Skocz do zawartości

instalacja która w założeniu miała być budżetowa


Jarek S4
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie kompletowania sprzętu. Część mam a część chcę a raczej muszę dokupić. Czytam i czytam i mam już trochę mętlik.

Na tę chwilę jest:

-88RS lub 7906 - oba mam i oba mają swoje zalety i wady. Wybór zależy od tego co będzie dalej z przodem.

-Audio System HX08SQ - siedzi w 9l closed i wstępne odsłuchy wskazują, że jest ok

-Helix b52c (woofer w seryjnym miejscu czyli w boczkach obok nóg

-Alpine 404 (stary model czterokanałówki)

-oczywiście wytłumienie boczków, prawidłowa instalacja itp.

 

Jakoś ten zestaw gra ale chciałbym czegoś więcej. Ważnym elementem jest to, że ponieważ samochód jest leciwy i odrestaurowany to zależy mi na jak najmniejszej ingerencji w wygląd. Odpadają jakieś panele na drzwi itp. Wiem, że to się trochę kłóci jedno założenie (HQ) z drugim (seryjny wygląd) więc wpadłem na pomysł zestawu trójdrożnego, który spowoduje, że nie będzie sytuacji typu "bum przy nogach, sss przy głowie". Czyli jakby zakres częstotliwości odtwarzanych w sensownym (czytaj na słupkach) miejscu będzie szerszy niż przy zestawie dwódrożnym. Pozostanie oczywiście problem korekcji czasowej pomiędzy wooferem a zestawem środek+ górka i pewnie coś z tym trzeba będzie zrobić.

 

Oto wstępne założenia: zestaw trójdrożny z przodu + mały sub.

Wymyśliłem sobie zestaw DLS UP63i ponieważ mniej więcej jest w moim zasięgu.

Do tego nie mam wymyślonego wzmacniacza. Z jednej strony myślę o używce:

-Genesis fourchannel - tu przemawia marka ale moc niezbyt duża do popędzenia suba z dwóch kanałów w mostku a poza tym nie wiem, czy w połaczeniu z DLS nie będzie zbyt miękko

-Xetec P4 - tu mocy wystarczy ale nie słyszałem go nigdy i boję się też ewentualnych kłopotów z serwisem

-DLS A5 - to już z nowych, słyszałem pochlebne opinie ale słuchać nie miałem jak.

-A4/P400 - cena podobna, moc przemawia za P400 a z kolei seria A4 jest niby wyższa

 

Bardzo będę wdzięczny za sugestie co do wzmacniacza i ewentualnie zestawu na przód.

Liczę też na opinie czy warto iść w 3way pasiv bo na dodatkowe piece i jednostkę z odpowiednią ilością wyjść nie mam na razie zamiaru się porywać.

 

Muzyki słucham właściwie każdej i z różnymi poziomami.

Chodzi mi bardziej o fajne, mięsiste, przyjemne brzmienie a nie na analityczność czy jak to się tam nazywa.

 

Dodatkowe pytanie dotyczy zabudowy. 16 cm w seryjnych miejscach zmieści się tylko warunkowo i z jednak jakimiś przeróbkami a litraż za głośnikiem i tak będzie marny więc jeśli to mam diametralnie zmienić jakość to dopuszczam zapakowanie 16 cm w drzwi.

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi, sugestie co do tego pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki nie mam ale mogę dokładnie opisać: skrzynia jest na kątownikach przykręcona do ściany grodziowej tak, że głośnik jest w miejscu dziury na worek z nartami. Ta dziura zawsze jest ale zwykle jest zaślepiona blachą - wystarczy parę mocnych uderzeń młotkiem gumowym i ta blacha odpada. A samopchód to e30 BMW, bo wcześniej o tym nie napisałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki nie mam ale mogę dokładnie opisać: skrzynia jest na kątownikach przykręcona do ściany grodziowej tak, że głośnik jest w miejscu dziury na worek z nartami. Ta dziura zawsze jest ale zwykle jest zaślepiona blachą - wystarczy parę mocnych uderzeń młotkiem gumowym i ta blacha odpada. A samopchód to e30 BMW, bo wcześniej o tym nie napisałem.

