Skocz do zawartości

skrzynka do SW.STX.8.2.300.2x2.F.S.PC


staH
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie mam skrzynkę 26,3l, BR, strojona na 36Hz.
Przy muzyce której głównie słucham (tj. rap) sprawdza się zazwyczaj dobrze. Jednak przy czymś szybszym czasem słychać, że nie wyrabia, że zostaje lekko z tyłu. To chyba wina zbyt dużej skrzynki co?
Miała być ok 23-24l raczej.

A że MDF mam za grosze, to chciałem zrobić drugą skrzynkę.
Właśnie ok 23-24l.
Wymiary wewnętrzne mniej więcej 15x40x40cm - już nawet mniejsza z tym.
 

Chciałem zrobić bas refleks szczelinowy (?)

Właściwie to chodzi mi o sprawdzenie moich wyliczeń.

Nie jestem pewny co do WinISD

 

23l, 35Hz

szczelina 2x15cm

długość 25,14cm

http://i.imgur.com/lMQ2NtX.jpg

 

 

Czy ja to dobrze rozumiem? :)
Niech tylko ktoś potwierdzi, ewentualnie znajdzie mój błąd, lub co poprawić, żebym czasem świstów i innych dupereli nie miał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda dynamika przy tej częstotliwosci? Nie gubi sie przypadkiem? Port widze w sumie odpowiedni ale szczeliny szkoda, ze wzgledu na szerokość. Jak chcesz sie bawić na takiej szerokości to daj 3x10. Ewentualnie-czy widziałeś port 60mm? Bo bywają czasami-byłby troszkę odpowiedniejszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przy 36Hz i 26,3l jest trochę zbyt wolny.
Dlatego chcę zmniejszyć skrzynkę do tych 23l (w sumie taką miałem robić na począktu... ale wyszło inaczej).

 

Nie widziałem 60mm i nawet niekoniecznie wiem o co chodzi ;)
Ogólnie założenia mam takie, żeby na ściance skrzynki - gdzie szerokość wewnętrzna będzie miała 15cm był port. I najprzyjemniej byłoby zrobić właśnie szeroki na 15cm, dobrać tylko jego wysokość i długość. Tylko czy to jest realne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu ci powiem- jeżeli chodzi o takie strojenie-mógłbyś dać 21.5 - 23.5litra netto.

Szczelina nie może być szersza jak 48cm2

Możesz sobie zrobić:

15x3x45 -to takie opcjonalne max

Twój podział

10x3x28 -to do porównania szerokości portu. Niewiem jak zachowuje sie port przy minimalnej szerokości 2cm.(przy tym głośniku)

              Jak nie masz problemów z "furgotaniem" to Ok.

 

trafiłem gdzieś w okolice 35.5hz

Powinieneś zmieścić sie w bokach 500x300x250. Zakładając materiał o grubości 18mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynka nie może mieć wymiarów zew. większych niż 44x44 - ograniczenia bagażnika ;)

 

ogólnie teraz myślałem nad tym

http://i.imgur.com/vUKhjnu.jpg
szerokość portu 15cm, wysokość 2,5cm i długość 35cm - mi by to pasowało. Tylko co z jakimiś niechcianymi odgłosami?

 

Obecnie mam zwykły BR - zdaje się ok 30-32cm, średnica troszkę ponad 7cm - ale żadnych świstów nie mam

Ale chcę zmniejszyć skrzynkę i zrobić ją węższą - żeby odzyskać trochę miejsca w bagażniku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie jest ze mną tak źle, żebym objętości nie umiał liczyć. Czy policzyć inne boki dla danej objętości, po prosu nie załapałem w pierwszym momencie.

 

 

Chociaż teraz mnie dziwi dlaczego podajesz mi objętość 37,5 :P
Czego ja znowu nie rozumiem?

