Skocz do zawartości

Przepływ powietrza


invalid
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bawiłem się trochę programem WinISD i zainteresowało mnie właśnie zjawisko

przepływu powietrza w skrzyni. Czy może ktoś z Was przybliżyć mi ten temat?

Chodzi mi konkretnie o stosunek objętości tunelu do głośności i do ciśnienia

akustycznego. Jak to powinno być rozwiązane w skrzyniach do słuchania i w

skrzyniach dB Dragowych? Większa objętość to mniejszy przepływ, ale czym to

w praktyce skutkuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry temat.. Wieksza powierzchnia portu sprawia ze osiagamy wyzsza glosnosc przy danej czestotliwosci.. Minusem jest to ze spada efektywnosc przy innych czestotliwosciach. Jezeli robisz bude do czarnej muzy, szeroki port ci sie sprawdzi. jezeli skrzynka ma grac bardziej uniwersalnie, lepiej zrobic wezszy port aby dobrze rezonowało przy szerszym pasmie czestotliwosci..

Zaakładajac ze zrobisz skrzynie pod glosnik 12" 45litrow i zestroisz ja na 42hz- portem rurowym fi100mm skrzynka zagra ci dobrze w czarnej muzie, disco techno, ale jej skutecznosc bedzie nizsza. Natowiast jak zrobisz szczeline zakładajac ze port bedzie 3x wiekszy od powierzchni klasycznego otworu BR zyskasz na wyzszej skutecznosci ale glownie w okolicy strojenia.. Wtedy techno zagra pudelkowato a czarna muza bedzie bardziej mocniejsza.. Srednice portu dobiera sie na podstawie mozliwosci glosnika, skok membrany, powierzchnia membrany,jego mocy, a takze i czestotliwosci pasma słuchanego.

Zakladajac ze mamy głosnik lanzar max 12:

majac bude 40litrow chcac wystroic ja na 40hz powierzchnia portu moze wynosic 100cm2 a dla czestotliwosci 43hz moze wynosic 120cm2..

Czesto korzysta sie z programów symulacyjnych ale sporo rzeczy robi sie juz z własnego "doswiadczenia" z danym sprzetem.. Czesto sie zdarza ze symulacja głosnika w programie, inaczej ma sie do rzeczywistosci..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, teraz jeszcze należałoby zwrócić uwagę na pojęcia:

- objętość tunelu br

- średnica portu br

 

Wiadomo, że jak rośnie jedno to drugie też musi, aby utrzymać

tę samą częstotliwość rezonansową.

Czyli skrzynka zestrojona na 40Hz z portem o małej powierzchni

i małej objętości nie zagra tak samo, jak skrzynka zestrojona

na 40Hz ale o większej powierzchni portu i objętości tunelu?

Litraż zakładamy, że jest ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...