Skocz do zawartości

Berlingo by acid


acid
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam zwolenników dobrego dźwięku w samochodzie, jest to mój pierwszy post na tym forum, ale w temacie car audio siedzę już od jakiegoś czasu.;)

Od niedawna jeżdżę citroenem berlingo I, z racji tego, że lubię posłuchać muzyki w przyzwoitej jakości, a w tym modelu berlingo jedyne głośniki to 10cm w podszybiu, postanowiłem wrzucić do niego sprzęcik który leżał u mnie w garażu jeszcze z czasów poprzedniego wozu.

Fotki dorzucę do tematu na dniach.

Krótka historyjka..

Mianowice, zestaw odseparowany 16,5cm Phoenix Gold rsd65cs, wzmacniacz Kenwood kac-823 (2x70w rms oldschool), jednostka kenwood kdc-w4051u no i oczywiście odpowiednie kabelki. Wszystko grało bardzo przyjemnie, ale wiadomo choroba postępuje i zaczęłem szukać bardziej idealnego dźwięku..

Kupiłem zestaw odseparowany Rainbow SLC 265.25, podłączyłem go pod piecyk no i zagrało całkiem ciekawie, bas, średnica, delikatne wysokie tony, wszystko na swoim miejscu, jeździłem w typ setupie trochę czasu aż do dzisiaj, w ręce wpadł mi stary czarny wzmacniacz alpine 3539, podłączyłem go z ciekawości, żeby sprawdzić czy wogóle działa, po odsłuchaniu paru kawałków przeżyłem mały szok. Dynamika, precyzja, krystaliczne wysokie tony, bas jest mocny i szybki, myślę ze subwoofer jest zbędny. Ludzie piszą, że czarna seria alpine bardzo wyostrza tony, nie w moim przypadku. Teraz pojawia się pytanie, z danych które znalazłem w sieci wynika, że ta 2 kanałówka alpine robi 2x150watt rms przy 4ohm, zestaw rainbow uznaje 100wat na stronę jako zalecaną moc, czy waszym zdaniem, głośniki dostają za dużo watów i czy mogą się od tego uszkodzić?

 

Pozdrowienia i liczę na jakieś rozwinięcie dyskusji:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trafna uwaga, głośność napewno ma znaczenie jeśli chodzi o podawanie mocy, myśle, że taki zapas mocy nie zaszkodzi głośnikom, wręcz przeciwnie teraz zaczęły "głęboko oddychać", ale temat założyłem po to aby podzielić się spostrzeżeniami i wysłuchać porad i opinii doświadczonych userów;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uważasz, że bez znaczenia z jaką głośnością słuchasz, to podajesz te 150W ze wzmacniacza na 100W głośniki?

Oczywiście, że nie, ale zakładam, że ktoś, kto siedzi w CA od jakiegoś czasu (a przynajmniej tak twierdzi :D ) rozkręci radio, w aucie będzie nie do wytrzymania przy głośności 75 - 80 % nie będzie jechał na skali do 100%, bo taka przecież jest dostępna :D Jeżeli dla mnie jest głośno i wysiedzieć nie mogę dłuższą chwilę mając na skali 30 (dostępne 35), to przecież nie będę niszczył sobie słuchu jadąc dalej. Podając głośnikom 125 rms z pieca 200 rms mogłem dojść do 33 i nie słyszałem żadnego charczenia - gainy były skręcone na minimum i grało wszystko czyściutko, a dla mnie wysiedzieć jeden utwór na takiej parze, to już sukces (po co siebie męczyć i sprzęt katować ?) :rotfl: Równie dobrze zadziała w drugą stronę - głośnik 100, wzmacniacz 60 rms, a człowiekowi mało, odwija gaina, radio na full i jaki będzie efekt ? Wszystko zależy, czy osoba użytkująca wie, kiedy ma się zatrzymać z kręceniem gałkami :wink: Ale zakładam, że ktoś, kto siedzi w temacie, będzie to wiedział :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogus i tutaj chwala ci za te slowa :) u mnie jest opcja pierwsza z twojego postu. wzmak 4x150W glosniki 125W - gain na minimum i gala idzie na max 33 z 35 a i dla mnie troszke to za duzo dla siebie 30 z 35 - wystarczy. Uzupelnieniem pasma jest potwor w bagaju DD M3A i DD 9515 - oczywiscie tutaj juz na znikomych ustawieniach bo by leb rozwalilo :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

