Skocz do zawartości

mini car audio w starym aucie


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, zaczynam przygodę z car audio, wczesniej cos tam grało dla grania, ale zawsze brakowało mi czegos wiecej i chciałbym poradzic sie kogos kto sie na tym zna. Zacznijmy od konkretów:

 

Stare auto to...

 

... FSO 125p czyli poczciwy duzy fiat, dlatego tez jestem w audio ograniczony dobrym gustem i checia nienaruszania zbyt bardzo charakteru auta (nie jest to pełen oryginał, ale prawie)

to co do taj pory mam:

 

"jednostka centralna" - pioneer keh-2100R - czy to pociagnie jakis wzmacniacz??

 

Ewentualnie czy mozecie polecic cos starszego co bedzie miało wyjscie na wzmaka lub cos nowszego nawet ale wtedy to najchetniej z pilotem zeby radio ukryc - tutaj tez niewielkie pieniadze wchodzą w grę

 

głosniki przód - sony xs1327se - 13 cm, 35W nominalnej / 150W max Na wieksze nie ma szans, dlatego plan jest taki jak ponizej

 

Co chciałbym miec:

 

16cm woofery na tylnej półce (tak wiem, słyszałem, ze z tyłu to tylko sub, ale w zwiazku z brakiem miejsca z przodu na wiekszy głosnik, musza wylądować tutaj), ktore chciabym wsadzic w mini skrzynki z mdf, aby nie lezały na płasko - nie chce ciac tylnej półki - nie mam tutaj jeszcze upatrzonego modelu, takze poprosze o jakies wskazówki - ograniczeniem jest kasa - w głosnikach chciałbym sie zmiescic powiedzmy do 200 zł, max 250 jesli nie trzeba bedzie na juz zmieniac radia

 

dodatkowo oczywiscie wzmak - mam na oku ten: http://allegro.pl/jbl-cs-60-4-i2361169737.html#tabsAnchor

 

Cena rowniez jest tutaj głownym kryterium, i załozyłem sobie 200 zł, natomiast z tego co widziałem przy wstepnym rozgladaniu sie ciezko cos za tą kwote znalezc, dlatego na wzmak moge przeznaczyc aktualnie 250 zł, takze prosze o opinie na temat tego jbl'a lub ewentualnie inne konkretne przyklady

 

Moze w przyszosci wrzuciłbym jakas skrzynke do bagaznika, natomiast bede sie nad tym zastanawiał, w momencie gdy bede miał juz wszystko co powyzej zmontowane to pozycze skrzynke od kolegi i zobacze czy mi fiata nie rozłozy na czynniki pierwsze

 

Jako poczatkujacy poprosze o Wasze porady, pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porady : na początek, dla rozjaśnienia pewnych kwestii : FAQ by Nazar. Potem jeszcze raz przemyśl te głośniki na półce ( swoja drogą, trochę dziwne - oryginalny wygląd naprawdę fajnego autka i głośniki na półce ) . Zrób porządny przód na dobrych 13 w zestawie odseparowanym, jeśli będzie mało basu to jakiś mały, 8 calowy subik zawsze w bagażniku da się umieścić w sposób prawie nie widoczny. Czytać, czytać, czytać... Na 3 pierwszych stronach forum masz wszystkie odpowiedzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głosniki na tylnej półce w czasach swietnosci duzych fiatów i ogólnie w tamtych latach były ze sie tak wyraze chlebem powszednim, dlatego uwazam ze to bedzie najmniej inwazyjne, szczególnie ze nie chce ich umieszczac "w" półce tylko na, gdzie zawsze bede mogł je sciagnąć i schować, w przypadku np jakiejs wystawy bardziej klasycznej, czy gdybym zechciał powrocic z fiatem do totalnej serii kiedyś. Tak jak juz napisałem, wiem ze wg tak zwanej sztuki głosników z tyłu nie ma, natomiast melomanem nie jestem, spotkałem sie z kilkoma instalacjami ktore własnie na tej zasadzie były zbudowane i jest to dla mnie wystarczajace. FAQ'a poczytam dokładniej jak tylko znajde wiecej czasu, choc juz troche skubnałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry koledzy ze otwozyłęm temat ale nie moglem sie powstrzymac, zrobiłem to z sentymentu...

 

Gdy rozbierałem mojego kredensa do remontu pierwsze co mi przyszło na mysl to to ze bede musiał z audio raczej zrezygnować. Równiez chce swojego kanta doprowadzić do stanu ori i raczej tak pozostać...

 

. Zrób porządny przód na dobrych 13 w zestawie odseparowanym,

Nie ma ori miejsc a słupek ma 3cm szerokosci :D

 

eśli będzie mało basu to jakiś mały, 8 calowy subik zawsze w bagażniku da się umieścić w sposób prawie nie widoczny.

