Skocz do zawartości

dominująca góra


vxam
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jakiś czas temu w zestawie rainbow slg (2way) zmieniłem oryginalny (ohydny) tweeter na helixa hxs/p1. Wszytko działa na zwrotnicy od rainbowa w której wymieniony jest kondensator żeby obniżyć cięcie (nie pamiętam jaki). \

 

Z początku granie bardzo mi się podobało ale z upływem czasu stwierdzam trochę wad.

Otóż tweeter helixa dominuje nad wooferami - po prostu gra głośniej. Jak słucham cicho to w zasadzie słyszę tylko helixa.

Dodam że na zwrotnicy ustawione na soft.

 

Czy zastosowanie jakiegoś rezystora załatwi sprawę czy to raczej grubsza robota?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znalazłem coś takiego http://diy.3px.pl/?m=teoria&a=l-pad. Mam prośbę o podpowiedź - od jakiej wartości powinienem zacząć tłumienie, bo rozumiem że wartości rezystorów dobieram metodą prób i błędów??

 

mam tego 3 garści,,,jak sie bawiłem kiedyś schemat "tłumienia" jest gdzieś na forum

 

znaczy masz gotowego l-pada, zalegającego na półce? Chcesz się pozbyć?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamietaj, ze l-pad powinien byc po filtrze a nie przed

i druga sprawa to ten wymieniony kondensator

nie mozna od tek sobie zmienic kondensatora na wysokotonowce bez ingerencji w filtrr niskosredniotonowy

teraz moga sie charakterystyki glosnikow nakladac i tu moze byc problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o jakim filtrze piszesz? zwrotnicy? Czyli gdzie l-pad powinienm być wpjęty

 

kondensator był wymieniony tak na szybko w CA na chłodnej. Wiem że to prowizorka i namiastka, szukam kogoś kto by to ogarnął w rozsądnych pieniądzach, ale ciągle coś stoi na przeszkodzie. Teraz się zastanawiam czy do tej klasy głośników warto strugac zwrotnice czy może wymienić na półkę wyżej i dopiero wtedy dedykowana zwrota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

l-pad powinien byc wpjety za kondensatorem

 

Teraz się zastanawiam czy do tej klasy głośników warto strugac zwrotnice czy może wymienić na półkę wyżej i dopiero wtedy dedykowana zwrota.

a to juz wybór należy do ciebie

jesli pasują ci te głośniki to po co zmieniac

jesli szukasz innego grania to musisz zmienic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamietaj, ze l-pad powinien byc po filtrze a nie przed

w tym przypadku tak (ten przypadek = samo przyciszanie bez ingerencji w filtr)

w przypadku projektowania od zera mozna go wpinac prawie dowolnie, uzyskujac tak zadane opadanie/wzrastanie ch-ki

 

Teraz się zastanawiam czy do tej klasy głośników warto strugac zwrotnice

wiele osob zapomina lub totalnie lekcewazy zwrotnice

a prawda jest taka ze to ona nadaje ostateczne brzmienie zestawowi i to wlasnie zwrotnica jest odpowiedzialna za dzwiek!

przykladowo - nawet najdrozsze glosniki na byle jakiej zwrotnicy moga zagrac gorzej niz tansze glosniki na dopracowanej zwrotnicy!

dowod to stare poczciwe GMSy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli z tego co piszecie trzeba by rozbebeszać zwrotkę żeby tak zrobić??

 

A jeżeli zastosuje l-pad pomiędzy tweeterm i zwrotnicą w następstwie czego zmieni się wypadkowa rezystancja to czy coś się może uszkodzić czy po prostu l-pad nie zadziała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli zastosuje l-pad pomiędzy tweeterm i zwrotnicą w następstwie czego zmieni się wypadkowa rezystancja to czy coś się może uszkodzić czy po prostu l-pad nie zadziała?

nie

ty stosujesz klasyczny l-pad - czyli dzielnik rezystorowy

stosujac sie do wartosci z tabelki uzyskujemy obnizenie efektywnosci, ale zachowujemy wypadkowa wartosc rezystancji glosnika

czyli filtrowanie sie nie zmienia i nic glosnikowi nie grozi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, temat l-pada już jasny.:) dziękuję wszystkim za cierpliwość i pomoc.

 

Wracając do zwroty chciałbym jeszcze prosić o opinię lub podpowiedź.

 

Kiedy leci jakaś muza w której jednocześnie gra wiele instrumentów to robi się trochę bałagan, chyba na średnicy. Dzwięk jest trochę nieczytelny jakby lekki przester. Czy taki efekt świadczy o złej zwrotnicy a może słabej klasie głośników??.

Dodam, że kiedy leci kawałek gdzie jest mało nachodzących na siebie dzwięków to gra czyściutko. Bawiłem się gainem obecnie ustawiony na 1/2 i chyba jest optymalnie.

 

Gdzie szukac przyczyny, od jakich elementów zacząć?

 

A może jest problem z prądem bo kabel 14mm2 zasila dwa wzmaki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkac w wawie i mieć takie problemy....

 

To nie kwestia mieszkania w Warszawie tylko raczej braku czasu i środków płatniczych...:(

 

Tak czy inaczej pogadam z Radkiem żeby ogarnął moje CA. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...