Skocz do zawartości

czy jak kupie kondensator to "zaoszczedze" na akum


maxxxior
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

wiatam

mam takie pytanko

mam wzmaka axton impact c500x4 i pod niego PB-S12 i PB-L-6c

i mam takie pytanko

ajk bym kupil kondensator do takiego zestawu,to czy zaoszczedzil bym na zywotnosci akumulatora?

chodzi mi o to czy jak kupie kond to czy aku dłuzej popracuje w moim autku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem to bez sensu jest inwestowanie w kondensator przy takim wzmacniaczu. Nie pobiera on tak dużych prądów by wpływało to strasznie negatywnie na akumulator. Na pewno nie przedłużysz jego żywotności adekwatnie do wydanych pieniędzy (200zł kondensator a niewiele więcej kosztuje dobry akumulator).

Reasumując gra nie warta świeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem pobiera ale ile? on pobierze ale jest w stanie to odddac szybciej jesli potrzeba. Kondzio ma mniejsza pojemnosc od aku i jesli potrzeba szybkiego bita to kondzio odda szybko impuls.. Aku nie wyrobi szybkich bitow..Przy tej klesie wzmacniacza i jego mocy, altek pwinien bez problemu sobie poradzic a kondzio stanowi tylko rezerwe na szybkiego bita. Do czarnej muzy sie nie sprawdzi ale pod disco jest zauwazalna roznica.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem pobiera ale ile?

Wiecej niz odda to nie perpetum mobile.

 

Pozatym pytanie brzmialo:

ajk bym kupil kondensator do takiego zestawu,to czy zaoszczedzil bym na zywotnosci akumulatora?

chodzi mi o to czy jak kupie kond to czy aku dłuzej popracuje w moim autku?

Odpowiedz brzmi nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uwazam ze sie nada..Stabilizuje napiecie układu wiec akumulator jest doładowywany stałym napieciem a nie skokowym. Zauwazcie ze podstawą dobrej kondycji akumulatra jest niezmienne ładowanie. W chwili gdy jest uderzenie basu czesc energi idzie z kondzia ktory sie naładuje a alternatr nie odczuwa tego jako chwilowy pobor 50A tylko jest to rozłozone w troszke dłuzszym czasie.

 

[ Dodano: 2008-10-18, 13:34 ]

Oczywiscie zmiana w zywotnosci aku nie jest az tak drastyczna ze pociagnie nam 10lat dłuzej..Ale jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilizuje napiecie przy zaciskach wzmacniacza dlatego nalezy go montowac jak najblizej,napiecie przy wzmcniaczu to jedno a na klemach to drugie.Jesli napiecie spada do poziomu uniemozliwiajacego poprawne ladowanie akumulatora to oznacza ze instalacja jest za slaba a kondensator to nastepne dodatkowe obciazenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kondzio szybciej odda prąd wzmacniaczowi to też pobierze szybciej z akumulatora a co za tym idzie więcej prądu pobierze. W większości instalacji jest on zbędny a ludzie wydają kasę na niego nie wiadomo po co. Lepiej te 200zł dołożyć do lepszego akumulatora i poprawienie ori instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak - kondensator magazynuje energię.

Można to opisać na przykładzie - woda z kranu leci z prędkością 10L/min (czyli jak prąd z alternatora I=dQ/dt; Q ładunek), my chcemy pobierać wiadrem na raz 10L wody co minutę (np. nosić podlać coś). Więc jeśli będziemy pobierać bezpośrednio z kranu (bez zbiornika - kondensatora) to musimy za każdym razem odczekać przy kranie minutę. Jeśli natomiast woda będzie spływać do jakiejś wanny to za każdym razem możemy bezpośrednio zaczerpnąć z wanny.

Podsumowując do słuchania muzyki kondensator jest jak najbardziej konieczny - w muzyce bass nie jest jednostajny, tylko co pewien czas, więc energia jest pobierana w przerwach w których kondesator ma czas się naładować mniejszym prądem z akumulatora niż prąd potrzebny przy "łupnięciu". Kondesator natomiast się nie sprawdzi jeśli chcemy pobierać prąd jednostajnie (ktoś np, lubi słuchać jednostajnego 50 Hz hehe).

Przy słuchaniu muzyki kondensator odciąża akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując do słuchania muzyki kondensator jest jak najbardziej konieczny

Bzdura kolego przy mocach o których rozmawiamy przy poprawnie zrobionej instalacji kondensator to zbędny wydatek. Ja u siebie w sumie mam około 1kW i kondensatora nie mam i go nie potrzebuje :wstyd:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie, niech teraz ktoś mądry powie czy w końcu potrzebny jest kondensator czy nie ?? Jeden pisze że potrzebny, drugi że nie a koleś który zaczyna w CA gubi się niestety... Jaka jest prawda ?? Swoim przykładem przekonał mnie grimskullcrushe ale to tylko dlatego że dał dobry przykład bo jak naprawdę jest, czy to naprawdę zbędny wydatek to dalej nie wiem... :wstyd:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem u Ciebie jest on zbędnym wydatkiem, już lepiej tą kasę przeznaczyć na dobry kabel prądowy.

 

maxtz, mam poprawnie zrobioną instalacje, dobre kable, dobrze masa złapana, klemy porządne, wymiana kabla od ładowania itp. U siebie zauważyłem poprawę w kontrolowaniu basu. Nie jest to tylko moje zdanie, zrobiłem test, o zamontowaniu kondka nikt nie wiedział i praktycznie każdy znajomy który ze mną jechał pytał się czy jest nowa skrzynka Więc to nie jest tak, że miałem świadomość, że wydałem kasę i musi być lepiej :wstyd:

 

Raz jeszcze napisze, że w Twoim przypadku kondek to całkowicie zbędny wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grimskullcrushe, a co jeśli chcemy pobrać nie 10l tylko szklankę? Też będziesz wlewał wodę do wany żeby nabrać szklankę?

