Skocz do zawartości

Radio samochodowe vs. Iphone 4G vs. FLAC


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Od niedawna można na Iphone korzystać z plików FLAC, jestem zainteresowany odtwarzaniem tych plików bez straty jakości poprzez "nędzne" połączenia między iphonem a radiem.

 

Jakie radio polecacie i jaki rodzaj połączenia z iphonem - tak aby nie było strat na jakości FLAC - ma ktoś na tym polu jakieś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

polecam zewnętrzny procesor + wyciągnięcie światła z Iphone/ipod. Jest to możliwe.

Nowe radia słabo sobie radzą z wieloma katalogami/dużą ilością plików. Starsze radia (np. 9855), wymagają dodatkowej przystawki (lepiej sobie radzą z katalogami itd) - jednak to zwiększa koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto i gdzie słyszał o wyciąganiu optyka z iPhone'a, iPod'a? Temat w sumie ciekawy. Zna ktoś człowieka godnego polecenia, który potrafi to ogarnąć?

 

 

 

 

Chyba wiem o kogo chodzi ale nie wiem czy jest wiecej niz jedna osoba w Polsce co to robi... Moze bedzie czytal ten temat i sie sam odezwie bo nie chce wskazywac czlowieka gdy nie jestem pewny czy to on.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj na mp3store, zobacz co można z ipodem zrobić: http://forum.mp3stor...ipoda-5g-video/

 

Co do Iphone i FLAC, to moim zdaniem lepiej applowski AL, który jabłka obsługują od zawsze, ja akurat niedawno zgrywałem swoje CD do AL(zobacz tylko jakie zakresy częstotliwości i bitrate obsługuje twój odtwarzacz).

 

p.s: jeśli podłączasz przez adapter np. tak jak ja 9855R czy teraz 9833R to i tak radio odtwarza plik, a nie ipod/iphone więc wyciąganie optyka nie ma jakiegokolwiek sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto i gdzie słyszał o wyciąganiu optyka z iPhone'a, iPod'a? Temat w sumie ciekawy. Zna ktoś człowieka godnego polecenia, który potrafi to ogarnąć?

 

zapytaj w Gliwicach ;)

 

A jeśli chcesz taniej, to poczytaj o iRiver, który ma digital out na pokładzie z fabryki (obsługuje flaki, ponoć można rockbox zainstalować (czy jak się ten soft tam wabi)).

Tu masz temat o iRiver:

http://www.head-fi.org/t/497818/poll-who-uses-an-iriver-h1x0-with-digital-out

 

 

temat jest przeze mnie gruntownie "poznany" z racji niechęci wnikania w magistralę CAN w moim aucie - sam planuję taką kombinację na wiosnę - iRiver -->światło --> H700 --> amps.

 

p.s: jeśli podłączasz przez adapter np. tak jak ja 9855R czy teraz 9833R to i tak radio odtwarza plik, a nie ipod/iphone więc wyciąganie optyka nie ma jakiegokolwiek sensu.

jeśli wyciągniesz optyka i NIE PODŁĄCZASZ ipod/iphone pod radio, to gra (w dużym uproszczeniu) procek w iczymśtam-->sygnał cyfrowy -->procek w procesorze/dsp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli wyciągniesz optyka i NIE PODŁĄCZASZ ipod/iphone pod radio, to gra (w dużym uproszczeniu) procek w iczymśtam-->sygnał cyfrowy -->procek w procesorze/dsp.

 

wiem wiem, pytanie tylko czy procek z iczegośtam to jest to, o co nam chodzi ;) imo lepiej korzystać z (w dużym uproszczeniu)procka w radiu (i ewentualnie z niego do proca zewnętrznego), a z ipoda tylko jako pamięci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wiem wiem, pytanie tylko czy procek z iczegośtam to jest to, o co nam chodzi ;) imo lepiej korzystać z (w dużym uproszczeniu)procka w radiu (i ewentualnie z niego do proca zewnętrznego), a z ipoda tylko jako pamięci.

ale transmisja icośtam --> radio jest ANALOGOWA - po co późniejsza "cyfryzacja", znów decyfryzacja, potem może kolejna obróbka... To nie ma sensu. W całej zabawie, według mnie, chodzi o to, aby transmisja od początku do końca była cyfrowa, czyli odczyt z pamięci iczegośtam, przesłanie tego do jednostki/procesora zewnętrznego, w postaci ciągu bitów.