Opisałeś chyba miejsce dla subwoofera a Sinoff miał na myśli woofer od zestawu przedniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie orientuje się w temacie BMW ale nie było ogólnie miejsca na głośniki w przednich drzwiach?? przeglądałem kilka galerii gdzie ludzie robią dość zgrabne panele pod 16 właśnie w e30. Ale czy to nie koliduje z twoim planem nad odbudowany samochód? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić ładne panele w drzwiach, które nie będą się kłóciły z klimatem wnętrza, miałem e30 w coupe :ok: Można je później okleić materiałem z tapicerki i wygląda to wtedy bardzo szykownie, ja polecam temat w wasze instalacje Kolegi Mehow, wprawdzie dotyczy Mercedesa W124, ale samo wykonanie, to mistrzostwo świata :super: Mam nadzieję, że zaglądałeś na Forum BMW, bo tam już kilka osób przechodziło przez CA i montaż szesnastek w drzwiach, a ja życzę realizacji planu CA w tym świetnym aucie :ok:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecyduję się na 16 to mam do wyboru rzeźbę w oryginalnych miejscach (seryjnie tam był 13) lub drzwi

Robiłem sporą rzeźbę w fabrycznym miejscu i nie chciało grać.Dopiero panel w drzwiach załatwił sprawę.Korby będą przeszkadzać ale da się je ominąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie. A ogólnie jakie są opinie o dls UP36 i w połączeniu z DLS A5 czyli w pasywce. Dopiero zaczynam więc chcę uniknąć problemów wynikających z activa. Ewentualnie A4 lub P400 (te mógłbym mieć nowe z gwarancją), druga opcja to Genesis Fourchannel lub Xetec P4 ale to już z używki a szczerze mówiąc niewiele taniej...(jak się odliczy VAT i podatek).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to w e30 u mojego kumpla był głośnik na połowie wysokości drzwi.

 

Grało to na I hsk i źle nie było.

 

Ale u niego było w prądzie.

No właśnie jak jest elektryka, to na dole jest silnik, chociaż nie wiem jak w dłuższych 2D. Jeśli korbki są to panel leci na dół. Tam jest nawet takie zaokrąglenie w wycięciu i pasuje akurat pod panel. Wylatuje kieszeń i wpasować można gustowny panel. Na forum E30 jest taki temat ze zdjęciami. Ja mam teraz E30 z elektryką i panel jest podniesiony do góry i b. fajnie słychać. Nawet kieszeń może zostać, tylko trzeba odrobinę podciąć. Jak boczki masz w czarnym skaju, to panele obrobisz w podobnym materiale i jest git. W nogach nie zagra nic, bo tam nie ma powietrza i głośnik jest schowany mocno pod deską.

http://imageshack.us/a/img832/5104/dscf6704.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwoje drzwi, szyby na korbę.

No to rozwiązanie już masz podane, nie ma sensu wyważać otwartych już drzwi.

Robiłem sporą rzeźbę w fabrycznym miejscu i nie chciało grać.Dopiero panel w drzwiach załatwił sprawę.Korby będą przeszkadzać ale da się je ominąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za to zdjęcie drzwi, pójdę tą drogą. Natomiast środek i górkę zamierzam umieścić w oddzielnych "kubkach" wytoczonych z MDF (albo polakierowane albo obciągnięte skórą. Słupki w E30 są bardzo wąskie i trudno jest zmieścić na nich po dwa głośniki, w dodatku jeden średnicy ok. 10cm. Więc te kubki będą skręcone bokami i na na zewnątrz będą wysokotowce. Właściwie to one będą przwie przy trójkątach lusterek. Oglądnąłem dużo zdjęć i nasuwa mi się pytanie: w wielu przypadkach wysokotonowce są skierowane " w siebie" co mi daje do myślenia. Wydaje mi się, że powinny być skierowane w stronę słuchacza.