Twój przykład jest dobry ale do ogrodnictwa a nie w instalacji która jest w pierwszym poście. Zobacz że nawet w większości zaawansowanych instalacji które wygrywają różne zawody SQ nie ma kondensatorów a jeśli są to 0,5F lub 1F a moce są jednak troszkę większe.

Ps. Jak chcesz pobrać dużo wody to podłączasz wąż ogrodowy i jazda. Tak samo ładujesz akumulator bliżej wzmacniacza. Lepsza wydajność pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jednak w zdecydowanej większości lepszych instalacji SQ są kondesatory chociaż rzeczywiście 1 F. Kondensator poprawia kontrolę basu, bo jest szybciej uzupełniane zapotrzebowanie wzmaków na moc. Jednak rzeczywiście zdecydowanie za często są wkładane do mocno budżetowych instalacji, w których te pieniądze można by spożytkować na coś innego. Ja dopiero teraz po rocznym budowaniu systemu wprowadzam kondensator do instalacji i to też niejako dostałem go i mam zapłacić jak będę miał kasę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacjach SQ sprzęt gra na głośności bardzo umiarkowanej (głos speakera zapowiadającego ma być natężenia naturalnej rozmowy), więc kond. są rzeczywiście zbędne.

W instalacjach db drag moce są takich rzędów, że potrzebne jest kilka akumulatorów blisko wzmacniacza, które mają w sobie ładunek większy niż kond.

A w normalnych instalacjach do słuchania muzyki w samochodzie mamy moce większe niż w SQ ale znacznie mniejsze niż DBdrag i wtedy przy jednym aku kond jest wg mnie potrzebny.

1kW? Ja miałem kiedyś Alpharda 4 kanałowego (podobnież 800W max, czyli z 200rms :wstyd: ), podłączonego 30mm2 + i - do aku, i w trakcie słuchania światła przygasały. Włożyłem TYLKO 1F i problem zniknął. Jeśli zastosowałbym cieńsze kable do aku, światła rzeczywiście też przestały by przygasać (po prostu mniej prądu by ciągnął z aku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To uważam że jeżeli ograniczy zużycie akumulatora to minimalnie i nawet jeśli jest to bezsensowna inwestycja bo cena konda jest bliska cenie akumulatora.

 

A po za tematem grimskullcrushe gadasz głupoty bo to że instalacje są robione pod SQ to nie znaczy że są tam stosowane małe moce. W Olsztynie słuchałem np. instalacji na zapco studio 500, genesis dual mono extreme i jeszcze jednym wzmaku nie pamiętam jakim. Znajomy startujący ma zapco studio 300, 500 i dwa gienki SA 50 itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grimskullcrushe, miałem poldka i jak włączałem kierunek to przygasały inne lampki. Pomoże mi wstawienie kondensatora? Pomoże ale nie rozwiążemy przyczyny. Tak jakbyśmy rdzę zamalowali farbą i myśleli że wszystko będzie lux.

Kondensator nie rozwiąże przyczyny przygasania świateł tylko skutek przygasania czyli samo przygasanie. Dalej coś w instalacji jest nie tak.

Reasumując. Zły przykład

 

Ja już nie będę się wdawał w polemikę bo każdy ma swoje zdanie i każdy powinien uszanować zdanie innych. Zatem maxxxior pieniążki które posiadasz zatrzymaj a w przyszłości jak będzie trzeba wymienić akumulator dołożysz je do odrobinę lepszego. Tutaj możesz jedynie uzyskać tak zwane placebo nic więcej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co może być w instalacji nie tak? Czy to, że mam zwykły aku za 300 zł a nie za 1300? Kurcze czy Wy kiedyś testowaliście swoją instalację bez kond. i z kond.? Jeśli tak to nikt ze mną teraz by się nie sprzeczał!

 

[ Dodano: 2008-10-21, 01:13 ]

Greg-si Tobie w wypadku kierunkowskazów na pewno kond. też by pomógł - podtrzymywałby spadki napięcia.

 

[ Dodano: 2008-10-21, 01:17 ]

Co do żywotności akumulatora to napisałem wcześniej:

"Przy słuchaniu muzyki kondensator odciąża akumulator."

A później wywiązały się kwestie SQ itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grimskullcrushe, widać kiepsko u Ciebie z czytaniem pomiędzy wierszami.

grimskullcrushe, miałem poldka i jak włączałem kierunek to przygasały inne lampki. Pomoże mi wstawienie kondensatora? Pomoże ale nie rozwiążemy przyczyny. Tak jakbyśmy rdzę zamalowali farbą i myśleli że wszystko będzie lux.

Kondensator nie rozwiąże przyczyny przygasania świateł tylko skutek przygasania czyli samo przygasanie. Dalej coś w instalacji jest nie tak.

 

Mając w poldku ok 1kW nie miałem żadnego przygasania świateł spowodowanego przez słuchanie muzyki a co za tym idzie instalacja audio była dobrze zrobiona a jak włączałem

kierunkowskaz który bagatela pobierał kilkanaście razy mniej prądu światła przygasały.

 

Powiedz co z tego jakbym dał kondensator? Dalej gdzieś w instalacji miałbym jakiś mankament który by mógł wyleźć w jakiś inny sposób. Spokojne miałbym tylko oko że mi światła nie przygasają. Ty chcesz leczyć skutki a ja przyczyny i tu się różnimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...