 

 

przy 10,5x3x28

w sumie też się zgadza, tylko będę miał sporo trudniej zrobić 10,5cm szeroki na ściance 15cm  - dlatego tak bardzo zależy mi na szerokości portu równej 15cm

 

http://i.imgur.com/5ejQW9q.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybcika:

netto w środku

brutto całość

 

ale tak, już wiem o czym od mnie mówisz ;) już rozumiem

po prostu nie mieszajmy w to wartości brutto :P skupmy się raczej na tym środku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to wyliczenie będzie poprawnie grać :P
Bo program wyliczył...
 

 

szerokość portu 15cm, wysokość 2,5cm i długość 35cm - mi by to pasowało. Tylko co z jakimiś niechcianymi odgłosami?

 

 

 

Chciałem wyliczyć i zamówić MDF ale żeby mnie później jakaś nieprzyjemna niespodzianka nie spotkała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na 8cali to szerokości i ich zakres to są w granicach 15-25litrów.

A może skusisz sie na closed??  :wink:

Jak zależy ci na dynamice, przy takim strojeniu to kusiłbym sie nawet na 21-22litry. Propozycja:

Kup paździocha, najtanszego. 

Wymiary skrzyni 600x300x200.

Płyty:

2x 200x300

2x 564x264

2x 564x200

do testów możesz kupić rure kanalizacyjna fi 75mm (sprzedają z długością 500mm, skrócisz sobie na 440mm)

najtanszy paździoch to około 20zł za m2. Z tymi parametrami to 0.65m2 czyli zaplacisz około 13zł.

Rura 75mm2 to koszt około 4-5zł

kilka śrub i masz skrzynkę do prostych testów. 

Acha-przydał by się klej-kup butapren bo najtanszy, 2zł, czyli za 20zł masz prostą skrzynkę do prostych testów.

 

Powierzchnia netto wyjdzie ci 21litrów z groszami, strojony na 36hz.. 

 

Proste?

Łatwe?

Tanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie... nie wiem tylko czy closed nada się do hip hopu.
Jeśli ustawiam w radiu skrzynkę do 80Hz to basu obecnie mam aż za dość.
Głównie słucham do 50, raczej nie mam jakiegoś zboczenia na tym punkcie. ;) Lubię posłuchać muzyki, a nie basu.

W sumie za ok 15-20zł mam m^2 MDFu ;) (gr. 20-22mm) Klej do drewna, typowy używany w stolarce też mam za grosze... a właściwie podjechać i wziąć.
Taniej może dostane wiórówkę zwykłą.

Ogólnie problemem jest to, że wymiary zewnętrzne nie mogą być większe niż ok 44x44 + dowolna szerokość. Więc tu trochę z BR jest problem, znaczy - trzeba by stosować kolanka.

Może nie tyle chodzi o dynamikę, co trochę szybsze granie niż obecnie. Szybsze ale z podobnym zejściem co teraz.

Oraz co najważniejsze - zmniejszenie zewnętrznych wymiarów skrzynki. Obecnie mam (wewnętrzne) 30x35x25 - 26,3l.
Chcę aby była wyższa i dłuższa, ale węższa. Czyli Szerokość wew.15cm.

 

Boję się trochę zamkniętych ze względu na ich wygłuszanie. Dlatego dla mnie BR jest lepszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą moja propozycją-to skrzynia do testów. Tak aby byle jak sobie coś wsadzić do auta. Prosta technika na test głośnika.

Dobór rury gdy jest długa a chcesz skrzynie krótszą, to musisz łamać kolankiem, a ja ci do testów chce oszczędzić koszta-stąd ta metoda..

Ale jak chcesz sie pobawić to zacznij od:

300x250x500

Port dasz fi 75mm, długość dasz 430 i masz strojenie na 22hz.

Prościej już sie nie da  :looka:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Boję się trochę zamkniętych ze względu na ich wygłuszanie. Dlatego dla mnie BR jest lepszy ;)
 

Tak naprawde, to nawet closed niekoniecznie trzeba wytlumiac, wazne, zeby byla szczelna i sztywna, wytlumienie to tylko "kosmetyka", w wytlumionej skrzynce poprostu glosnik zachowuje sie jakby byl w troche wiekszej obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...