Skocz do zawartości

Rockford Fosgate HX-2 Oznaczenia serii...?


truck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam za trochę lamerskie pytanie, ale przejrzałem całą tematykę związaną z HX-2 na forum, ale nie znalazłem wyjaśnienia kwestii oznaczeń w serii tych głośników?

Czym się róznią między sobą serie : RFR, RFD i RFA ?

 

Jaka jest hierarchia tego modelu u Rockforda w kilku słowach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam, RFA (seria Audiphile) to swego czasu najwyższa linia przetworników tego producenta. Poprzedniki wszelkich RFD, RFP, RFR i RFZ.

Akurat z subami RFA styczności nie miałem, natomiast bawiłem się jakiś czas temu woofer'ami z tej linii (RFA-64 dokładniej).

RFD to te najpopularniejsze u nas HX'y - jeszcze w miarę sensowne do napędzenia - seria Punch.

RFR - to seria Power - a opis ... patrz wyżej, na słowa disaster'a.

 

Kilka poglądowych manuali (starszych i nowszych serii):

http://www.rockfordf...woofers_MAN.pdf

http://www.rockfordf...woofers_MAN.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten "najbardziej popularny" to RFD 2110 (2x2ohm) albo 2210 (2x4ohm) HX2

 

Dzięki chłopaki za trochę rozjaśnienia, rozumiem więc ,że przedrostek 21, 22 odpowiadają rozwiązaniom cewek w gł natomiast kolejne dwie cyferki to jego rozmiar w calach?

 

A jeśli chodzi o szybkość( bo chyba zejścia to żadnemu z nich nie brakuje) to jaki polecacie?

 

Dlaczego pytam? Wczoraj Bury mnie trochę natchnął na dość fajne rozwiązanie czyli 2x10 w zmniejszonym odrobinę litrażu( powiedzmy 17-18 litrów w closecie) chciałbym osiągnąć takowy efekt, aby było punktualnie i jako uzupełnienie przodu na delikatnie skręconych nastawach suba, zaś jeśli mnie najdzie czasami ochota to przy rozkręconej gale spowodować efekt "łamania żeber" siłą punktualnego kicka... :D

 

Która z 10tek ma zapotrzebowanie na moc 500RMS? Bo tej 1000, nie mam zamiaru napędzać bo do tego potrzeba by co najmniej 2x A6 a to już jednak dla mnie przesada( miejsce, zapotrzebowanie na moc, zbędne obciążanie instalki) dlatego myślałem o 2 takich 500kach , napędzonych z A6 ( czy nie da rady?)

 

Do napędu mam albo A6, albo DMX:

 

Power Source [Volts]

-

10.8 ~ 14.4

Number of Channels

-

2

Rated Power @ 14.4v [4 Ohm]

-

2 x 200

Watts RMS @ 0.1% - Rated [2 Ohm]

-

2 x 400

All Channels Driven - Rated [bridge 4 Ohm]

-

1 x 800

Typical Power @ 14.4v [4 Ohm]

-

2 x 325

Watts RMS @ 0.1% - Typical [2 Ohm]

-

2 x 480

All Channels Driven - Typical [bridge 4 Ohm]

-

1 x 1000

 

W 4 Ohm DMX zjada A6, ciekawy natomiast jestem jak to się będzie miało do bezpośredniego porównania, który z nich okaże się bardziej wydajny do napędzenia takich mocorządnych subów?

 

A6 ma 500 RMS w 4 Ohm, 870 w 2 i 1200 w 1( tutaj już się mocno zastanawiam czy nie gubi się z kontrolą głośników spiętych w tak niskiej impendancji) i czy nie robi się typowa SPLowa "rzeżnia" dla fanów łupanki pod sklepem z piwem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) rozumiem więc ,że przedrostek 21, 22 odpowiadają rozwiązaniom cewek w gł natomiast kolejne dwie cyferki to jego rozmiar w calach?

Prawie dobrze :) Pierwsza cyfra to "generacja", druga odpowiada za rozwiązanie cewek a kolejne dwie to średnica w calach, jak sam zauważyłeś.

A jeśli chodzi o szybkość( bo chyba zejścia to żadnemu z nich nie brakuje) to jaki polecacie?

"Tradycyjnie" - im mniejszy tym szybszy.

Która z 10tek ma zapotrzebowanie na moc 500RMS?