 

Jakieś uwagi, sugestie?

 

Druga kwestia: czy ktoś trenował połączenie DLS UP36i z DLS A5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Złożyłem wszystko do kupy. Up36i pędzone pasywnie A5. HU wstępnie 88rs. Środki + tweeter na słupkach skierowane na twarz natomiast woofer w drzwiach na dole.

Po pierwszych odsłuchach następujące wnioski: ostre brzmienie środka, mało się odzywają woofery. Drzwi zrobione porządnie, extreme od środka, otwory zaślepione blachą alu, superlight na wierzchu. Tam gdzie jest głośnik jest sklejona i skręcona blacha ALU 2mm ze sklejką 12mm i w tym jest wywiercony otwór na głośnik. Spróbowałem już następujących rzeczy: wymieniłem 88rs na 7906 oraz spróbowałem wymienić zwrotnice na takie od zestawu trójdrożnego F1. Niestety brak poprawy. Cały czas mało niskiego środka i basu. Na spokojniejszej muzyce jest nawet ok natomiast na rocku i popie strasznie jadzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A TW + MID osłuchiwałeś wcześniej w różnych ustawieniach/kierunkach ? Możesz ująć nieco na zwrotnicy/radiu góry, środka. Woofer jak masz cięty HPF, może wysoko ?

Wzmacniacz i zwrotki mam w tej chwili na siedzeniu pasażera w celu ustawiania więc kręcę wszystkim. Woofery tnę na ok. 75 - 80. Jak daję mid/hi skierowany do środka zamiast na twarz to sytuacja się zmienia o tyle, że nie jest tak ostro natomiast scena nie jest tak szeroka. Woofer gra za cicho tak czy tak. Na zwrotkach tw i mid są na min. Na radiu nie chcę ruszać eq bo to wg mnie wprowadzi zmiany fazowe. jedno co mi przychodzi do głowy to to, że ścianka, do której mam przykręcony głośnik ma ok. 14mm grubości (blacha + sklejka). W instrukcji jest napisane aby nie było to grubsze niż 5mm bo woofer źle oddych tymi dziurkami po bokach. Ja to celowo olałem, bo wydawało mi się, że to nie będzie maiło takiego aż znaczenia. Oczywiście mogę to poprawić ale nie jest to takie proste więc może ktoś ma z tym doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UP6 potrzebuję więcej prądu jak daje im A5 żeby zagrały dołem.Basu średniego z nich nie uraczysz.

Spróbuj tw/mid ukierunkować inaczej żeby dały szanse przebić się wooferom.Zwrotka umożliwia ściszenie,zrobiłeś to?

 

W instrukcji jest napisane aby nie było to grubsze niż 5mm bo woofer źle oddych tymi dziurkami po bokach. Ja to celowo olałem, bo wydawało mi się, że to nie będzie maiło takiego aż znaczenia. Oczywiście mogę to poprawić ale nie jest to takie proste więc może ktoś ma z tym doświadczenie.

NIe wpływa to na tyle żebyś się tym teraz musiał przejmować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UP6 potrzebuję więcej prądu jak daje im A5 żeby zagrały dołem.Basu średniego z nich nie uraczysz.

Spróbuj tw/mid ukierunkować inaczej żeby dały szanse przebić się wooferom.Zwrotka umożliwia ściszenie,zrobiłeś to?

To może zostawić te dwa kanały A5 do sekcji mid/hi a na woofery dać coś mocniejszego, tylko co? Jakieś sugestie?

Druga opcja jaka mi przychodzi do głowy to R6A? MP 5.16?

Ewentualnie Focale ale nie wiem dokładnie które tak fajnie grają (dokładny model)?

 

Co do ustawień zwrotnicy to oczywiście ściszyłem, zmieniałem zwrotnice na takie od f1 (wypożyczone ze sklepu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...