Skocz do zawartości

Brax NOX 20


M_A_X_A_M
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od pewnego czasu w ofercie Brax'a dostępna jest ta wysokotonówka, niewiele jednak wiadomo na temat profilu brzmienia jaki sobą reprezentuje. Czy ktoś z forumowiczów miał z nią styczność i może skreślić kilka słów? Chodzi mi przede wszystkim o pracę w systemie 3-way.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jeśli dobrze pamiętam, u nas był odsłuchiwany NOX 28 i to tylko w dwóch drogach, więc nie wiem na ile takie spostrzeżenia mogą być przydatne autorowi...

Z krakusów chyba Balcerowi najbardziej ten głośnik podszedł i bodajże najwięcej z nas go słuchał (oprócz Martiego oczywiście), może coś skrobnie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem styczność z Noxem, ale z modelem 28 jak pisze bor.

Wg. mnie bardzo udany tweeter, miałem okazję posłuchać go w swoim setupie, więc mniej lub bardziej miarodajną opinię mogę wydać. Niestety odsłuch opierał się na "podmiance" pod ówcześnie grającą pasywkę, żadnej personalizacji pod ten konkretny przetwornik nie było czasu wykonać. Mimo to głośnik zgrał się z resztą systemu. Pierwsze spostrzeżenie to mikrodynamika, detaliczność bez wybijania się niepożądanych częstotliwości. Taki spokojny detalowiec. Przy tym przetworniku zupełnie zmieniły swój profil brzmienia woofery. Jak udało się usłyszeć podczas innych odsłuchów, NOX 28 jest dosyć cichy w zakresie tonów średnich. Brak nakładania się efektywnych częstotliwości woofera i tweetera miał znaczący wpływ na zmianę odbioru gry samego woofera.

W moim mniemaniu, NOX28 to bardzo przyzwoity przetwornik. Miałem okazję do dosyć częstego posłuchania Supremo Piccolo, który przez bardzo długi czas był moim nr 1 w dwóch drogach, teraz Brax zepchnął go na drugi plan.

Moje gumowe ucho nie potrafi wyłapać tego co może być istotne, jednak opinia opiera się na ogólnym odbiorze systemu po krótkoterminowym zaaplikowaniu tego przetwornika. Chętnie bym spróbował pomęczyć go trochę dłużej.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, jednakże NOX 28 nie wchodzi w rachubę.

 

Zamysł stojący za (ewentualnym) wyborem NOX 20 jest taki, aby w systemie 3-way maksymalnie zbliżyć się do ideału źródła punktowego w zakresie sekcji wysoko-średniotonowej. Innymi słowy - jak najmniejsza średnica przetwornika wysokotonowego przy możliwie wysokiej jakości przetwarzania.

 

Oprócz NOX 20 biorę póki co jeszcze pod uwagę SS D2004-602000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj może R2004-600020 , mega detaliczny , bardzo dużo powietrza .

Tego Scana również brałem pod uwagę, aczkolwiek zdania na jego temat są w świecie mocno podzielone.

NOX 20 zaś bardzo odpowiada mi wymiarami, natomiast kwestia jego brzmienia pozostaje carte blanche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

detali i powietrza?

 

Myślę ,że powietrza, i ja tego teraz jeszcze będę "szukał" w piccollaku.

Pod tym względem scan zamiata morelkę.

Bo jeśli mogę wyrazić swoją skromną opinię, to w dziale muzykalność/szczegóły nie ma na niego bolka, a bynajmniej ja nic do tej pory nie słyszałem lepszego, z tym, że brakuje mu czasami tej lekkości na samej górze... Dlatego najlepiej słuchać i wybierać samemu wedle swoich priorytetów i ucha.

 

aby w systemie 3-way maksymalnie zbliżyć się do ideału źródła punktowego w zakresie sekcji wysoko-średniotonowej

 

No to Szpilka spełni ten wymóg najlepiej....

 

Ale to zaś ją wyklucza...

 

jak najmniejsza średnica przetwornika wysokotonowego

 

Podobnie zresztą jak Piccolaka, z tym ,że nie wiem ,czy nie warto mieć lepsze granie kosztem odrobinę większego tweetera?

Skąd taki priorytet z tą wielkością tweetera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd taki priorytet z tą wielkością tweetera?

Chcę maksymalnie zbliżyć do siebie centra akustyczne przetworników wysokotonowego i średniotonowego.

Szpilka niczego w tym aspekcie nie wnosi.

Poza tym myślę, że ze sporą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że mniejszy przetwornik (w sensie powierzchni membrany) przetwarzał będzie lepiej najwyższe rejestry. Najniższe (zważywszy na jego przeznaczenie, rzecz jasna) siłą rzeczy nie są w tym przypadku istotne.

Naturalnie można by pomyśleć o przetwornikach współosiowych jednakże nie widzę specjalnie wielkiego wyboru takowych na naszym rynku, nie mówiąc już o opiniach odsłuchowych o nich.

W związku z tym pozostaje klasyczny 3-way.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę maksymalnie zbliżyć do siebie centra akustyczne przetworników wysokotonowego i średniotonowego.

 

Mocno dyskusyjne...

 

Poza tym myślę, że ze sporą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że mniejszy przetwornik (w sensie powierzchni membrany) przetwarzał będzie lepiej najwyższe rejestry.

 

Mocno dyskusyjne...

