Skocz do zawartości

Odpowiednie umieszczenie tweeterów w przednich słupkach


Sqizzy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co do tweeterow to mi wystarczy jak sa osadzone normalnie w standardowych ''kloszach'' i rayjko (alpine 9831r) elegancko je wysterowuje dostempnymi ustawieniami wiec nie ma potrzeby ich wrzucania w slupki.

 

Gdybym natomiast wrzucal je w slupki (mialem pomysl dodania 4 wysoko tonowek) to zrobil bym to na szczycie slupkow z ukieronkowaniem na ucho bo dzwiek trafial by w ucho i idac dalej nie walil by w szybe drzwi tylnych ale w fotele i wykladzine wytlumiajac sie i nie twozac echa ktore czesto robi efekt znieksztalcen;)

 

Taka jest moja wizja umiejscowienia i ustawienia tweeterow + ich dostrojenie w sterowniku oraz odpowiednie ustawienie na zwrotnicy jesli ma ona podbicie lub redukcje czy obie mozliwosci.

Czyli reasumując - jeszcze nie kombinowałeś z ustawieniem tweetków i masz tylko jakieś mało określone pomysły i wizje nie poparte jakąkolwiek praktyką więc o fotkach i jakimś opisie też mogę zapomnieć. Z tego co piszesz wynika jedynie, że faq Nazara Ci się niestety kłania , jak dla mnie, to wodę lejesz i to całkiem mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Rajstope trzeba z reguly dosc "grubo zalac" (czesto 2 razy) aby nabrala jakiejs sztywnoci. Getry "kolarki" z Lycry i tym podobne daja lepszy efekt. Frotte (przescieradlo) tez robi robote.

 

Nie probowalem nigdy uzyc skarpety z froty ale tez moze sie niezle nadawac (grubosc).

 

Wracając jeszczcze do technicznych aspektów montażu tweetera w słupku to można to zrobić nie używając żywicy.

 

Kombinując z żywicą i szmatami czasem wcale estetycznie to nie wychodzi i później trzeba kombinować ze szpachlowaniem nierówności.

 

Robiąc samą szpachlówką - taką z włóknem - od razu modelujemy odpowiedni dla nas kształt, zachowując odpowiednią sztywność i twardość konstrukcji - dzięki drobinom włókna szklanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszczcze do technicznych aspektów montażu tweetera w słupku to można to zrobić nie używając żywicy.

 

Kombinując z żywicą i szmatami czasem wcale estetycznie to nie wychodzi i później trzeba kombinować ze szpachlowaniem nierówności.

 

Robiąc samą szpachlówką - taką z włóknem - od razu modelujemy odpowiedni dla nas kształt, zachowując odpowiednią sztywność i twardość konstrukcji - dzięki drobinom włókna szklanego.

 

To fakt - zywica jest twarda i ciezko sie szlifuje, ale szpachla jest za to ciezka i poczatkowo bardzo miekka - jesli mamy do zrobienia "duzy kulfon" moze byc trudno, a slupek moze nabrac konkretnej masy.

 

Ja czasem robie wstepnie na szmate i zywice, potem troche uzupelniam szpachla, a na koniec daje jeszcze raz szmate - tylko wtedy juz "na lux". Raz jak dalem przescieradlo z froty (wloskami do gory) powstala pardzo fajna chropowata struktura - wszyscy sie dziwili "jak to wyszlo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując - jeszcze nie kombinowałeś z ustawieniem tweetków i masz tylko jakieś mało określone pomysły i wizje nie poparte jakąkolwiek praktyką więc o fotkach i jakimś opisie też mogę zapomnieć. Z tego co piszesz wynika jedynie, że faq Nazara Ci się niestety kłania , jak dla mnie, to wodę lejesz i to całkiem mocno.

 

Ale gdzie tu lanie wody bo ponownie cie nie czaje. W elektroakustyce wyznacznikiem jest fizyka, a ta jest w praktyce i teorii niezmienna. Jedynie ucho danego sluchacza moze byc troche ulomne lub pomieszczenie odsluchowe moze miec wady. Tak wiec ustawienie o ktorym wspomnialem tak zeby wysokie tony po przejsciu przez okolice ucha wygluszaly sie na fotelach i wykladzinie bylo by chyba najlepszym rozwiazaniem jesli chcemy sluchac muzyki a nie echa. Np w domowym pomieszczeniu odsluchowym najwiekszy nacisk kladzie sie na wygluszenie sciany wlasnie za sluchaczem zeby echo do niego nie wracalo :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie tu lanie wody bo ponownie cie nie czaje.

Bo faq Nazara jest Ci obcy, tam są podstawowe wiadomości o poprawnym graniu w aucie, a Tobie ich niestety brak. Dlaczego? Choćby te 4 tweetki , podobnie sprawa ma się z drugim zestawem na tyle.

