Skocz do zawartości

Jak policzyć ile prądu bedzię pobierała instalacja CA??


renovatio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie jak mam policzyć ile orientacyjnie pobierała by prądu taka inastalacja:

głośniki PB S-c6

sub PB s-10

wzmacniacz CARPOWER HPB-604

Głównie o to mi chodzi czy alternator 55A to pociągnie (czy nie będą przygasały światła)

Próbowałem to policzyć ze wzoru ale nie wiem czy dobrze:

P=U*I

 

Przy maksymalnym poborze to mi wychodzi tak:

70W+225W=295W

13.7- przy zapalonym silniku

295W/13.7V= 21.5A

 

czy to jest dobrze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie non stop tyle pobierać, poza tym jest aku. Moim zdaniem spokojnie powinien sobie taki altek poradzić. Nie zapomnij o odpowiednich kablach zasilających :P

 

[ Dodano: 2008-12-31, 01:09 ]

I tak na marginesie s-10 nie pokaże w pełni na co go stać przy tym wzmaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie wytrzyma. Napisałem ze wzmachol pobiera moc chwilowo wieksza w zaleznosci od obciazenia. Glosnikowi podczas grania zmienia sie impedancja i zmienia sie pobor mocy. Jak słuchasz ciszej to nie znaczy ze ci ciagnie 500watt..Altek pociagnie zreszta i tak wiekszsc energi idzie z aku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carpower HPB-604 ma wg producenta 4x100WRMS/4Ohm= 400W na obciążeniu 2Ohm lub 2x200RMS=400W na obciążeniu 4Ohm...

 

Jeśli chodzi o średni pobór prądu z instlalacji samochodu (alternator + akumulator) to można wykorzystać wzory prawa Ohma oraz wzor na moc w obwodach pradu stalego: P = U x I, U = I x R. Podstawiając i przekształcając te wzory można sprawdzić czy producent pisze prawde o mocach ciągłych. No przydałby sie może jeszcze miernik THD lub oscyloskop, nawet taki do PCa.

 

Dodatkowo trzeba wziąśc pod uwage, ze wiekszosc wzmacniaczy pracuje w klasie AB lub D. Z punktu widzenia Amperów, kasa D jst o tyle lepsza, że ma większą sprawność sięgająca nawet ok. 90%, podczas gdy klasa AB ma sprawnośc na poziomie 60%.

 

Czyli taki wzmacniacz HPB-604 osiągając rzekomą moc łączną 400WRMS ozbacza, że tyle oddają końcówki mocy na głośniki. Teraz biorąc pod uwagę sprawność tych koncowek mocy (60%) dowiadujemy sie, że wzmacniacz ten pobiera z przetwornicy napięcia ok. 666W. Dobra sama przzetwornica napiecia tez nie jst idealna, ale jej sprawnosc mozna porownac do sprawnosci koncowki mocy pracujacej w kl. D czy ok 90%. Wówczas wzmacniacz oddający 400WRMS na obciazenia pobiera z instalacji moc ok. 740W.

Czyli prąd ok. 51A, ale uwaga przy napięciu idealnym 14,4V. Mało któy alternator o wydajnosci pradowej do 100A zachowuje taka stabilnosc napiecia przy tak duzym poborze pradu. Daje to już coś do myslenia odnośnie mocy podawanej przez producenta, stosowanych bezpieczników we wzmacniaczu oraz normach pomiaru mocy.

 

Wiadomo nikt ciagle nie slucha buuuuuuuuuu, tylko bum bum bum. czestosc wystepowania basu w muzyce jest zroznicowana totez nie powiniens miec problemow z bilansem pradu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze bo z bardzo nie rozumiem zestaw może pobierać 51A przy maksymalnych osiągach to znaczy że:

PB SC6 musiały by ciągle "grać" z mocą 70W

a sub z mocą 225W

to daje nam że ze wzmacniacza oddawana jest moc 225W+70W = 295W

sprawność 60% to daje nam 491W

razem z przetwornicą napięcia to 565

napięcie podczas pracy silnika niech będzi 13.7V

to daje nam 41A przy maksymalnym "graniu" wszystko na full.

 

Tak niech S-C6 grają połową mocy 35W

sub jeżeli grałby połową mocy 112.5W

112.5+35=147W moc oddawan przez wzmacniacz

60% sprawności 245W pobierana

do tego sprawność przetwornicy 319W

napięcie 13.7

daje nam 23A

ale mam po uwagę wziąć że sub cały czas nie robi bum więć to 112.5 pobierane jest przy bum.

czy o to chodzi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co za problem podjechać do kogoś kto posiada miernik cęgowy (do pomiaru prądu rzecz jasna) i zmierzyć ?

Jakiś lepszy elektryk samochodowy powinien mieć cęgi :P dasz 10 zyla za pomiar i głowa spokojniejsza :P

 

Te Wasze pomiary też nie są jakieś dobre, bo raczej nie słuchasz generatora częstotliwości (przy którym producenci mierzą moc) a muzyki, która potrzebuje dużo mniej prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Wasze pomiary też nie są jakieś dobre, bo raczej nie słuchasz generatora częstotliwości (przy którym producenci mierzą moc) a muzyki, która potrzebuje dużo mniej prądu.

 

O TO TO dobry kierunek,pisalem o tym juz pare razy mozna poszukac a ja lece na sylwka Szczeliwego Nowego Roku :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytasz sie czy starczy:P spokojnie ja mam od roku instalacje na 2 wzmaki w opisie pisze jakie patrzylem na pobory pradu dochodza w szczycie do 100A a altek mam 70A i powiem Ci ze nigdy ale to nigdy nie mialem problemu z aku czy cos pomimo ze teraz jest nawet po 15 na minusie i aku jak zyje tak zyje a mam tylko 55Ah zwyklego gowna z allegro;p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...