Skocz do zawartości

Czy "wypuszczenie" głośnika jest konieczne?


maniutek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pewien dylemat.Otóż przeglądając różne fotorelacje z montażu nagłośnienia w drzwiach spostrzegłem, że z reguły dystans wyciąga głośnik przed tapicerkę i dopiero na to idzie maskownica.Zastanawiam się czy takie rozwiązanie jest konieczne aby sprzęt zagrał poprawnie, czy może być tak że głośnik jest około 5mm od fabrycznego otworu w tapicerce.

Trochę boje się się wycinać dziury w boczkachi zwłaszcza,że robie pierwszą instalację w życiu a do tego musiałbym robić dodatkowe kombinacje bo głośnik nie jest centalnie w stosunku do otworu w boczku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konieczne nie jest. Zaletami wyciągnięcia głośnika "przed tapicerkę" w stosunku do pozostania go "pod tapicerką" jest ZNACZNA redukcja drgań tapicerki drzwi. Jeśli głośnik gra pod tapicerką możliwe że będziesz słyszeć drgający element tapicerki drzwi w rytm muzyki co dość unieprzyjemnia delektację :) Dzięki wyciągniećiu głośnika przed tapicerkę często można uniknąć walki z drgającymi elementami tapicerki, uniknąć podklejania niezliczonej ilości gąbek między drzwi a boczek. Nie zasłonięty niczym głośnik daje pełniejszy nie stłumiony niczym dźwięk. jeśli koniecznie chcesz zostawić głośnik pod tapicerką i uniknąć tych efektów, postaraj się aby dźwięk z głośnika nie miał możliwości dostać się pod boczek(pod tapicerkę drzwi). Pamiętaj jednak że wszelkie "tunele" którymi będzie się poruszał dźwięk , choćby te kilka cm od głośnika do tapicerki, w jakimś stopniu go zmieniają, nie rzadko w złą stronę.

 

 

Jeśli jesteś początkujący i nie masz bzika na punkcie grania, muzyki słuchasz na ogół dość cicho, to jest duża szansa że będzie ci to wszystko jedno; a już sama wymiana głośników przyniesie zadowalający dla ciebie efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w niedalekiej przyszłości podejmę się wyciągnięcia głośników na zewnątrz i przeróbki boczkówi.Dobrze byłoby wcześniej zobaczyć taki zabieg na własne oczy u kogoś.Więc jakby ktoś z was planował taką zabawę to chętnie pomogę.Póki co to zastanawiam się z czego można taki tunel zapobiegający dostawaniu się dźwięku pod tapicerkę zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co to zastanawiam się z czego można taki tunel zapobiegający dostawaniu się dźwięku pod tapicerkę zrobić.

 

dowolną gąbką/pianką zamkniętokomórkową (moze byc taka podłogowa do paneli. moze byc kawałek karimaty, moze być jakiś elastomer. ze specjalistycznych to np. Hollywood FLEX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciagniesz sobie go przed tapicerke kiedy zachorujesz na dobre, poki co skoro to Twoja pierwsza instalka to pewnie jeszcze kilka roznych setupów przerzucisz i pewnie nie ten dokladnie woofer powedruje przed :)

 

JA tam w Audi mam woofer pod tapicera a to dlatego ze jeszcze nigdzie nei spotkałęm takich boczków na odsprzedaż... Wiec nie potne ori tapicerki nawet kosztm grania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie gra pod tapicerka i jest dobrze. Między blachą a plastikiem jest gruba gąbka eliminująca drgania i właśnie takie rozwiązanie polecam i wydaje mi się, że nie ma potrzeby wypuszczania głośnika.

 

Masz rację, wydaje Ci się. :)

Ja juz sobie nie wyobrazam glosnika pod tapicerka, gdzie sceny ustawic nie mozna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sa podzielone... Jarek jeszcze nie słyszy najwyrazniej jeszcze co znaczy ułozyc scene a dla mnie przezkoda jest ciac ori boczek...

 

Ale jak wspominalem na poczatek nie musisz wyciagac przed, zachorujesz i ciekawosc bedzie Cie zrzerała to wyjmiesz...

 

Ja w dupowozie zony wyciagnałem i było warto chco do dzis nie wyglda to dobrze....Ale tam nie musi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mastah masz racje już mnie ciekawość zżera.Dziś rano jadąc autem do pracy zastanawiałem się "jakby je tu pociąć żeby było dobrze" hehe.Oglądałem nawet po ile boczki na allledrogo jakby coś nie wyszło.Więc pewnie długo nie wytrzymam.

A tak na marginesie zna ktoś jakiegoś magika, który robi, sprzedaje dystanse lub podkłady na dystanse np. z alu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeździłem 2 dni z wooferkami w ori tapicerce. Po dwóch dniach wywaliłem kieszenie z drzwi i wrzuciłem wooferki przed tapicerkę, i tak jakby odkryłem średnicę na nowo :rotfl: Według mnie warto bez dwóch zdań :cisza: I tak o to zostało bez kieszeni (są na tyle badziewne że przy kicku by wypadły pewnie). Czekam na cieplejsze dni to sobie nowe kieszenie wyrzeźbię :hyhy:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez miałem pod boczkiem przez jakies czas ale po tym jak wyrzuciłem przed tapicerke to wiem ze już nigdy wiecej nie zostawie wooferów pod tapicerką. :D

 