 

Dlatego najlepiej, popatrzę tylko z ciekawości na temat, jak się rozwinął odnośnie tego Nox'a, człowiek całe życie się uczy... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest "herezja"... Serce mi się łamie Balcer...Heh :wink2:

 

Nie powiedziałbym. U Ciebie sporo się napowietrzyło po wrzuceniu Braxa, Piccolak w dwóch drogach jednak jest dla mnie zbyt hmm, krzykliwy w przekazie swoich detali. NOX robi to w sposób subtelny, nie nakazuje odbioru poszczególnych smaczków, po prostu je ukazuje. Myślę, że u Ciebie, szczególnie pod ubecnym średniakiem zmiana tweetera mogłaby wnieść trochę na plus, aczkolwiek na moje gumowe ucho, teraz podoba mi się dużo bardziej niż w poprzedniej rewizji.

Proszę nie sugerować się tym, że napisałem o jednym klocku jako lepszym od drugiego. Stwierdzam, że z uwagi na moje preferencje, gusta i ówczesne warunki odsłuchowe Brax zwyczajnie wywarł na mnie lepsze wrażenie, żeby nie było niedomówień.

 

Proponuję zakończyć, zgodnie z sugestią autora, dywagacje o wątkach nie związanych z meritum.

 

Z tego co się czyta, mniejszy brat NOX'a zbiera również pochlebne opinie, a miło potrafi zaskoczyć gabarytami, znając szpilki Scana nie bałbym się spróbować Braxa.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno dyskusyjne...

Dlaczego uważasz obie kwestie za "mocno dyskusyjne"?

 

Zauważ, że wcale nierzadko producenci domowych zestawów głośnikowych nacinają kosz przetwornika wysokotonowego - wwedług mnie między innymi właśnie ze względów, o jakich wspomniam.

 

Jeśli zaś idzie o przetwarzanie najwyższych rejestrów przez przetworniki o mniejszej powierzchni membrany - zważ na to, że napisałem "ze sporą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć" nie zaś, że jest to reguła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpilka niczego w tym aspekcie nie wnosi.

Poza tym myślę, że ze sporą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że mniejszy przetwornik (w sensie powierzchni membrany) przetwarzał będzie lepiej najwyższe rejestr

Szpilka ma 19mm więc jest malutka powierzchnią , idzie bardzo wysoko bez problemu , warunek jest tylko 1 trzeba ją ciąć w okolice 5-6khz przy 12/18 db/oct .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpilka ma 19mm więc jest malutka powierzchnią , idzie bardzo wysoko bez problemu , warunek jest tylko 1 trzeba ją ciąć w okolice 5-6khz przy 12/18 db/oct .

Co nie zmienia faktu, że w sensie zbliżenia centrów akustycznych nie jest w niczym lepsza od NOX 20 czy D2004-600020 (właściwie od Brax'a nawet gorsza ze względu na większą średnicę zewnętrzną, choć to prawdopodobnie da się zniwelować modyfikacją obudowy Scana), obawiam się natomiast nieco jej znacznej kierunkowości, raportowanej przez posiadaczy.

 

Kwestia cięcia pozostaje otwarta, prawdopodobnie odbędzie się ono w okolicach 4-5kHz, ale to zweryfikuje życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że źle się do tego zabierasz , jak chcesz już w takie ustawienia wchodzić to powiedz czy masz odsunięte od siebie średiaki i tweetery ? Jak masz ukierunkowane ? Centra akustycze widziałeś kiedyś w dobrej domowej kolumnie ? Jest to jak najbardziej poprawny kierunek ale źle do niego zmierzasz .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że źle się do tego zabierasz , jak chcesz już w takie ustawienia wchodzić to powiedz czy masz odsunięte od siebie średiaki i tweetery ? Jak masz ukierunkowane ? Centra akustycze widziałeś kiedyś w dobrej domowej kolumnie ? Jest to jak najbardziej poprawny kierunek ale źle do niego zmierzasz .

Powiedz mi - ponieważ nie bardzo rozumiem - na jakiej podstawie twierdzisz, że zabieram się do tematu źle? Ja nie widzę w podanych przeze mnie do tej pory informacjach niczego, co dawałoby jakąkolwiek podstawę do takiego wnioskowania (do jakiegokolwiek wnioskowania, szczerze mówiąc).

 

Póki co kwestia aktualnego odsunięcia, ukierunkowania i wzajemnego położenia przetworników pozostaje wirtualną - system jest na etapie kompletowania.

 

W związku z tym ponawiam prośbę o przybliżenie profilu brzmienia Brax'a NOX 20 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxam uważam żę centrowanie to twoje najmniejsze zmartwienie i zawracanie sobie tym głowy jest bezsensowne ! Gdyby miało to taki wpływ , powiedz po co w domowych kolumnach montowano by tak duże pierścienie na wysokim tonie , lub pochylano przednią ściankę ? Na pewno nie powinieneś kompletować sprzętu na zasadzie jak zrobię tak to będzie lepiej .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxam uważam żę centrowanie to twoje najmniejsze zmartwienie i zawracanie sobie tym głowy jest bezsensowne ! Gdyby miało to taki wpływ , powiedz po co w domowych kolumnach montowano by tak duże pierścienie na wysokim tonie , lub pochylano przednią ściankę ? Na pewno nie powinieneś kompletować sprzętu na zasadzie jak zrobię tak to będzie lepiej .

Uściślijmy pewne kwestie: zdaję sobie doskonale sprawę ze złożoności zagadnienia i z tego, że kwestia umiejscowienia i wzajemnych relacji przetworników nie sprowadza się wyłącznie do jak największego przysunięcia do siebie ich osi. Zdecydowanie za daleko posunąłeś się z wnioskami jak na zasób informacji, który posiadasz o moim projekcie :)

 

Przypominam, że temat traktuje o walorach brzmieniowych NOX 20, nie zaś o sensowności rozwiązania, którego jedynie niewielki aspekt został tu przywołany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...