Skocz do zawartości

Podwieszany sufit


Mateusz80
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak zrobi się cieplej mam zamiar zrobić w kuchni sufit podwieszany i ocieplony przy okazji. Mam kilka pytań odnośnie wentylacji i kondensacji pary (tak to chyba fachowo się nazywa).

 

Moje plany:

 

1. założyć okap i pociągnąć go do kratki pod sufitem.

2. zrobić dodatkową wentylację obok kratki od okapu

 

Czy muszę zrobić kratkę nawiewną ? Mam w przedpokoju taką kratkę przy podłodze w łazience wentylację dla kotła CO

 

Czy te wentylacje mogą być obok siebie ew. jedna pod drugą?

 

Co z tą kondensacją pary wodnej - nade mną jest strych, który mam zamiar w przyszłości zaadaptować na pokój. Słyszałem, że przez zimną podłogę na strychu będzie robiło się niewesoło między starym sufitem a tym nowym ocieplonym.

 

Mam nadzieję, że są tu fachowcy, którzy mi pomogą. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie powinno być na stropie, czyli na "podłodze" strychu. Przy sposobie jaki planujesz, w zimie będzie Ci dosłownie kapać na głowę, nie wspominając o grzybkach. Kratki nawiewne muszą mieć taką samą powierzchnie wlotu, co kratki wywiewne - inaczej wentylacja nie spełnia swojej roli. Innymi słowy - musisz wpuścić do domu tyle samo świeżego powietrza ile zamierzasz wypuścić. W kuchni prócz okapu nie jest wymagana dodatkowa kratka. I co to znaczy "wentylacje obok siebie" ? Chodzi o kratki wywiewne na zewnątrz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli strop jest drewniany, to zrobił bym to tak : na strop folia paroprzepuszczalna, na to wełna mineralna min 15cm i na to folia wiatrochronna. Tylko potem robiąc tam pokój, musisz zrobić drugą podłogę i to tak,by nie ściskać tej wełny. Można teraz kupić wełnę w płytach i ułożyć izolację z 2 warstw - potem przy układaniu podłogi jedną warstwę zerwiesz i przeznaczysz ją np. na dach. Wszystko zależy co kiedy będzie robione i z jakim budżetem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli całkowicie nieocieplony strop ?? Oj, naprawdę sporo ciepełka Ci tamtędy ucieka. Sam ostatnio się docieplałem, płyta, na to 30cm wełny, folia. Koszt ok 100zł ale efekt nieziemski. Pomyśl nad tym bo ciepło drogie jest :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie powinno się stosować z strony wystepowania mniejszej temperatury, wtedy unikamy wychłodzenia scian i stropów, analogicznie - domy się ociepla z zewnątrz, lub pod warstwą cegły klinkierowej.

Twój sufit w kuchni skończy się grzybem,wilgocią lub gorszymi wynlazkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój sufit w kuchni skończy się grzybem,wilgocią lub gorszymi wynlazkami.

Dlatego wolałem zapytać przed ociepleniem.

 

Ja miałem ocieplony strop styropianem

Niestety u mnie nie da się.

 

Czyli całkowicie nieocieplony strop ?? Oj, naprawdę sporo ciepełka Ci tamtędy ucieka. Sam ostatnio się docieplałem, płyta, na to 30cm wełny, folia. Koszt ok 100zł ale efekt nieziemski. Pomyśl nad tym bo ciepło drogie jest

Musiałbym zrobić podwójną podłogę na strychu ( jakieś 40m*2) . Efekt z pewnością byłby niezły - całe mieszkanie od góry było by ocieplone. Dopóki wspólnota nie zbierze kasy na nowy dach i kominy, nie mam co myśleć o dodatkowych kosztach na ocieplenie stropu. Nikt mi siana nie odda jak mi to ew. woda zaleje z przeciekającego dachu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zaczął ciekawy temacik więc się dołączę z zapytaniem.

Czy sufit powinien być ocieplony gdy nad pomieszczeniem/pokojem jest taras nie zadaszony?

Na chwile obecną po porzednim włascicielu mam sufit podwieszany , ale ze taras był zle zrobiony wszystko zima rozwalila

a z wełny która jest miedzy podwieszanym sufitem , a stropem wszystko się leje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zaczął ciekawy temacik więc się dołączę z zapytaniem.

Czy sufit powinien być ocieplony gdy nad pomieszczeniem/pokojem jest taras nie zadaszony?

