na wzmak do suba i 10 mm2 na wzmak na przód .......

 

2. Jak dam jeden kabel 25 mm2 i do niego przy aku bezpiecznik np 70-80 amper to za roździelaczem musze znowu dać osobne bezpieczniki na kabel 16 mm2 i 10 mm2 ???? Bo wiadomo,że bezp. głowny przy aku 70-80 Amper bedzie za duży do tych kabli 16 i 10 mm2 ....

 

Jak to zrobic,żeby nie narażac sie na duże koszty ... w domu już mam kabel 25 mm2 ok 6 metrów i kilka opraw bezpiecznika. Kabel 10 mm2 moge miec za 3,30 zł za metr czyli koszty nie duże.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bylo juz bylo

szukac sie nie chce

 

daj kabel 25mm2 i rozdziel go na 2x25mm2 (metr mozesz wyciac bo chyba 5 metrow ci starczy) lub w ostatecznosci 2x16mm2 do 2 wzmakow

zastosuj te rozdzielacze

 

Rozdzielacz zasilania 3x20-25mm2, T-Style (złoto)

http://www.essa.com.pl/oferta/index.php?id...d=&pid=1563

 

a i pamietaj o tym ze mase musisz takze rozdzielic (czyli w tym przypadku potrzebujesz 2 takie same rodzielacze)

i przekroje kabli + powinny byc jednakowe jak te od masy czyli -

 

co do dodatkowych bezpiecznikow za rozdzielaczami

regulamin PASCA chyba o nich mowi ale to juz twoja decyzja czy bedziesz startowal w zawodach

ja dodatkowych bezpiecznikow za rozdzielaczami nie dawalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem i czytałem :)

 

Nie moge dać do tych 2 wzmakow z roździelacza po kablu 25 mm2 bo sie nie zmieszcza do złacza.... tzn do Hifona wejdzie ale po co do wzmaka 2 x 60 wat dawać kabel 25 mm2 ??

 

Do masy nie musze kupować roździelacza bo mase mam z bagażnika wiec moge też wziaść tak samo do drugiego wzmaka.

 

Wiem o regulaminie Pasca ... nie bede nigdzie startował ale chodzi o bezpieczeństwo instalacji.

 

A co do roździelacza to bym kupował troche tanszy z allegro.

 

 

> ciemuka19

 

Nie chce kupować nastepnych kabli skoro juz mam 6 metrów 25 mm2 w domu ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

daj kabel 25mm2 i rozdziel go na 2x25mm2 (metr mozesz wyciac bo chyba 5 metrow ci starczy) lub w ostatecznosci 2x16mm2 do 2 wzmakow

zastosuj te rozdzielacze

 

Rozdzielacz zasilania 3x20-25mm2, T-Style (złoto)

http://www.essa.com.pl/oferta/index.php?id...d=&pid=1563

 

a i pamietaj o tym ze mase musisz takze rozdzielic (czyli w tym przypadku potrzebujesz 2 takie same rodzielacze)

i przekroje kabli + powinny byc jednakowe jak te od masy czyli -

 

co do dodatkowych bezpiecznikow za rozdzielaczami

regulamin PASCA chyba o nich mowi ale to juz twoja decyzja czy bedziesz startowal w zawodach

ja dodatkowych bezpiecznikow za rozdzielaczami nie dawalem

 

zgodnie z regulaminem nieistniejącej już organizacji PASCA nie można dzielić z jednego kabla 25mm2 na dwa kable 25 mm2.

25 mm2 można podzielić na 2x 10mm2. Rozwiązanie 1x 10mm2 + 1x 16mm2 równało się uwaleniu punktów za instalację :)

 

Regulamin regulaminem, ale zasady w nim zawarte gwarantują bezpieczeństwo instalacji.

 

Proponuję wymianę kabla na grubszy i montaż rozdzielacza z bezpiecznikami. Bezpiecznik za aku na kabel 35 mm2 a na rozdzielaczu taki, jaki założysz kabel do wzmaka.

 

 

pozdro!

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobie to tak:

 

Z aku do bagażnika dam kabel 25 mm2, na nim bezpiecznik 70-80 Amper, potem w bagażniku ten roździelacz z bezpiecznikami Carpower:

 

http://www.diodos.pl/catalogue/elektronika...ezpiecznik/1476

 

z niego bedzie wychodził kabel 16 mm2 z bezpiecznikiem 50 amper i kabel 10 mm2 z bezpiecznikiem 20 amper.

 

Myśle,że tak bedzie git. Co myślicie ??/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli to faktycznie przekroje mierzone to masz racje

 

Załatwie aż dziś suwmiarke i zmierze ale mam taka tandetna oprawe bezpiecznika najtansza z allegro i ona ma przekrój otworu na kabel 8 mm i tam wchodzi 25mm2 ale to juz max co wejdzie.

