Skocz do zawartości

Mało basu przy u-dimension jr.4-300. Jaki wzmacniacz pod sub?


wiruq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Moja konfiguracja to głośniki audiosystem mx165plus, wzmacniacz u-dimension jr. 4-300, kable 21mm, subwoofer rockford fosgate r1.

 

Przy tym zestawie brakuje mi basu. Gdy rozkręce dość głośno zestaw to wzmacniacz się wyłączą. Problemem jest subwoofer a dokładniej moc.

 

Jaki polecali byście wzmacniacz pod ten subwoofer? Najlepiej około 200-250 w rmsie. Czy kable musiałbym zmieniać?

 

 

 

pozdrawiam Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem do dystrybutora i otrzymałem taką odpowiedź.

 

Prawdopodobnie jest nadal za duża czułość wejścia Gain w stosunku do poziomu

sygnału podawanego z odtwarzacza.

Jeżeli dodatkowo jeszcze podbije się trochę basy w odtwarzaczu, to poziom

ten jeszcze bardzie wzrasta w impulsach i może już przesterowywać

wzmacniacz.

Wzmacniacz posiada 50-55W na kanał i według praw fizyki więcej mocy już nie

wyprodukuje nawet gdyby Gain był ustawiony na max. To tylko doprowadzi do

szybszego osiągnięcia tej maksymalnej mocy przy niżej ustawionym regulatorze

głośności w odtwarzaczu (na przykład w okolicy połowy skali.

Potem już tylko może nastąpić przesterowanie wzmacniacza zbyt wysokim

poziomem sygnału i wzrost zniekształconej mocy poza bezpieczny zakres jego

pracy.

Wzmacniacz ten posiada zabezpieczenie przed takim przesterowaniem ustawione

na ok. 57-60W. Po przekroczeniu tej wartości mocy załącza się to

zabezpieczenie (Protect) i wzmacniacz się wyłącza, aby nie uległ uszkodzeniu

jego końcowy stopień mocy i przy okazji głośniki.

Proszę jeszcze bardziej zmniejszyć czułość wejścia Gain tak aby maksymalna

moc jaką może dostarczyć wzmacniacz była osiągnięta przy maksymalnej

głośności ustawionej w odtwarzaczu (np. Gain maksymalnie "na godzinę"

10-11).

 

Pozdrawiam

Jerzy Długosz

 

 

Wcześniej miałem wzmacniacz Crunch GPX 1000.4 i naprawdę głośno grał i nigdy nie wyłączył się.

 

Troche poczytałem o tych juniorach i nie dają sobie rady przy głośnym słuchaniu. Przy samych głośnikach nie ma problemu z wyłączaniem i smiało mogę rozkrecić do 30/35 vol.

 

Dlatego też pytam czy warto pomyślęc nad jakims wzmacniaczem do subwoofera. Albo jakimś innym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2/5 ustawione i wzmocnienie na 6/8 w radiu. Przy poprzednim wzmacniaczu miałem na maksa ustawione w radiu i 3/4 gaina i nie było problemu.

Naprawdę mało tego basu, dlatego też się pytam czy warto myśleć o drugim wzmacniaczu pod sub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jr jest do grania kulturalnego z klasą, a nie do basowania ...

 

Podpisuję się pod tym stwierdzeniem obiema rękami, poza tym to wzmacniacz (zdrowy okaz) powinien prędzej przepalić bezpiecznik niż sam z siebie się wyłączyć, bynajmniej mi się tak wydaje. Mam ten wzmacniacz i kiedyś bawiłem się nim troszkę w zestawieniu z głośnikami Helix E136 i subem Powerbass S-10 i kiedy próbowałem wycisnąć z niego ostatnie watty przepalił się bezpiecznik, oczywiście nie polecam ustawiać tak wzmacniacza na codzień aby palił bezpieczniki, to były tylko testy.

A Tobie polecał bym tak właśnie jak sugerują przedmówcy poszukać przyczyny w zasilaniu (może masa z aku by rozwiązała problem ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem do dystrybutora i otrzymałem taką odpowiedź.

Prawdopodobnie jest nadal za duża czułość wejścia Gain ...

Stacja Kenwood DDX-3028 posiada wyjścia audio RCA Pre-Out o poziomie sygnału 4V. Wzmacniacz ma regulację czułości wejść RCA w zakresie 0,2-4V (gdzie 4V = Gain na max). Dlatego wspomniałem o możliwości (prawdopodobnie) nieprawidłowego dopasowania poziomów sygnału, bo to można szybko skorygować i przetestować zanim podejmie się jakieś inne dodatkowe działania naprawcze, gdyż sam napisałeś: Cyt."...Gain ustawiony jest na połowę a nawet troszkę mniej. Po podgłoszeniu 30/35 vol wzmacniacz wyłącza się i zapala czerwona kontrolka..." To na pierwszy "rzut oka" wskazuje na przesterowanie wzmaka zbyt wysokim poziomem sygnału powstającym przy końcu zakresu regulacji siły głosu odtwarzacza. Ten wzmak nie jest jakimś mocarzem i nie wyprodukuje więcej mocy niż max 55-57W na kanał (do ok.170W w mostku), niezależnie jak wysoki poziom sygnału wejściowego mu dostarczymy. Po przekroczeniu tej wartości powie "stop", gdyż dalszy wzrost mocy groziłby uszkodzeniem tranzystorów końcowego stopnia mocy.

PS

Poza tym to chyba jakaś kolejna nowa świecka tradycja, żeby publicznie rozpowszechniać korespondencję e-mailową. Następnym razem odpowiedź będzie taka: "Prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. ...."

JD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie 4V = Gain na max)

 

im wieksze wyjście V w radiu tym bardziej podkręcamy gain (gdzie podkręcając gain zwiększamy niby czułość/wzmocnienie)? a jak jest niższy poziom sygnału np. 0.2V (mniejszy) to gain skręcamy na min?

ja co prawda zawsze gainy na min daje i tak bym polecił autorowi wątku w celu przetestowania czy się wyłaczy a pytam z czystej ciekawości bo swoich gainów i tak nie zamierzam ruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im wieksze wyjście V w radiu tym bardziej podkręcamy gain (gdzie podkręcając gain zwiększamy niby czułość/wzmocnienie)?

Ojtam, ojtam z rozpędu odwrotnie mi się napisało. :wink: Wiadomo, że 4V to na pokrętce jest MIN. Gdy się protektuje przy Vol w okolicy max, to czułość wejscia pasuje zmniejszyć, jednak nie polecam skręcać do oporu na Min. bo wówczas wzmak wyraźnie gorzej brzmi (zresztą prawie każdy). Dlatego napisałem żeby mu dać trochę życia to Gain pasuje lekko otworzyć, np. na godzinę 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...