Na chwile obecną po porzednim włascicielu mam sufit podwieszany , ale ze taras był zle zrobiony wszystko zima rozwalila

a z wełny która jest miedzy podwieszanym sufitem , a stropem wszystko się leje.

 

Powinien,ale dopiero jak sąsiad z góry zrobi PORZĄDNIE taras:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobna sytuacja - to taras powinien być ocieplony a nie sufit :) Czyli taras powinien wyglądać tak : płyta, folia, izolacja termiczna, zabezpieczenie przed wodą ( np. folia w płynie ), wylewka - glazura czy cokolwiek innego. Ocieplając przegrody od strony suchej i cieplejszej przesuwamy punkt rosy DO pomieszczenia - stąd wilgoć i inne nieprzyjemności. Takie ocieplenie nie eliminuje także mostka termicznego na styku ściany i stropu. Mokra wełna nie jest już żadną izolacją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nad taka opinia bym sie zastanowil. Zwlaszcza jak jest kuchenka/plyta zasilana gazem ,kratka wyciagowa (grawitacyjna) jest wymogiem...

 

Biję się w pierś i przyznaję do błędu. Choć są to pozostałości "archaiczne" , niestety wymogi nadal istnieją. Inna sprawa jest taka, że ludzie mają w..poważaniu wentylację grawitacyjną, montują super szczelne okna, zatykają dopływy powietrza i.. cieszą się że im cieplej :) Tak czy inaczej przepraszam za wprowadzenie w błąd.

 

Nie jest wymagana, jeśli okap jest bez pochłaniaczy i wentylatora, oraz zapewnia wymianę na poziomie 70m3/h. W innych wypadkach niestety tak. Najprościej pogodzić to montując kratkę przystosowaną do montażu okapu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobna sytuacja - to taras powinien być ocieplony a nie sufit :) Czyli taras powinien wyglądać tak : płyta, folia, izolacja termiczna, zabezpieczenie przed wodą ( np. folia w płynie ), wylewka - glazura czy cokolwiek innego. Ocieplając przegrody od strony suchej i cieplejszej przesuwamy punkt rosy DO pomieszczenia - stąd wilgoć i inne nieprzyjemności. Takie ocieplenie nie eliminuje także mostka termicznego na styku ściany i stropu. Mokra wełna nie jest już żadną izolacją.

 

x2

 

Wg. mnie, żeby mieć pewność co do poprawności wykonania izolacji tarasu,warstwy powinny wyglądać tak (od dołu):

- płyta żelbetowa

- hydroizolacja-najlepiej bitumiczna powłoka

- ocieplenie - styropian min.10cm

- warstwa grubej folii budowlanej

- wylewka betonowa

- kolejna hydroizolacja- folia w płynie,najlepiej x2

- gres na elastycznym kleju

- fugi z zaprawy mineralnej

 

To wszystko jest bardzo ważne,ale i tak może nie dać efektu jeżeli:

- prace nie zostaną wykonane b.starannie,zgodnie z zaleceniami producentów

- wykonawca nie zadba szczególnie o wykończenie detali,typu:uszczelnienie styków cokołów ze scianą,narożników posadzki z cokołami,styku drzwi balkonowych z posadzką itd.

- będzie żle rozwiazany i wykonany sposób odprowadzenia wody z tarasu i jego poszczególnych warstw (punkt rosy może powstać np.już pod jego styropianem,dlatego ważne jest wykonanie hydroizolacji na płycie żelbetowej i ODPROWADZENIE z tej warstwy wody

 

Uważam,że nie ma sensu w Twojej sytuacji wkładać wełny na sufit.Jeżeli sąsiad nie zrobi konkretnie tarasu,to tylko będziesz miał kiedyś dodatkowy syf do usunięcia z mieszkania.A to "kiedyś" może przyjść szybciej niż się spodziewasz.

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o folie w płynie - to tylko markowe produkty żadnych wynalazków.

Na pierwszym miejscu bym ustawił SIKA BOND 08, następnie AQUAFIN 2K ( oba środki drogie - ale jeśli są poprawnie zrobione, nie ma szans żeby puściły wode).

 

Następnie porządna fuga - jeżeli bedzie jakiś śmieszna i żle wykonana, dostanie się woda pod płytki, mróz zrobi swoje - nawet najlepszy klej nie pomoże.

 

Izolacja na stropie, to jest jeden sprawdzony sposób - 2x PAPA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...