haha, bogus dobry jesteś:D natomiast to, że od kilku lat wrzucałem do kilku swoich wozów jakiś sprzęt car audio nie oznacza, że mam kompletne pojęcie np. o mocach rms które osiągają różne wzmacniacze w zależności od ustawień gaina itd, lubie wiedzieć więcej i dlatego pytam:) także jeśli mój post dał Ci do zrozumienia, że jestem expertem i pytam o takie sprawy, to radze przeczytać to co napisałem jeszcze raz, ale ze zrozumieniem:)

 

wracając do tematu, kenwood kdc-823 miał zmierzoną moc przy 12V 70watt x 2 przy 4ohm, także podejrzewam, że przy ładującym alternatorze mógł osiągać jakies 80w na kanał, więc moc bardzo zbliżona do tych 100rms które zaleca rainbow, kenwood jakoś sobie radził w pędzeniu tych głośników, ale przy piecu alpine pokazały dużo większe możliwości, scena, różnorodność, nie spodziewałem się aż takiej poprawy, dlatego też że czarna seria alpine nie jest uważana za jakąś audiofilską;)

 

Podając głośnikom 125 rms z pieca 200 rms

 

z czystej ciekawości, skąd wiesz, że podawałeś głośnikom 125 rms z pieca 200rms, masz jakiś domowy sposób by zmierzyć iloma watami aktualnie karmisz głośnik?:)

 

 

jeśli chodzi o gainy to są skręcone na minimum, na gałce głośności doszedłem max do 60%, wyżej nie kręciłem bo po prostu nie było sensu, nie wysiedziałbym przy tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z czystej ciekawości, skąd wiesz, że podawałeś głośnikom 125 rms z pieca 200rms, masz jakiś domowy sposób by zmierzyć iloma watami aktualnie karmisz głośnik?

 

Zakładając, że podawał na głośnik 125 W, to musi być już taki nieznośny hałas, że wątpię iż usłyszałby zwiększenie mocy o następne 75 W, bo to w tym wypadku tylko 2 dB.

Ledwie usłyszy różnice, może nawet nie usłyszy błagania wooferów o litość, pukania karkasu o podbiegunnik, a izolacja na cewce może się już topić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z czystej ciekawości, skąd wiesz, że podawałeś głośnikom 125 rms z pieca 200rms, masz jakiś domowy sposób by zmierzyć iloma watami aktualnie karmisz głośnik?:)

Jeżeli piec w pomiarach wykazuje 200 rms na kanał (np. w teście), to ile niby im podawałem ? Przecież prąd ze wzmacniacza płynie - 200 rms, czy masz gaina tak, czy owak. Do tego obcięcie woofera, żeby nie latał jak starej dzi..ce gacie i wydaje mi się, że nic tam nie stukało, zresztą napisałem - jak jest mocno głośno, to dalej nie jadę, bo po co ? Przecież mając dobry piecyk, co podaje 200 waciszy, to teraz co bym Twoim zdaniem miał zrobić ? Sprzedać go, bo mam zestaw 100, czy 125 wat ? Coś Ty :D Od tego masz słuch, gałki i potencjometry, żeby słuchać muzyki, a nie zamęczać głośnik, bo mogę jeszcze dać w pi...dę, bo jeszcze mogę, mimo, że to już katorga dla mnie i dla sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu z moim lamerskim pytaniem.

Otóż jak to jest, że woofery STX AWX mają 140RMS a przy moim wzmaku Genesis Profile Four dostają 50W i przy Cięciu niższym niż 80Hz (zakres mają od 40) słychać przestery. Jak to jest mierzone i jak oni to podają? Drzwi zrobione prawidłowo ale może w obudowie zamkniętej zagrałyby poprawnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...