Skocz do zawartości

Skrzynia do 2xRFA408


rookie1984
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zwraca się z prośbą do Kolegów, którzy wiedzą "co w skrzyniach" piszczy  :wink:

 

Prosiłbym o podanie litrażu skrzyni do dwóch sztuk RFA408.

Skrzynka najchętniej zamknięta, na tyle mała na ile to możliwe, przy zachowaniu optymalnego dla tych głośników "zejścia". Jeśli chodzi o stosunek zejście/szybkość to raczej szybkość kosztem dołu.

 

Dane głośników poniżej:

 

http://i1282.photobucket.com/albums/a537/przemek1984/rfa408-parametry_zps3ef0febd.png

 

Pozostałe dane:

 

...
3. Rodzaj słuchanej muzyki:    Rock, Metal, okazyjnie cała reszta.
4. Grubość materiału z jakiego będzie wykonana skrzynia:      dostosuję się byle było dobrze.
5. Wymiary bagażnika: (najlepiej zdjęcie bagażnika z zaznaczonymi wymiarami)   --->  jak tylko Kobieta wróci od Mamusi uzupełnię :)
6. Bass reflex: (okrągły prostokątny w którym miejscu góra dół bok):      w miarę możliwości closed.
6. Model auta:     A4 B5 Avant

 

Z góry dziekuję za pomoc.

 

Pozdro

rfa408.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie słuchałem ich w żadnej innej objętości niż obecna, a obecnie są zamknięte w skrzyni około 35l (bez odliczonej objętości głośników, wymiary:400x510x200/340 - ścianka ~20mm ) dopchanej "watą". Gra to ok, potrafi tupnąć itd. ale niestety dla mnie jest za duże gabarytowo.

Zastanawiałem się czy nie robić skrzyni pod instrukcję ale nie wiem czy taki tandem to przelicza się normalnie razy dwa, czy w związku z tym że są to dwa głośniki to stosuje się jakieś inne "wzory", "patenty". 

Kolejna ważna sprawa to czy robić skrzynię z przegrodą między głośnikami czy zostawić tak jak teraz, czyli we wspólnej budzie. Czy rozwiązanie te mają swoje wady i zalety, czy może któreś z nich jest z założenia błędne. Skrzynię kupiłem jak stoi, podobno "liczona", dlatego pytam zanim będę się brał za samodzielna grzebaninę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie wzory, jakie patenty ? Normalnie masz podane 0,33 stopy sześciennej na głośnik, znając życie można w przypadku 8" dołożyć trochę, czyli litr, czy 2 dla lepszego oddechu. Jeżeli zależy Ci bardzo na miejscu, to zrób jak producent radzi, czyli te około 9,5 litra na sztukę + 2 l licząc głośnik, czyli około 12 l netto. Skrzynię zrobił bym dzieloną, czyli 2 niezależne komory po 12 l, ładnie ściankę tylną pod kątem. Jeżeli trochę możesz użyczyć tego bagażnika więcej, to dołożyć po 1 - 2 l do każdej komory. Jednym słowem robił bym dzieloną skrzynię o pojemności od 24 do 28 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie, pewnie wałkowane już nie raz ale wolę sie upewnić, czy podłaczając jedną sztukę tego głośnika (150 RMS) pod wzmacniacz oddający 0,5kW w mostku przy 4Ohm nie uwalę od razu cewki? Wystarczy skręcic gain i nie pałować go bardzo, czy jest to bezcelowe i głośnik prędzej czy później i tak wyzionie ducha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za piec jest ? Może wystarczy z jednego kanału ? Ja po tym, jak mono posypało się, pędziłem RF P2d4 12" jednym kanałem PS300T i grało bardzo dobrze, więc jak Twój wzmacniacz ma ze 150 na kanał, to ja bym go tak podłączył i nie ładował w niego tyle, bo i po co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło, z DCX ten sub pociągnie na bank bardzo przyzwoicie. Pieca w akcji nie słyszałem, ale toczyłem o nim z kilkoma osobami konwersacje, gdyż sam byłem silnie nim zainteresowany. Ponoć konkretne granie z wykopem, więc na jednym kanale poradzi sobie podejrzewam konkretnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


DCX1000.4
jakaś osoba z forum jeździła z takim zasilaczem spiętym w mostek 2ohm pod konkretnym subem i nic kompletnie mu się nie stało, w USA znaczenie stabilny przy x Ohm jest jakieś inne. 

 

Kolega Slawa ma mniejszego, albo miał mniejszego takiego cudaczka i robił on niezłą rozpierduche. 

 

Na głośniki OLD Rockforda trzeba brać poprawkę mocową, te głośniczki pewnie siorbną 2x tyle co mają RMS'u tak jak to w przypadku HX2 Punch, niby 500W ale jak poda się mu "ciut" więcej to nie obrazi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też swego czasu jeździłem z Rockfordem Punch 600a4 spiętym w mostku w 2Ohm i nic sie nie działo. Ba, obecnie jeździ z nim Kolega z pracy i piec gra jak ta lala. temat wytrzymałości amerykańskich konstrukcji mam jako tako przerobiony :wink:  Ale wracając do tematu. DCX w mostku daje 500wat "papierowo", RFA ma na kwitach 150, RFD czy RFR to kozaki jakich mało, widać to na pierwszy rzut oka po zawieszeniu i wielkości napędu. Czuć, że są zbudowane na "grubo". RFA to przy nich chucherko ... papierowa membranka, nieduży resorek górny, ... trochę strach go przypałować. Ale trzeba będzie spróbować po delikatności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

 


a jak gra w skrzyni 14l to już ja niedługo opiszę
Jak Ci się nie spodoba to możesz mi go podeslać a w zamian dostaniesz STX'a na testy :) Ja wiem że u mnie RF znalazłby miejsce. Pamiętam że kiedyś Raadek sprzedawał małe RF'y XLC i jakiegoś jeszcze 8cali, piękne sztuki ale i cena mocna, miałem bardzo na jednego ochotę, ale pech chciał że fundusze nie pozwoliły :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...