To sedan...No i to FIAT( od 126p rozni go tylko 1 cyfra- ta cyfra to stopien trudnosci nagłosnienia :D) ... Tam mysli nie słychać a co dopiero suba 8', niech no zacznie tylko opere dyfer to juz wogole :)

 

Jednym słowem nie widze opcji aby zrobic to bez naruszenia purystycznej estetyki. Bywały głosniki na półce za czasów kiedy panowało safari 5, ale to raczej uroku nie nada i zdecydowanie nie wniesie zadnych pozytywnych aspektów z szeroko pojmowanego Car Audio a jednak o tym traktuje (raczej) to forum...

 

Sa ludziki którzy ukrywaja radio w schowku a dla tweetera buduja na desce "budki". Mozna tez zrobić takie budki w nogach na 13/16cm woofer , a tak miał bodaj zrobione uzytkownik Archi-85 ale nie potrafie znalezc jego tematu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się da ze smakiem zrobić ;) Ale fakt - czasem trzeba się nieźle namęczyć i wykorzystać nie małe zdolności. Wydawało mi się, że jakieś ori miejsca na głośniki były.. Ale pamięć chyba zawodzi. Przepraszam więc za wprowadzanie w błąd. Co do suba - jeśli dobrze kojarzę budowę bagaja, to można się pokusić o budowę suba opartego na skrzynce z otworem stratnym ( dzięki maxtz'owi już wiem, że tak to się nazywa ;) ) i wypuścić otwór do środka przez półkę. Dla głośników można jakieś kick panele wystrugać i ładnie pokryć płótnem .. widać będzie ale.. coś za coś. Mimo wszystko opcja głośników na półce jakoś do mnie nie przemawia ale.. to tylko moje zdanie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba sie przekonałem do tego zeby zrezygnowac z głosników na półce - przedewszystkim dlatego ze jak sobie zwizualizowałem jak bedzie wygladac taka 16 w obudowie z mdfu na polce to mi sie odechciało. Zmieniam koncepcje, zwiekszam budzet, bedzie to robione etapami, wiec troche dłuzej potrwa, ale plan jest teraz taki: szukam jakiegos w miare radia, bedzie gdzies schowane, ale tak aby mozna było je obsługiwać nie odrywajac sie zabardzo od jazdy, 16 z przodu tam gdzie mam obecnie 13 (czyli jakby w nogach, pod półeczkami - robienie paneli w drzwiach na 100 % odpada - to nie golf 2), potem leci wzmak, a na koniec skrzynka do bagaja.

 

Aha, w kancie jest dobre miejsce na tweetery - wg pomysłu jednego z kolegów z forum125p.pl, moze pokusze sie o takie zamontowanie - otoz mieszcza sie one fajnie w kanalach powietrznych, zaraz pod tymi okrągłymi klapkami od sterowania nawiewem tuz przy słupkach - nie zasłąniaja całkowicie przelotu, wiec i wilk syty i owca cała bo nie beda sie niewiadomo gdzie takie tweeterki walac.

 

ok, jesli juz temat jest odblokowany, chciałbym zasiegnac opinii o sprzecie jaki aktualnie mam na oku. Z racji tego ze rozkłądam to w czasie, a głosniki i suba znajde zawsze, to teraz skupiam sie na radyjku i wzmaku, pomożecie?

 

wzmacniacz mam na oku taki: magnat traxx 600 - 4x75 w rms przy 4 ohm

lub JBL CS 60.4 - 4x60 w rms przy 4 ohm - ten z kolei jest drozszy wiec skłaniam sie do magnata, ale moze macie inne zdanie - nie chce przekroczyc 250 zł

 

radyjka - tutaj troche sie nazbierało, poznajdowałem na roznych forach starsze wpisy (sprzed 2-4 lat, gdy te radyjka kosztowaly troszku wiecej), gdzie ktos chciał zbudowac taki system jak ja mniej wiecej i polecane były takie jednostki:

 

Clarion DB288RUSB

 

PIONEER DEH-P3600MP

 

PIONEER DEH-4700MP

 

PIONEER-DEH-P4700MP

 

SONY CDX-GT200S

 

JVC KD-R401

 

 

Co byscie polecili ze swojego doswiadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze sprecyzuje. Nie szukam rodzynka, szukam radia ktore pociagnie taki zestaw i bedzie mozna to wszystko ze sobą połączyc. Na ucho słon mi nadepnął, chodzi mi o to zeby we fiacie, w samochodzie w ktorym słychac wszystko oprocz własnych mysli jak się jedzie, mozna było posłuchać muzyki, przy otwartych oknach. Dodatkowo nie chce ładować do fiata niewiadomo jakiego sprzetu.

