Skocz do zawartości

Zakup lutownicy


PanJarek2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planuję zakup lutownicy, czegoś uniwersalnego, wygodnego (nienagrzewająca się kolba ;/), trwałego, czegoś co nada się do lutowania małych układów elektronicznych i zarabiania grubych przewodów głośnikowych. Ciężko mi się zdecydować czy oporowa czy transformatorowa. Przyglądam się tej http://allegro.pl/lutownica-mini-2000-weller-12w-i2077273419.html ale nie wiem czy sobie poradzi z nagrzaniem grubego przewodu. Budżet około 100zł. Jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12W to na prawdę do małych układów elektronicznych. Żeby zarabiać przewody zasilające w CA, to 40W to absolutne minimum, 60 można mówić o lutowaniu.

Rozważ kupno 2, jednej właśnie takiej drobnej i jednej dużej. Alternatywą jest lutownica gazowa, regulujesz moc jak chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem niedawno taka lutownice i musze przyznac ze daje rade - udało mi sie zalutowac konektory na kabłu 35mm

 

sam grot nagrzewa sie do czerwonosci przez 8-10s a po przerobieniu grota na pewno dałoby sie lutować mniejsze układy

 

http://allegro.pl/lutownica-unitech-200w-paczkomaty-i2082806708.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COBER

 

wg mnie wygodniejszym rozwiązaniem jest grot w "poziomie". Ale to tylko moje doświadczenia. Do grubszych rzeczy używam kolby starszej odemnie, która rozgrzewa sie 20 minut :D

 

To jest tak jak z rzeczami "uniwersalnymi" są do wszystkiego i do niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądam się tej Lutownica Mini 2000, WELLER 12W (2077273419) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. ale nie wiem czy sobie poradzi z nagrzaniem grubego przewodu.

 

Zapomnij.. To bedzie meka nie lutowanie..

 

Lutownica UNITECH 200W - PACZKOMATY !!!! (2082806708) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

 

Ja taka mialem i nie polecam.. Ten system grotow mi nie odpowiada. W mojej rozleciala sie ta tulejka, ktora przytrzymuje grot i nie grzala juz w ogole. Pozyla chyba z 4 czy 5 miesiecy.

 

Do grubszych rzeczy używam kolby starszej odemnie, która rozgrzewa sie 20 minut :D

 

Haha tez mam taka :D Stary wynalazek nie do zdarcia :)

 

PanJarek2 Najlepiej chyba 2 osobne jak juz ktos tam napisal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam gazówkę Dremala do lutowania płonieniem i transformatorówkę jakąś tam 100W. Super fajną sprawą przy jakimkolwiek lutowaniu jest pasta ( do rur miedzianych) ze sproszkowaną cyną. Roztapiająć tą pastę na lutowanym kablu robi fajne podłoże wystarszy potknąć cyną i mamy super ładny i równomiernie rozlany lut.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam wszystkie rodzaje lutownic (gazowke z 3 nasadkami, trafo ZDZ, trafo LUTOLA, jakas maczuga 2KW) :P

 

Super fajną sprawą przy jakimkolwiek lutowaniu jest pasta ( do rur miedzianych) ze sproszkowaną cyną.

 

Ktos kiedys pisal chyba zeby nie uzywac tej pasty, ale nie pamietam dlaczemu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pasta ma plusy i minusy. plusy ze latwo i szybko. minusy ze kable potem jakby się utleniały czy coś... jeśli chodzi o trwałość lutowania to pasty bym nie używał... jeśli już to bardzo małe ilości. i też mam lutole i groty robię sam z kabli. a grubość różna i też lutowałem elektronikę... tylko wtedy precyzja chirurga by ścieżki nie spalić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pasta ma plusy i minusy. plusy ze latwo i szybko. minusy ze kable potem jakby się utleniały czy coś... jeśli chodzi o trwałość lutowania to pasty bym nie używał... jeśli już to bardzo małe ilości. i też mam lutole i groty robię sam z kabli. a grubość różna i też lutowałem elektronikę... tylko wtedy precyzja chirurga by ścieżki nie spalić

 

Chętnie posłucham tego kto ma teorie na temat utleniania się tej pasty. Pracuje w branży zabezpieczeniowej, lutuję przewody magistral central alarmowych gdzie nawet najmniejsza zmiana rezystancji ma decydujący wpływ, na taką pastę, nigdy nic mi się nie utleniło ani nie miałem z tym problemu. Podstawowa zastada użycia tej pasty, Trzeba ją dobrze podkreślam dobrze ,,wygrzać"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasta rzeczywiscie z czasem w miejscu niedogrzania zaczyna sie odbarwiac ze tak powiem.

Jest coś lepszego niz siwa pasta :) To topnik w żelu, ja uzywam takiego dla instalatorów, jest bezbarwny i podczas lutowania(gazowego) wszystkie zanieczyszczenia wypiera na wierzch tak że spoiwo staje sie prawie idealne.

 

Nadaje sie i pod lutole (mam 2 szt) i nie brudzi tak jak pasta.

 

Do rzeczy precyzyjnych jak np elektronika te nasze/wasze lutole sie nie nadaja...

Ale średnio nadaje sie tez do tego taka malutka ,szpiczasta kolba bez regulacji temperatury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...