A ogarnąć estetycznie tez nie jest to problemem i zawsze idzie coś fajnego wykombinowac z boczkiem. :D wcale nie jest powiedziane ze jak wyciągniesz woofera przed tapicerkę to od razu musi wyglądać jak kupa. Nawet jeśli ori Boczek przerobisz to tez nie jest problem nawet przy sprzedaży auto bo przecież dystansów i wygluszenia drzwi przy sprzedaży nie demontujesz tylko z reguły ktoś ma prezent :wink: i od razu drzwi zrobione pod 16cm w miejsce przeważnie 13. Głosniki tylko wyciagasz lub wsadzasz jakaś tania 16 w miejsce swoich i jest ok. A nowy nabywca cieszy sie jak głupi :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę boje się się wycinać dziury w boczkachi zwłaszcza,że robie pierwszą instalację w życiu a do tego musiałbym robić dodatkowe kombinacje bo głośnik nie jest centalnie w stosunku do otworu w boczku.

Ja jeszcze nie wyciągnąłem woofera przed boczek choć zdaję sobie sprawę jak zbawienny wpływ na granie ma ta operacja. Chyba najbardziej liczy się tu motywacja, cała reszta reszta jest wtórna: jak nie masz kasy teraz - to bedzie później, jak nie potrafisz - to się nauczysz, jak coś spartolisz - to poprawisz ... i inne takie. Wyciągaj woofery i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez miałem pod boczkiem przez jakies czas ale po tym jak wyrzuciłem przed tapicerke to wiem ze już nigdy wiecej nie zostawie wooferów pod tapicerką.

 

Jestem tego samego zdania - prawie dwa lata z tym samym głośnikiem pod tapicerką zanim zdecydowałem się na ten zabieg - różnica była duża, zupełnie inne granie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zalezy jak głeboko pod tapicerka siedzi głosnik i ile jej go przysłania... Wyciagnałem w Omedze przed tapicerke i jakiejs kolosalnej roznicy nie uslyszalem, ale fakt był taki ze ori maskownica boczka przed tym zabiegiem praktycznie dotykała głosnika i nie gral pod tapicerke...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamu na tej stronie co wrzuciłeś linka są tylko dystanse mdf a mi chodziło o dystanse alu lub pierścienie np z kwasówki te co idą pod głośnik na dystans mdf.Pozatym dla mnie te dystanse powe to średnia jakość.Trzeba delikatnie sie obchodzić bo pękają i się rozwarstwiają.

 

Mastah moim zdaniem jak głośnik dotyka maskownicy to też nie jest dobrze.Membrana pracuje i jeśli uderza o boczek to krótka droga aby go uszkodzić.U mnie jest ok 5-10 mm od maskownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zalezy jak głeboko pod tapicerka siedzi głosnik i ile jej go przysłania...

Zapewne tak, a i sama perforacja fabrtcznej maskownicy/boczka też pewnie nie będzie bez znaczenia.

 

Trzeba delikatnie sie obchodzić bo pękają i się rozwarstwiają.

Taka jest akurat natura MDF-u a nie dystansów jako takich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna z alu zrobic ale i to idzie rozpiii przy montazu.

Jesli ktos nie potrafi zamontowac gotowych, zrobionych pod auto dystansow nie rozwalajac ich to lepiej niech w ogole sie nie zabiera, strach sie bac co bedzie jak zechce mu sie pociagnac przez auto zasilanie :rotfl:

 

Do mnie co prawda fruna teraz dystanse z alu, jednak przez ostatnie 8 lat jakos mi mdf nie przeszkadzal :)

 

Co do sensu wyciagania to czasem nie przynosi to jakis znaczacych roznic, jak np u mnie w Berlingo, bo glosnik nie jest jakos zabudowany tym boczkiem, sama zmiana maskownicy dala wiecej niz wyciagniecie glosnika. Mowie tu o samym odbiorze grania, inna sprawa jest to, ze po wyciagnieciu skrzypienai czy inne odglosy znacznie sie zmniejszyly. Zreszta potem i tak zrobilem pancernie tak dla pewności. Inaczej jest w autach gdzie glosnik jest "gdzies" w tapicerce, w zasadzie prawie go nie widac bo tapicerki maja jakies chore grubosci spowodowane przez fikusne ksztalty. W takim przypadku trzeba to dobrze przemyslec i zaplanowac bo zamontowanie glosnika w nie wiadomo jak dlugim walcu tez jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ori maskownica boczka przed tym zabiegiem praktycznie dotykała głosnika i nie gral pod tapicerke...

Jeśli będziesz pisał bardziej precyzyjnie to nie będzie tego typu problemów .Zamiast "praktycznie" można było użyć sformułowania "prawie", "nie całkiem" lub "niemalże" i wtedy nie byłoby niedomówień.

 

Chyba nie Tobie określać jak Mastach ma mówić.

 

Umoralniacz się znalazł a czytanie ze zrozumieniem gorzej niż źle.

Edytowane przez dan124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym dla mnie te dystanse powe to średnia jakość.Trzeba delikatnie sie obchodzić bo pękają i się rozwarstwiają.

 

ja tam mam i nie narzekam. zeby sie nie rozwarstwił wystarczy nawiercić a jesli chodzi o dystanse z MDF to te z Powe są bardzo dobre. Kwestia tylko czy chcesz z mdfu czy nie. do pierwszej, budżetowej instalki te 100 ileś złotych za amelinium czy kwasówkę (to chyba bedzie jeszcze drożej) wydałbym na co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...