Dlatego konieczne jest wyciągnięcie z iczegoś sygnału cyfrowego. Starsze iRiver'y z serii H1*0 mają cyfrę via gniazdo jack, tak więc możliwa jest taka transmisja (medium transmisyjne w tym momencie nie jest ważne), która "gwarantuje", że po drodze nic raczej się nie stanie, no chyba, że ktoś jedynki na zera pozamienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem bo lezy u mnie nie uzywany iPod video 30GB i jakos bym go wykorzystał, sprawdzałem w opisie złącz i niestety nie ma nigdzie wyjscia digital na złączu dokującym tak wiec aby zachowac max z jakosci ktora chemy trzeba by łapnąc sygnał gdzies z płyty głownej.

Zapytam w Gliwicach, może dowiem sie cos ciekawego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat jest przeze mnie gruntownie "poznany" z racji niechęci wnikania w magistralę CAN w moim aucie - sam planuję taką kombinację na wiosnę - iRiver -->światło --> H700 --> amps.

 

Morfi, to jak już temat opanujesz, to ja się do Ciebie zgłoszę;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale transmisja icośtam --> radio jest ANALOGOWA - po co późniejsza "cyfryzacja", znów decyfryzacja, potem może kolejna obróbka... To nie ma sensu. W całej zabawie, według mnie, chodzi o to, aby transmisja od początku do końca była cyfrowa, czyli odczyt z pamięci iczegośtam, przesłanie tego do jednostki/procesora zewnętrznego, w postaci ciągu bitów.

Dlatego konieczne jest wyciągnięcie z iczegoś sygnału cyfrowego. Starsze iRiver'y z serii H1*0 mają cyfrę via gniazdo jack, tak więc możliwa jest taka transmisja (medium transmisyjne w tym momencie nie jest ważne), która "gwarantuje", że po drodze nic raczej się nie stanie, no chyba, że ktoś jedynki na zera pozamienia ;)

 

a wg. mnie chodzi o to, żeby uniknąć odczytywania pliku przez procek iczegośtam, bo te nie należą do najlepszych i lepiej żeby zrobiło to radio, nawet jeśli wymagać to będzie kolejnych konwersji w dwie strony. Po to się właśnie omija dac ajfonowy/ajpodowy - jest on kiepskiej jakości przeważnie (vide link ode mnie powyżej). Mam ipoda 5g nano, Iphone 4S i starusieńkiego Irivera IFP 899 (targałem z USA, kiedy u nas królowały discmany. Podobno to ostatnia tak grająca seria iRiverów) - zgadnij co gra najlepiej i jak duża jest różnica :)

 

Po co wyciągać sygnał już przetworzony przez icoś?

 

 

Niezależnie od wyniku, temat ciekawy i do zbadania. Szkoda, że nie mamy możliwości bezpośredniego porównania obydwu wersji, na tych samych urządzeniach, plikach i instalacjach...

 

p.s: swoją drogą - jakim cudem plik z ipoda jest transmitowany do radia analogowo? przecież przesyłane są dane, zera i jedynki - plik, a nie dźwięk. Mi właśnie o to chodzi, żeby icoś było tylko pamięcią masową, żeby nie tykało plików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega wyżej napisał - trochę popłyneliście w temacie :)

 

Mi bardziej chodziło o prosta propozycja :

 

Radio (jaki model)?

Połączenie (proste ale skuteczne) - np usb, mini jack - mini jack, aux in

Iphone 4G (nie ipod, systemy są nieco inne więc to nie = to samo)

 

Wiem, że są odbiorniki do których można podłączyć iphona kabelkiem usb, mini jack - mini jack, aux - porposzę o opinie - jakie modele, jakie polaczenia - jaka utrata jakości? Zabawa w wyciągnięcie światła wg. mnie mija się z celem - zbyt skomplikowana procedura = szukam raczej czegoś znacznie prostszego co także zachowa jakość FLAC przy odtwarzaniu w car audio.

 

Jakie są wasze doświadczenia w w/w układzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.s: swoją drogą - jakim cudem plik z ipoda jest transmitowany do radia analogowo? przecież przesyłane są dane, zera i jedynki - plik, a nie dźwięk. Mi właśnie o to chodzi, żeby icoś było tylko pamięcią masową, żeby nie tykało plików.