Czyli jak w roździelaczu jest otwor głowny o przekroju 8 mm to tez powinien wejść 25 mm2 a otwory 2 roździelajace maja przekrój 5 mm czyli kabel 16 mm2 i 10 mm2 tez powinien wejść :hyhy:

 

> Greg-Si

 

Też tak myślałem bo w sumie mam te kable juz i nie musze kupować ale po co mi na wzmak na przód który ma 2 x 60 wat kable 16 mm2 ??? DO HF BXI 1100D było by dobrym wyborem ale 25 mm2 bo teraz mam spiety RE Audio na 4 ohm ale 4 jak kiedys kupie inny sub i zepne go na 2 ohm to moze byc lipa z kablami zas :)

We wzmaku na przód nawet nie zmieszcza sie kable 16 mm2 w złacza zasilania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekrój 5 mm
Czyli promień 2,5mm a ze zwykłego wzoru πr^2 (pi r^2) to by wychodziło ~ 2,5*2,5*3,14 = 19,625 [mm2] więc wydaje mi się że kable 16 i 10 mm2 powinny wejść spokojnie :hyhy: Ale może się mylę, jesli tak prosze o poprawkę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwór główny ma 8 mm a te dwa małe 5 mm.

 

Zresztą ... i tak mi teraz Greg namieszał i myśle co i jak zrobić, żeby było dobrze :hyhy: Tak jak on mowi jest ok ale to już na serio grube kable... 25 mm2 do suba ok ale na przód 16 mm2 ....... w sumie te kable mam juz, opraw też mam kilka .... a roździelacz zamówilem ale moge to odwołac chyba jak co ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz,że chyba tak zrobie bo teraz to przemyślałem .... kabel 16 mm2 i 25 mm2 już mam i oprawy też.

Roździelacz zamówiłem wczoraj i kosztuje 30 zł, do tego bezpieczniki jakies 6 zł wiec z niego zrezygnuje i wykorzystam to co mam.

I tak musze kupic kable RCA jeszcze 5 metrowe i akurat ta kaska sie przyda... co lepiej wziaść:

 

- 50 zł Phonocary od Axela

 

- 45 zł EAGLE CABLE SWITCH

- 65 zł EAGLE CABLE MC Stereo Concept

http://www.eagle-cable.pl...l=oferta&kat=18

 

- 50 zł STINGER SHR17 (ST-1530) - SERIA HPM

http://www.lumarc.pl/stinger-shr17-st1530-...272bd2765d62e1f

 

-ok 50 zł RCA Audison Connection FT2 500

http://allegro.pl/item518498574_rca_audiso..._wtyki_rca.html

 

30 zł Carpower/Monacor

http://allegro.pl/item518405645_czincze_rc..._end_od_ss.html

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą odnośnie reguł opisanych w regulaminie PASCA odnośnie dawania bezpiecnzika przed i po rozdzielaczu. Dla mnie to przerost formy nad treścią, ponieważ zazwyczaj rozdizelacze są umieszczane w komorze/miejscu wzmacniaczy, toteż odcinki przewodów za rozdzielaczami mają mniej niz 1m dlugosci i prowadzone są bardzo łagodnie jeśli chodzi o ich zwarcie, przecięcie izolacji, etc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Stingera z essy , to poślą Ci w jednej paczce z RE :hyhy:

 

Aha to Ty sie ukrywasz pod tym nickiem :) tak myśle ... jak mogłes mi to pisać wczoraj jak nie widze w tym temacie żadnego twojego postu. he he

 

Ale nie widze na ESSIE tego kabla: STINGER SHR17 (ST-1530) - SERIA HPM 5 metrów ... sa drozsze, inne

 

 

> Elmer

 

No ale jak dasz głowny kabel np 35 mm2 i na nim bezpiecznik 100 Amper a potem roździelisz go np dwoma kablami 16 mm2 to one nie wytrzymaja tylu amperów jak by cos sie stało i zaczna sie palic te krótkie odcinki własnie a bezpiecznik sie nie spali przy aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elmer, ja szczerze mówiąc pisząc coś tam brałem pod uwagę regulamin ale i normalne sytuacje.

Do zwarcia wcale nie jest potrzebna blacha auta. Wystarczy że odkręci się śrubka w piecu i może coś się przytopić.

Skrajny przypadek to dzwon gdzie nic nie pomoże zabudowa która połamie się jak zapałki a blacha może przeciąć izolację kabla jak żyletka.

Nie będę drążył tego tematu już bo jest bez sensu. Każdy robi jak chce. Można nawet nie dawać żadnego terminalu/bloczka/rozdzielacza a wszystko zlutować i dać koszulkę termokurczliwą.

Mi to na prawdę jest obojętne jak ktoś coś robi. Po prostu wolę żeby było zrobione coś ok i do zrobienia czegoś dobrze będę namawiał ludzi.

A jak ktoś zrobi to jego sprawa. Na pewno nikt nikogo nie będzie wytykał tylko za to że nie dał bezpiecznika za rozdzielaczem.

Na pewno lepiej dać bez bezpiecznika niż podłączyć wzmacniacz pod zapalniczkę :hyhy:

zatem luz blues :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec robie tak,że puszczam z akumulatora 2 niezależne kable z dwoma osobnymi bezpiecznikami:

 

- na kablu 25 mm2 dam bezpiecznik 70 amper

- na kablu 16 mm2 dam bezpiecznik 50 amper ... wolałbym cieńszy ten kabel np 10 mm2 ale to zaś koszt jakies 18 zł i obędzie sie bez roździelacza ... jakoś wizualnie mi nie pasuje do takiego wzmaka na przód kabel 16 mm2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...