Skocz do zawartości

Zasada budowy skrzyń BR.


niedzwiadek204
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Czy projektując skrzynie BR np jeżeli producent podaje 40l strojąna 35Hz to ta pojemność jest już z pojemnościa tunelu BR czy bez czy do tego mam doliczyć jego pojemność i pojemnośc głosnika. olejnarzecz jeśli nie jest wliczone, to np. w winisd mam podawać 40l czy to pojemność z doliczonym BR i jak wtedy obliczać ten BR. Niewiem jak się za to zabrać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent podaje skrzynie z odjętym portem i subem czyli musisz to doliczyć.

Winisd podaje tak samo czyli musisz doliczyć mniej wiecej objętość zajmującą przez port i suba.

Jesli sie pomylisz o litr czy dwa nie wpłynie to jakos znacząco na dzwięk wychodzący ze skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent podaje skrzynie z odjętym portem i subem czyli musisz to doliczyć.

Niestety, nie zawsze.

Niektorzy producenci daja pojemnosc, zawierajacy glosnik i port. Dlatego nalezy w kazdym przypadku dowiedziec sie, co rozumie sie przez pojemnosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo trafne pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi - niestety

 

np jeżeli producent podaje 40l strojąna 35Hz to ta pojemność jest już z pojemnościa tunelu BR czy bez czy do tego mam doliczyć jego pojemność i pojemnośc głosnika.

jezeli producent podaje jednoczesnie wymiary proponowanego tunelu, to mozna uznac to za gotowa pojemnosc skrzyni (czyli nic nie zmieniamy)

jezeli podaje zakres pojemnosci, bez podanych tuneli to trzeba kombinowac

 

 

np. w winisd mam podawać 40l czy to pojemność z doliczonym BR i jak wtedy obliczać ten BR. Niewiem jak się za to zabrać.

Winisd podaje tak samo czyli musisz doliczyć mniej wiecej objętość zajmującą przez port i suba.

i tu sie mylisz!

winisd uwzglednia objetosc wpisanej rurki!

zasymuluj sobie jakis duzy port, wykonaj skrzynie z dodanym litrazem na tunel i zmierz strojenie - rozjedzie sie z symulacja!

 

tak wiec symulujac w winisd nie dodajemy ojetosci tunelu bo program juz to uwzglednil!

prawdopodobnie jest tak samo z glosnikiem - o ile wpiszemy odpowiednie dane glosnika

prawdopodobnie bo nigdy tego nie sprawdzalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie podaje litrazu głośnika w winISD wersja 0.44 to mam dodać to? tylko teraz jeśli chc miec 43litrybez tunelu i głonika to musze zrobic wiekszą np 50-60l i zobaczyc jaki wtedy program wyliczy tunel BR obliczyc jego objetośc odjac od tych litrów podanych dodatkowo odjąc pojemność głonika i zobaczyć czy wyjdzie mi to 43l? a strojenie ba byc na te35HZ przy 60l?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli objetość portu muszę do tego dodać i dodać jesze objętość glonika i wtedy projektować obudowę?

Dokladnie.

 

zasymuluj sobie jakis duzy port, wykonaj skrzynie z dodanym litrazem na tunel i zmierz strojenie - rozjedzie sie z symulacja!

 

tak wiec symulujac w winisd nie dodajemy ojetosci tunelu bo program juz to uwzglednil!

Kolego sie myli.

WinISD nie wie ani grubosci scian portu, ani o ile ten jest zanurzone w polu. Moze nawet port sie trzyma na zewnatrz. Istnieje wiele opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie podaje litrazu głośnika w winISD wersja 0.44 to mam dodać to?

tak

dodajesz objetosc magnesu i ewentualnie czesc stozka membrany

ja to w praktyce pomijam (no chyba ze to wielki magnes)

 

Kolego sie myli.

WinISD nie wie ani grubosci scian portu, ani o ile ten jest zanurzone w polu.

tak, scianek nie uwzglednia

nie uwzglednia tez zamocowania (domyslnie w srodku)

ale jest tak jak napisalem - sprawdzalem to kilka razy :wink:

 

 

tylko teraz jeśli chc miec 43litrybez tunelu i głonika to musze zrobic wiekszą np 50-60l i zobaczyc jaki wtedy program wyliczy tunel BR obliczyc jego objetośc odjac od tych litrów podanych dodatkowo odjąc pojemność głonika i zobaczyć czy wyjdzie mi to 43l? a strojenie ba byc na te35HZ przy 60l?

NIE, NIE, NIE!

kazda zmiana pojemnosci skrzyni = zmiana wymiarow tunelu (przy tym samym strojeniu)

tak wiec nie mozesz liczyc dla wiekszej pojemnosci bo to sie tyczy tej wiekszej pojemnosci!

jak juz pisalem nie przejmuj sie tak tym tunelem - zrob obudowe 45 litrow, policz tunel i bedzie po problemie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, scianek nie uwzglednia

nie uwzglednia tez zamocowania (domyslnie w srodku)

ale jest tak jak napisalem - sprawdzalem to kilka razy

Czy moze pan podac swoje dane? Byłoby interesujace, by sprawdzic je. Moze gdzies bład w obliczeniach lub w produkcji.

 

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra pojmuje to już. program dla np. 40l wylicza dany port. a jeśli chcę go umieścic w srdku skrzyni to musze zrobic wieksza obudowe doliczając pojemność tego tunelu. A i jeszcze mam dwa pytanie co lepsze ogragły tunel czy szczelina? Mam też pytanie odnośni 2 subwooferów który bedzie lepszy RE Audio SR-12d4 czy Rockfort Fosstage Punch P2d4-12?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moze pan podac swoje dane? Byłoby interesujace, by sprawdzic je. Moze gdzies bład w obliczeniach lub w produkcji.

nie, zaden blad

sprawdzalem kilka razy bo mialem rozbieznosci w liczeniu tuneli szczelinowych zbudowanych z deski

wczesniej je dodawalem do podanej w programie objetosci skrzyni i rozbieznosci byly spore

zmierzylem wypadkowe strojenie i bawilem sie w programie

okazalo sie ze musze uwzglednic objetosc magnesu i scianki tunelu, ale nie wolno odejmowac objetosci samego tunelu!

wtedy strojenie rzeczywiste pokrywa sie z symulowanym ;)

A i jeszcze mam dwa pytanie co lepsze ogragły tunel czy szczelina?

pod wzgledem brzmienia nie ma to znaczenia

czasami poprostu nie ma mozliwosci zmiescic klasycznej rurki

 

Mam też pytanie odnośni 2 subwooferów który bedzie lepszy RE Audio SR-12d4 czy Rockfort Fosstage Punch P2d4-12?

nie sluchalem RE ale ten rockford to nic specjalnego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...