Ja bym to inaczej ujął - charakteryzuje się nominalną mocą 500W RMS, natomiast zapotrzebowanie to inna para kaloszy :)

Tak czy owak - mówisz o serii RFD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rfa bym nie stawiał w lini z resztą, to starsza seria i ukierunkowana do nieco innych zastosowań.

a tak to są kolejno

rfr czyli power,

rfd - punch power

rfp - punch

 

z rfd najlepiej grają 10 calóweczki, 12 już nie jest tak szybka, o 15 i 18 to już nie wspomnę

z rfp miałem tylko 12" i musze przyznać że zacny przetwornik, dobre zejście i punktualność, ale gra twardziej niż rfd-ki

na rfr-a się nigdy nie skusiłem , ale to chyba z racji że chciałem 10 " a kupić takiego w dobrym stanie to niemalże z cudem graniczy no chyba że za 1000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rfa bym nie stawiał w lini z resztą, to starsza seria i ukierunkowana do nieco innych zastosowań.

 

Do jakich była przewidziana?

 

Prawie dobrze :) Pierwsza cyfra to "generacja", druga odpowiada za rozwiązanie cewek a kolejne dwie to średnica w calach, jak sam zauważyłeś.

 

Dziękuję. Przynajmniej już dokładnie wiem jak się poruszać w oznaczeniach u RF , przyda się na pewnie nie tylko mi.

 

 

A jakie macie doświadczenia jeśli chodzi o sposób grania tych głośników w zależności od sposobu spięcia cewek?

Jeśli szukać to starej serii czy tej nowej? (pytam gdyż kompletnie nie mam doświadczeń z RF)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno jakie macie doświadczenia jeśli chodzi np o jedną sztukę HXa w BR i closecie, spotkałem się dwoma opiniami nt BR( wiem wiem, forumowe mity, dlatego pytam o ten konkretnie głośnik), że BR potrafi zamulić w porównaniu do Closetu, ale też ,że BR "odpręża" głośnik i robi się jeszcze bardziej kopliwy np przy szybkiej stopie...

Ja zaś do tej pory zawsze jeżdziłem z subami w CL , tak więc nie mam wyrobionego zdania co do BR...

Bo może lepszym rozwiązaniem niż 2x 10(które sprawi mi kłopot jesli chodzi o konkretne dowatowanie) pójść w stronę 1 szt HX za to napędzonej jedną A6ką lub DMX w BR?

 

nadawały się do śmietnika. :kwasny:

 

Boli, zwłaszcza kiedy uszkodzi się coś naprawdę rzadkiego... :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A6 ma 500 RMS w 4 Ohm, 870 w 2 i 1200 w 1( tutaj już się mocno zastanawiam czy nie gubi się z kontrolą głośników spiętych w tak niskiej impendancji) i czy nie robi się typowa SPLowa "rzeżnia" dla fanów łupanki pod sklepem z piwem?

dwa 2210 spiete w 2 ohm i do wzmaka jako 1 ohm i bedzie git. A6 daje rade w 1ohmie i nie ma lipy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daje rade, choc ja wolałem braxa x2000 (tego starego - nie x2000.2) był stabilny w 1 ohmie w mostku i był zdecydowanie bardziej twardy niż A6.

 

No tak, ale tego nie kupię za 900 zł jak teraz dorwałem A6kę z aukcji... :wink:

Więc jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma...

Ogólnie starałem się z wymianą pieca utrzymać w budżecie na jaki mogę liczyć w przypadku sprzedaży A7, tak więc dorwałem A6 i 2x Gienki stereo 100( co do tych nie mam zielonego pojęcia czy mi podejdą, więc być może pojawią się na giełdzie).

Gdyby się jednak udało , to fajnie, gdyż wtedy cały przód bym popędził na gienku Stereo 100 na TW i ŚR DMX na Woofery i A6 na suba...

 

U mnie ta opcja też daje radę :)

 

A nie ma problemu z brakiem punktualności w 1 Ohm? Na zasadzie ,że owszem kopyto jest ale tylko SPL a stopa się rozłazi gdy jest szybsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jakie wspomnienia po tym subie?

 

bardzo dobre, brakuje mu troszkę szybkości, ale jest to do przyjęcia, zalezy jakie ma woofery do współpracy, jak normalne to idealnie sie potrafi z nimi zgrać, ale jak masz jakieś demony szybkości, to wtedy ewidentnie pokazuje swoją przynależność do rodu RF i słychać go później, lecz jest to już czepianie się szczegółów i szukanie dziury w całym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokazuje swoją przynależność do rodu RF i słychać go później, lecz jest to już czepianie się szczegółów i szukanie dziury w całym.

 

Stąd pomysł aby zaaplikować je w mniejszy litraż 16-17 litrów na sztukę , co teoretycznie odejmie im trochę zejścia( ale przecież to nadgonią jako dwie sztuki) za to powinno trochę przyspieszyć stopę?

Chyba ,że się mylę to mnie poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...