 

Co do for na ktore patrzyłem, nie wiem czy sa dobre czy nie, nie ja tam zadawałem pytania, tylko szukałem tematów o systemach podobnych do tego co planuje u siebie (wzmak, 2x16 z przodu i skrzynka w gabażniku) i tak jak zaznaczyłem były to posty z 2010 a nawet 2008 roku, natomiast tam chociaz były konkretne odpowiedzi. Tutaj jak narazie nikt nie zaproponował mi nic konkretnego opierajac sie na zakładanym budzecie i zestawie jakiego szukam, oprocz jednego kolegi na PW, gdzie stwierdziłem ze faktycznie pierwotny budzet trzeba zwiekszyc

 

Radio 200

wzmak max 250

reszta pózniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj głosników typy GMS - duzo taniej niz jakies magnaty i JBL'e a grają lepiej, jeśl chcesz to hit firumowy STX do bagaznika do tego wzmacniacz 4 kanałowy (jak chcesz z głosników z przodu wiekszą głosnosc wyciagnąc niz z radia) lub 2 kanały i na subwoofer zmostkować STX to kwota 150 zł ze skrzynką zrobioną przes siebie.

 

Wzmacniacz coś ze starych alpinek (czarne albo MRV) sony (xm - czarne albo "złote") Kenwoody KAC albo PS i powiem Ci ze na allegro tego jest w brud :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczciwy stary fiacik.. Miałem takiego ale czerwonego :D

Zamiast kupowac kiepskie tanie radio i najtanszy wzmacniacz, lepiej wydaj kase ze wzmaka na dobre radio.. Z czasem jak bedziesz miał kase to dokupisz wzmaka 4kanałowego.

Ale od radia dobrze zaczac przygode. Poszukaj sobie starego kenwooda z dobrej serii w cenie do 400zł kupisz naprawdę zacny model, lepiej mieć lepszą jakość sygnału, z dobrą separacja kanału stereo, a wtedy nawet te marne 25-30wat z kenwooda da ci lepszy dzwiek niz zestaw tanie radio + tani wzmak..

Wzmak możesz dokupić później i rozdzielić stosownie sygnał, ale brzmienie bedzie zdecydowanie lepsze.

Ja z pocztaku miałem sony cdx-a ze wzmakiem blaupunkta (4x50) i po wsadzeniu lepszego radia, wywaliłem wzmaka bo jakościowo lepiej mi grało i miałem lepsze stereo.. Na tanim blaupunkcie to dzwiek brzmiał jak mono..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej mieć lepszą jakość sygnału, z dobrą separacja kanału stereo, a wtedy nawet te marne 25-30wat z kenwooda da ci lepszy dzwiek niz zestaw tanie radio + tani wzmak..

 

Jeśli lepszą separację stereo czy lepszy stosunek S/N Jesteś w stanie usłyszeć podczas jazdy taki samochodem to padam i biję pokłony ;) Wiadomo, że radio może pozostać najwęższym gardłem zestawu ale wiele zależy od tego, czy instalacja będzie rozwijana czy nie oraz czy ucho słuchającego naprawdę będzie w stanie docenić subtelne różnice.

 

miałem lepsze stereo.. Na tanim blaupunkcie to dzwiek brzmiał jak mono..

 

Naprawdę, masz niesamowite zdolności słuchowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii radia rozglądaj się za takim, które ma 2 pary wyjść RCA i kontrolę suba.

 

No to zaczynamy zabawę :)

 

znalazłem radyjko w pasujacych mi pieniadzach, Clarion CZ201E, takze posiada 2 pary RCA oraz sterowanie subem. teraz szukam dalej, zaczynajac od wzmaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym sie sugerujesz wybierajac radia? Jak na razie lecisz prawie nówkami z raczej kiepską jakością..

Wiele osób ci wspomnie że stosowne były by dobre używki z wyzszej półki w stosownej cenie.

Wiem że ci nadepneli na ucho, ale zrób sobie chociaz raz test w aucie.

Może ucho nie jest tak "uszkodzone" ?? :)

Pewne zmiany są bardzo łatwo zauważalne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym sie sugerujesz wybierajac radia? Jak na razie lecisz prawie nówkami z raczej kiepską jakością..

Wiele osób ci wspomnie że stosowne były by dobre używki z wyzszej półki w stosownej cenie.

 

No tak, wszyscy wspominaja, ale nic konkretnego nikt nie polecił, wiec juz odpowiadam czym sugerowałem sie przy wyborze

 

W kwestii radia rozglądaj się za takim, które ma 2 pary wyjść RCA i kontrolę suba.

 

Sugerowałem sie wiec tym zeby miało te 4 wyjscia, oraz dodatkowo, z racji okrojonego budzetu, ceną - miało nie przekroczyc 250 zł.

 

teraz rozgladam sie za wzmacniaczem, oczywiscie, mam na uwadze to ze starszy, porzadny sprzet ma wiele zalet w stosunku do nowszych, tanszych konstrukcji, dlatego wygrzebałem cos takiego : Kenwood KAC-959. Co sądzisz o tym wzmaku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to wyszukiwarka na forum nie działa? Ewentualnie google?

 

idac ta droga, to po co nam jakiekolwiek fora dyskusyjne. mniejsza o wiekszosc

 

Poczytalem i wybralem sobie tego clariona. Tyle moglem wyniesc z opinii zaczytanych. sadze ze jak dla mnie i na fiatowe warunki wystarczy, ewentualnie bedzie pierwszym krokiem do zabawy w tej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...