Zobacz jak wygląda np. KCA-420i - wyjście jest po AI-NET = ANALOGOWO.

 

http://www.megamedia.pl/_p/32/pozostale-elementy-systemow-av-alpine-kca-420i-p32604.jpg

 

Poniżej podaję link do rozpiski pinów iczegoś:

Apple iPod, iPhone (2g, 3g), iPad Dock connector pinout and wiring @ pinouts.ru

Poszukaj, czy jest tam digital out. Jakby było, to by nie było problemu (usb mnie nie interesuje) - każdy by sobie podpinał tylko moduł światłowodowy i by grało.

 

a wg. mnie chodzi o to, żeby uniknąć odczytywania pliku przez procek iczegośtam, bo te nie należą do najlepszych i lepiej żeby zrobiło to radio, nawet jeśli wymagać to będzie kolejnych konwersji w dwie strony. Po to się właśnie omija dac ajfonowy/ajpodowy - jest on kiepskiej jakości przeważnie (vide link ode mnie powyżej).

No właśnie tutaj dochodzimy do sedna tematu:

plik zapisany jest cyfrowo. My potrzebujemy, aby z tak odczytanego pliku, otrzymać, bez zbędnych konwersji analogowych sygnał spdif ( S/PDIF – Wikipedia, wolna encyklopedia ). I taki sygnał przesyłamy prosto na procesor, bez zbędnych konwersji cyfrowo-analogowych i analogowo-cyfrowych. Tu nie jest potrzebny DAC z iczegoś, bo nic na analog nie konwertuje :) To właśnie jest do zrobienia w takim iczymś - zmusić je do wyplucia z siebie sygnału cyfrowego, w jakimś cywilizowanym formacie (np. spdif).

Dlatego napisałem, że lepiej jest zainteresować się takim źródłem, które natywnie posiada spdif - odchodzi Ci szukanie/wyciąganie sygnału cyfrowego z urządzenia. Budujesz/kupujesz sobie tylko prosty konwerter sygnału cyfrowego na sygnał optyczny (tu dalej pracujemy na bitach, nie na sygnale analogowym) (koszt czegoś takiego jest śmiesznie niski). Dlaczego na optykę (toslink), przecież można zwykłym kablem rca/coax'em to puścić? Ano dlatego, aby nic nam nie zamieniło zer z jedynkami po drodze (np. pompa paliwa siejąca nie wiadomo czym, czy inne instalacje w samochodzie). W aucie ciężko jest "zepsuć" sygnał optyczny, no chyba, że złamiesz światłowód. W sieci schematów takich konwerterów jest wiele, np. tutaj:

http://sklep.avt.pl/p/pl/48390/konwerter+koncentrykswiatlowod+-+plytka+drukowana.html

A poniżej artykuł o tym konwerterze:

http://sklep.avt.pl/...a854854bf4aedb2

cena konstrukcji czegoś takiego zamyka się w 40 PLN.

 

odejdę od tematu odtwarzaczy mp3 i dopiszę o jednym problemie przy wyciąganiu sygnału cyfrowego:

W przypadku wyciągania sygnału cyfrowego z radia, należy pamiętać o tym, aby "panować nad tym" co jest przesyłane na procesor. Mówię tu o niekontrolowanych strumieniach zer i jedynek, o czym pisał np. Piotrek tu:

http://www.tuningfor...?f=105&t=105177

Musze mu jeszcze tylko sprzegnać MUTE z nadajnikiem optyki bo przy zmianie tracków w światło idzie nieogarniety strumień bitów

 

mam nadzieję, że teraz rozwiałem wszelkie wątpliwości.

Jakie są wasze doświadczenia w w/w układzie?

