Skocz do zawartości

Obudowa do Magnat Xpress 15.


karas3105
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam tak jak w temacie potrzebuję pomocy w obliczeniu skrzyni do tego głośnika(wystarczy tylko litraż i wielkość br). W googlach znalazłem zdjęcie z wymiarami skrzyni tylko że jest tam BR i nie ma podanej średnicy ani długości. Więc proszę was o pomoc.


  • Rodzaj: woofer



  • Rozmiar: 380 mm



  • Moc Max: 450 W



  • Moc RMS: 220 W



  • Skuteczność: 94 dB



  • Impedancja: 4 ohm



  • Pasmo przenoszenia: 18 - 1.500 Hz



  • Cewka: 67 mm



  • Magnes: 50 Oz



  • Fs: 21



  • Vas: 250



  • Qts: 0,52



  • Qes: 0,55



  • Qms: 8,37



  • Xmax: 11


Bass reflex najlepiej szczelinowy.Muzyke jaką słucham to przeważnie dyskotekowe. Skrzynie chcę zrobić z płyt osb 18mm. Samochód w jakim ma to grać to Daewoo Nubira 1 Kombii. Myślę że podalem wszystkie informacje które są potrzebne. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Buda BR 100l port 100m dlugi na 400mm,

Nie ma znaczenia czy to szczelina czy okrągły,jako że tak powiem pewnie początkujacy konstruktor zacznij od portów okrągłych a pózniej od prostokatnych poczytasz forum dowiesz sie wiecej dla czego tak a nie inaczej pozdo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolne zarty... Ten tłuczek moze i jest slaby ale ma powierzchnie... Minimum 2x 100 bo 1x 100 bedzie swistał... Przerabiałem temat 15 w sedanie (Ipasek b5) 80l netto zupełnie wystarczy.

Byc może masz racje podałem wartosci jakie podaje producent jutro miałem zamiar to symulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22Hz? W życiu nie widziałem/słyszałem takiego niskiego strojenia :szok:

 

Tak, to mozna sprawdzic: F = c/2pi * (S/L/V)^0,5 = 344/6,28 * (0,01*3,1416/4/0,4/0,1)^0,5 = 24 Hz

 

Jednak ta formula nie uwzglednia wydluzenie wirtualne.

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karas3105 masz dwa sposoby wyboru. Albo jedziesz jak program ci podaje wzgledem parametrów, i tu wyjda ci kolosalne wymiary ponieważ magnat to chinski produkcik w niskiej jakosci.. Jak chcesz sobie porównywać wiele tanich produktów w cenie 250zł - to niestety takie porąbane wymiary wychodzą. Produkt tani ni jak sie nie trzyma "zasad" tradycji i rozsądnych wymiarów. Jeżeli weźmiesz pod uwage parametry "ogolne" stosowane w danych zakresach głosników - rozmiar x xmax, to masz zarys charakterystyki która dobrze zagra. Wiadomo ze w parametrach producenta, gdzie czesto w tanich zestawach wychdzą kolosalne różnice - zalecana skrzynia dla tego "cuda" to jakieś 400litrów. to oblicza program aby uzyskać stałą harmoniczna, czy jak to sie nazywa, uzyskasz 3krotnie wieksze opoznienie, na częstotliwosci 30hz bedziesz miał basik z przodu a w połowie nastepnego uderzenia bedziesz miał uderzenie z tyłu.. Czy takie granie ma sens? Zmniejszenie rozmiarów Vb da ci wiecej szybkosci i czas reakcji będzie krótszy. Wiadomo-moze debatować 70litrów czy 100litrów? Rozmiar trzeba brać tez pod uwage, czy cisnienie, czas itp. Kazde rozwiazanie po częsci jest dobre. Najlepiej to zrobić bude na 100litrów, nisko strojoną, a pozniej ewentualnie dodasz pare cegieł do auta i zmniejszysz pojemnosc i sobie porównasz "jak to gra". Na tej podstawie mozesz pomyśleć nad zmiana skrzyni na mniejszą.

Co do strojenia-to głośnik ma strojenie-wskazane. A ty sobie stroisz jak ci pasuje. Ale to idzie kosztem głośnosci.. Nizsze strojenie, spadek głośnosci. Niestety ale tutaj przemawia jakosć produktu..

 

Wracajac do konstrukcji. Musisz sie okreslicz czego słuchasz. Jak zrobisz niskie strojenie a bedziesz słuchał muzyki co ma wyzsze pasmo na basie-bedziesz narzekał na furgotanie basu. Jak zrobisz wysokie strojenie a słuchasz muzyki z niskim basem-stracisz ciśnienie. Uniwersalne to są skrzynie closed. Pojadą zblizoną głośnoscia na sporym zakresie. Ale pracują ciszej. Ciszej w zakresie 30-70hz.. Poniżej 30hz w closed głośnik moze zagrać "głośniej".

 

Określ czego słuchasz i podstosuj strojenie pod twój typ

 

Podstawowo-najpierw myśl co kupić do danej muzyki, a nie "kupię a potem coś się złoży"

Nie jeden tu był:

"Kupiłem 15 cali, chce szczeline by napierniczało, ale musi być szybki bit bo słucham techno.."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybki bit na 15calach? Estradówka inczej chodzi, tam lekka membrana, inaczej to pracuje.. Nie lepiej było brac 12" ??

Zaryzykowałbym i zrobiłbym 70litrów i stroił na 40hz.. Potrzebujesz szybkiego bita, im wieksza buda tym wolniejszy bit..

70litrów i 2 rury fi 100mm o długosci 35cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla takiego glosnika teoretycznie to min 70l

Ale zrobiłbym większa

Jeden port średnicy 10cm to za mało

Muszą być 2 tylko wtedy ich długość się zwiększa dwu krotnie

strojenie zdecydowanie w granicach fs głośniki

O ile jest prawdziwy

zrób tak jak kolega Gustlik :) radzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...