Skocz do zawartości

Parametry T/S


Glokk55
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Maniaków Car Audio :]

 

Chciałem założyć temat, w którym powiecie i podzielicie się informacjami

na temat parametrów T/S :]

 

Chodzi mi o to, żebyście opisali każdy parametr (Qms, Qts, Cms, Le itd... )

Napisali do czego jest dany parametr, ile np, Qms zalicza się do tego i tego,

Ile Xmax jest dobre, tzn. jakie wychylenie zaliczyć niewiem, do Techno, czy coś w

tym stylu :P

 

Myśle że post się bardzo rozwinie :] No to do dzieła !!! :D

POZDRAWIAM !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thiele-Small - obowiązkowe do poprawnego obliczenia obudowy :

 

1. Fs (Hz) - częstotliwość rezonansowa. Mechaniczny rezonans membrany głośnika mierzony przy swobodnym jej zawieszeniu (bez obudowy). Wynikający z jej ciężaru (ciężar cewki + ciężar membrany) oraz "miękkości" jej zawieszenia. Łatwo mierzalny przez pomiar impedancji przy zmiennej częstotliwości. Częstotliwość rezonansowa występuje przy maksimum impedancji.

 

2. Vas (dm3) - objętość zastępcza. Wcześniej wymieniona "miękkość" (podatność) zawieszenia oraz wielkość membrany (średnica) wpływa na ten parametr. Czym większa podatność zawieszenia (miękkie zawieszenie) tym objętość zastępcza jest większa. I czym membrana jest większa objętość ta rośnie.

Co sobą przedstawia ? Mówiąc najprościej jest to taka objętość powietrza która ma taką samą podatność jak zawieszenie głośnika, innymi słowy sztywność poduszki powietrznej o objętości określonej przez wartość VAS jest taka sama jak sztywność zawieszeń membrany głośnika niezabudowanego. Podatność (odwrotność sztywności) jest tym mniejsza im większa jest objętość poduszki powietrznej. Wielkość VAS zależy od podatności zawieszeń membrany głośnika niezabudowanego oraz od powierzchni czynnej (efektywnej) membrany głośnika. Warto podkreślić, że VAS nie jest objętością dedykowaną dla głośnika ! W szczególnym przypadku może się zdarzyć, że VAS jest jednocześnie optymalną objętością obudowy dla danego głośnika, lecz jest to rzadkość. Parametr ten pozwala nam na określenie sposobu zachowania się częstotliwości rezonansowej głośnika zabudowanego w zależności od objętości obudowy.

 

3. Qts - dobroć całkowita określana wzorem: Qts=(Qms*Qes)/(Qms+Qes). Na podstawie tego parametru w połączeniu z Fs i VAS możemy określić jaka będzie charakterystyka głośnika w zakresie aniskich częstotliwości. Przypominam że cewka włączona w szereg z głośnikiem (filtr dolnoprzepustowy) posiada również rezystancję. Aby obliczyć obudowę należy obliczyć Qts zastępcze: Qts(zastępcze)=Qts*(Re+Rs)/Re ( Re to rezystancja cewki głośnikowej, Rs to rezystancja cewki włączonej szeregowo z głośnikiem).

 

Dodatkowe parametry Thiele-Small nie obowiązkowe:

 

1. Qes - dobroć elektryczna.

 

2. Qms - dobroć mechaniczna, czyli tarcie występujące na górnym zawieszeniu oraz resorze

 

 

Parametry elektro-mechaniczne głośnika :

 

1. Mms [kg] - masa układu drgającego głośnika (cewka, zawieszenia, membrana).

 

2. Cms [m/N] - podatność mechaniczna zawieszeń membrany (górnego i dolnego)

 

3. Rms [kg/s] - rezystancja mechaniczna (zwana także współczynnikiem strat mechanicznych) jest wielkością określającą straty (spowodowane tarciem wewnętrznym) w zawieszeniach membrany głośnika.

 

4. Re [Ohm] - rezystancję cewki głośnika,faktycznie rezystancja obwodu głośnika jest nieco większa niż rezystancja samej cewki głośnika, a zatem podawany przez producenta parametr Re trzeba korygować (także Qes które zależy od Re, a co za tym idzie Qts gdyż wypadkowa dobroć zależy od dobroci elektrycznej). Spowodowane jest to faktem istnienia w obwodzie głośnika cewek filtrów, okablowania, wewnętrznego i zewnętrznego, oraz wzmacniacza posiadającego rezystancję wyjściową,

 

5. B*L [T*m] - współczynnik siły będący iloczynem indukcji w szczelinie i długości uzwojenia pozostającej w szczelinie,czym jest większa tym impuls odtwarzany jest lepiej i uzyskujemy większą efektywność.

 

6. Le [mH] - indukcyjność cewki głośnika

 

7. Sd [m^2] - czynna powierzchnia membrany (powierzchnia membrany + powierzchnia połowy zawieszenia) podawana w cm2.

 

8. B - indukcja magnetyczna w szczelinie.

 

Parametry służące analizie zachowania głośnika przy sygnałach o dużej mocy:

 

1. Xmax [mm] - maksymalne liniowe wychylenie membrany w jedną stronę (amplituda),obliczane na podstawie wysokości cewki i wysokości szczeliny podawane w mm.

 

2. Vd [l] - wychylenie objętościowe,iloczynem Sd i Xmax.

 

3. Xlim (czasem podawane jako Xmech lub Xdam) [mm] - wychlenie graniczne membrany w jedną stron (z punktu widzenia mechanicznego).Jest to takie wychylenie, przy którym parametr B*l pozostaje stały, czyli cewka wypelnia jeszcze światlo szczeliny. Przeważnie stosowane są układy długa cewka – krótka szczelina w różnych proporcjach (dot. niskotonowych), ponieważ zapewniaja w miare stabilną pracę nieco powyżej Xlim – kiedy to układ drgający napędzany jest przez mniejszy wycinek cewki (normalnie napędza układ drg. tylko ta część cewki, która jest w świetle szczeliny), rzadziej stosuje się układ odwrotny – zapewniający świetna liniowość, ale często opłakane efektywności.

 

4. Pe [W] - moc znamionowa głośnika jaką głośnik może przyjmować w pracy ciągłej, mierzona w watach. Niestety nie ma jednej normy w której jest to mierzone. Wg DIN45-573 jest to: sygnał 1 min włączony, 2 min wyłączony przez 5 minut. Wg IEC 268-5 do głośnika doprowadzony jest sygnał 100 godzinny. Z tego wynika, że ten sam głośnik może mieć różną moc znamionową w zależności od normy w której został mierzony (przy IEC jego moc na pewno będzie mniejsza).

 

Dodatkowe parametry (przydatne przy konstruowaniu zestawów głośnikowych):

 

1. Z [Ohm] - impedancja znamionowa głośnika

 

2. SPL [dB/W/m] - efektywność głośnika

 

 

Materialy skopiowane i polaczone z roznych stron poswieconych akustyce,wszystko na ten temat zostalo juz napisane wiele razy niema sensu pisanie tego poraz kolejny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy czasem Xmech to nie jest maksymalne możliwe wychylenie, na które pozwala zawieszenie głośnika? Bo "wychylenie, przy którym parametr B*l pozostaje stały, czyli cewka wypelnia jeszcze światlo szczeliny" to jest właśnie Xmax, które jest mniejsze niż Xmech. Przekroczenie Xmech niszczy głośnik mechanicznie (rwie się zawieszenie, albo cewka uderza z dołu o blachę / siatkę chroniącą szelinę.

 

[ Dodano: 2008-11-28, 14:15 ]

*szczelinę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...