Skocz do zawartości

3-way z wysokotonowym aktywnie w biampie


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zastanawiam się jak by tu można zestaw 3-way troszkę inaczej pociąć wykorzystując aktywkę w radiu - na razie są to wolne przemyślenia.

 

Mam radyjko JVC KD-SH1000 z akywką, gdzie HPF może zejść maksymalnie do 1,6kHz

 

Zwrotnica daje możliwość grania w całości, lub można odłączyć woofer.

Myślałem o daniu woofera i średniaka na oryginalnej zwrotce, na którą będzie szedł sygnał z aktywnej zwrotki, a tweetery puścić z drugiego pieca aktywnie.

Żeby zwrotnica się nie rozjechała, to zamiast tweetera ( impedancja 4Ohm ) dać rezystory. Jeżeli szeregowo, to tutaj trzeba by użyć dosyć "mocnych" rezystorów.

Natomiast równolegle moc strat rezystorów się zsumuje.

 

Nie wiem czy grzebanie przyniesie jakieś korzyści, czy wręcz odwrotnie, ale jak człowiek będzie siedział na dupie i nic nie będzie robił, bo się nie dowie i niczego nie nauczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były rozmowy na ten temat. Poszukaj trochę.

Nie wiem jak ogólnie z cięciami w Twoim radyjku ale miałem też kiedyś pomysł na takie granie. Tweeter i średniak puszczony przez zwrotnice pasywną (oczywiście robioną) a woofer i sub cięty pasywnie. Minusem tej opcji jest słabe ogarnięcie opóźnień, więc trzeba byłoby się przyłożyć bardzo mocno do montażu góry i środka, co w większości przypadków nie jest tak oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem, ale trafiałem właśnie na tamety średniak i tweeter na zwrotnicy pasywnej i woofer aktywnie.

 

Niestety dzięki mojemu radiu takie połączenie ( tweeter i średniak na zwrotnicy pasywnej ) nie ma racji bytu, bo średniak grający od 1600Hz trochę mija się z celem.

Z miłą chęcią bym tak zrobił, żeby tweeter i średniak grał pod jednym wzmacniaczem na pasywnej zwrotnicy, a woofer pod innym wzmacniaczem aktywnie, ale jak się nie ma co się lubi, to trzeba kombinować :)

 

Co do opóźnień, to się zgada, bo średniak i woofer oddalone od siebie mają to samo opóźnienie. Tutaj lepiej jak tweeter i średniak są "spięte razem" , a woofer osobno. Wtedy opóźnienia można regulować.

Niestety tutaj jest spore "ale..." i bez zmiany radia ciężkie do przeskoczenia.

 

Jeszcze jest kwestia zastąpienia tweetera rezystorem/rezystorami, a konkretniej w jaki sposób i jakiej mocy rezystory, żeby było dobrze.



nikt nie dorzucie swoich "2 groszy" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...