Skocz do zawartości

"Aperiodic sub enclosure" - ktoś, coś wie lub próbował?


waski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie jakiś czas temu natknąłem się na ten rodzaj obudowy na forach zza wielkiej wody. Wtedy nie myślałem nawet o tym głębiej. Ale temat powrócił i trochę mnie to intryguje. Niestety, projektowanie obudów subwooferów to nie moja brożka i tu muszę poradzić się właściwych ludzi. Może ktoś próbował? Nie wiem nawet jaki jest polski odpowiednik nazwy... W skrócie : obudowa zamknięta, wielkość jej w zasadzie tylko taka, by pomieścić głośnik, wycięty "port" odpowiedniej wielkości ( stosunkowo spory ) w którym montuję się "membranę" która ma za zadanie stawić opór powietrzu ( jako przykład np. warstwa wełny mineralnej, zgnieciona między dwoma "sitami" ). Zaznaczam, że nie chodzi o membranę bierną. Warunek poprawnego działania to zapewnienie odseparowania fali pochodzącej z membrany głośnika o tej wypromieniowanej przez " port " ( np. port grający do środka samochodu w sedanie lub nawet na zewnątrz auta ) i głośnik z QTS mniejszym od 0.45. Ponoć taka obudowa, dobrze zaprojektowana, łączy zalety clozeta i br .... any ideas ? http://www.teamaudionutz.com/tutorial/1/AP_Enclosures-The_Aperiodic_Cookbook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz! Otwór stratny ! Spotkałem to już dawno ale... głupi nie skojarzyłem że o to chodzi. Może teraz trafię na jakiś ciekawszy trop z naszego podwórka. Ciekaw jestem, czy chodzi w niej tylko o zmniejszenie pojemności obudowy czy, jak twierdzą za wielką wodą, pozwala cieszyć się "szybkością" CL z zejściem BR.... ( może skończy się monopol Ery ;) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...