No właśnie wszelkie swoje doświadczenia opisałem w tym temacie. Co prawda z alpine 9855 testowałem ipoda przez aux in i mnie to nie zadowalało - najpierw trochę syczało - kabelek skądś brał śmieci, potem i tak był lekki szum z gniazda ipoda. KCA-420i miałem tylko przez 1 dzień, tak więc zbyt wiele nie potestowałem, było lepiej, ale to i tak nie było to samo - miałem tylko mp3 na odtwarzaczu i jakość mnie nie zadowalała. Dlatego teraz, w nowym aucie będę szedł w stronę, jaką opisałem w powyższym temacie. Koszty są podobne do tego, jakbyś kupił sobie jakąś nową stację alpine (IVA,IDA). Poczytaj tematy o powolności tych jednostek jeśli chodzi o zewnętrzne media. Pewnie na tym iphone 4 masz ze 30 GB danych w folderach itd. To może stanowić pewien problem dla takiej jednostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale transmisja icośtam --> radio jest ANALOGOWA - po co późniejsza "cyfryzacja", znów decyfryzacja, potem może kolejna obróbka... To nie ma sensu. W całej zabawie, według mnie, chodzi o to, aby transmisja od początku do końca była cyfrowa, czyli odczyt z pamięci iczegośtam, przesłanie tego do jednostki/procesora zewnętrznego, w postaci ciągu bitów.

Dlatego konieczne jest wyciągnięcie z iczegoś sygnału cyfrowego. Starsze iRiver'y z serii H1*0 mają cyfrę via gniazdo jack, tak więc możliwa jest taka transmisja (medium transmisyjne w tym momencie nie jest ważne), która "gwarantuje", że po drodze nic raczej się nie stanie, no chyba, że ktoś jedynki na zera pozamienia ;)

 

A wg mnie transmisja icośtam -> radio w nowszych radiach, do których icośtam jest podłączane bezpośrednio przez port USB, jest CYFROWA.

Przecież zwykłe USB nie ma przesyłania sygnału analogowego, tylko cyfrowy. http://pl.wikipedia.org/wiki/USB

USB ma tylko cztery druty: zasilanie, masa i dane (D+ D-)

Icośtam zajmuje się dekompresją MP3/AAC/FLAC, potem przez USB jest transmisja strumieniowa a radio pełni rolę DACa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi kolega z forum.mp3store.pl zrobil taki kabelek: z radia wtyczka ai-net -> damski mini jack - to jest jeden kabel, drugi: męski mini jack -> ipod'owa meska wtyczka LOD. radio mam 9855r, całosc sklada sie z dwoch kabli, zebym w razie czego mogł podłaczyc laptopa lub inne żródło dzięku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wg mnie transmisja icośtam -> radio w nowszych radiach, do których icośtam jest podłączane bezpośrednio przez port USB, jest CYFROWA.

 

nie wiem, jak jest w nowszych radiach - nie bawiłem się i nie zgłębiałem sekretów pracy iurządzeń z iradiami. Trzeba sprawdzić, jak to przebiega (przez co biegną zera i jedynki). Nie mam ani nowego radia, ani nowego iwynalazku aby to zweryfikować, a całą resztę pisałem w oparciu o 9855 i starego ipoda, którego miałem jakiś czas do dyspozycji.

 

 

mi kolega z forum.mp3store.pl zrobil taki kabelek: z radia wtyczka ai-net -> damski mini jack - to jest jeden kabel,

 

czyli takie coś, tylko z jack:

 

 

http://sklep.rms.pl/galerie/w/wejscie-sygnalowe-aux-do_1192.jpg

czyli line-in. Jak już pisałem, mnie to nie zadowoliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega wyżej napisał - trochę popłyneliście w temacie :)

 

No właśnie... Popłynęli trochę koledzy w temacie...

 

Mi bardziej chodziło o prosta propozycja :

 

Radio (jaki model)?

Połączenie (proste ale skuteczne) - np usb, mini jack - mini jack, aux in

Iphone 4G (nie ipod, systemy są nieco inne więc to nie = to samo)

 

Wg mnie Twoje wymaganie spełni każde nowsze radyjo z bezpośrednią obsługą Ipod/Iphone (funkcja "Direct iPod Control").

Np:

Alpine CDA-117Ri

Kenwood KDC-6047, KDC-BT61

JVC KD-R821BT, KD-R921BT

i pewnie wiele innych.

Połączenia jest proste - kabel USB, np. http://www.justkenwo...a-ip102-adaptor

Transmisja jest strumieniowa - nie ma żadnych strat jakości na połączeniu. http://mobile.jvc.com/ipod.jsp

 

Ja polecam, to co mam w podpisie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...