W elektroakustyce wyznacznikiem jest fizyka, a ta jest w praktyce i teorii niezmienna.

Fakt lecz nijak to się ma się do mojej prośby o opis i fotki tego jak radzisz sobie z tweetkami. Twoja teoria opiera się raczej na 5-minutowym szukaniu w google, a sama praktyka też marnie wygląda. Być może się mylę ale zawsze możesz założyć własny temat i pokazać, że jednak dobrze sobie radzisz z teorią i praktyką dotyczącą grania w aucie.

Do reszty się nie odniosę, sorki... brak mi sił na "nawracanie" Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo faq Nazara jest Ci obcy, tam są podstawowe wiadomości o poprawnym graniu w aucie, a Tobie ich niestety brak. Dlaczego? Choćby te 4 tweetki , podobnie sprawa ma się z drugim zestawem na tyle.

Fakt lecz nijak to się ma się do mojej prośby o opis i fotki tego jak radzisz sobie z tweetkami. Twoja teoria opiera się raczej na 5-minutowym szukaniu w google, a sama praktyka też marnie wygląda. Być może się mylę ale zawsze możesz założyć własny temat i pokazać, że jednak dobrze sobie radzisz z teorią i praktyką dotyczącą grania w aucie.

Do reszty się nie odniosę, sorki... brak mi sił na "nawracanie" Ciebie.

 

Ale ty wysowasz wnioski nie znajac szczegolow klego. 4 dodatkowe wysokotonowe mialy by byc dolaczane na zadanie bo sa nagrania gdzie ja np lubie dac wiecej wysokich ale juz ich brak mimo podbicia na zwrotnicach, wiec nie graly by na stale.

 

A co do zestawu na tyle to o co ci chodzi? O to ze jest inny, troszke slabczy? Nie slychac zadnej roznicy przy poziomie glosnosci z jakim slucham, ale jak bys doczytal mimo wszystko zbieram kaske na identyczny zestaw jak ten przedni.Nie wiem po co mam zakladac temat skoro i tak wstawil bym w niego fotki drzwi bo glosniki mam w ori miejscach, a nie myslisz chyba ze bede dla twojej fantazji zciagal boczki do fotek??? :rotfl:

 

Audiofilskie zapędy i 4 tweetery :rotfl:

 

To nie tym fokom brakuje cugu tylko tym wzmakom ;)

 

Jak juz mowilem proponuje poczytac o tym wzmacniaczu i wciaz twierdze ze to tym focalom brak mocy. Mialem pod ten wzmacniacz podpiete kolumny domowe przy zasilaniu z samochodu i nie zauwazylem braku mocy ze wzmacniacza;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleko, zkonczylem taka szkole jak technikum elektroniczne, a pozniej studium elektroakustyczne. Dzis mam na koncie pare wlasnych projektow wzmacniaczy klasy hi end oraz kolumn i zwrotnic takze wlasnego projektu. Nawet w domowym audio czesto (mowie o zestawach wysokiej klasy) dostawia sie dodatkowa wysokotonowke z ogromna tuba jak puzon co daje w sumie 4 wysokotonowki. Te 2 tubowe sie dolacza jedynie czasami.

 

Spec z ciebie jak nic, tylko na jakiej podstawie? Jakas szkola? Zawod? Czy jedynie ''slawek'' samouk? Bo chyba to ostatnie jak widze. Poczytaj troche bo 2 wysokotonowki na kanal sa tak samo stosowane jak 2 niskotonowki co akurat w przypadku basow napewno nie jest ci opce bo nawet marketowe kolumny maja takie zestawienie czasami :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja tylko eksternistycznie judo.

 

Pewnie też zasłaniasz się że masz dys jakieś ta funkcje ;)

 

Piszesz jak 1 klasista i to drugoroczny.

 

Mało wiesz i tylko się ośmieszasz.

 

Dawaj dalej MENTORZE :padam:

 

Ale ja cie pytalem wprost, na czym opierasz swoje wywody znawco? Na faq Nazara, bo ono jest bustwem na forum.

 

Mieliście polonistę w tym technikum?

 

"opce" "zkończyłem " ... i inne kwiatki ..aż oczy bolą!

 

Tak cos tam mielismy, ale nie wplywa to na wiedze zawodowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim słuchu o wieki znawco.

 

Lepiej mieć takie bóstwo jak być takim jak ty banitą.

 

To co kiedy posłucham twojego bajecznego wysokiego tonu?

 

Nawróć mnie o jedyny ;)

 

" Tak cos tam mielismy, ale nie wplywa to na wiedze zawodowa."

 

Chyba skończyłeś OHP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie wplywa to na wiedze zawodowa.

 

 

Niby nie ale ...łamiesz 8 punkt regulaminu .

 

PS: Twojej wiedzy (niewiedzy) nie będę komentował ... czytając temat o "banicji" jakoś nie chce mi się z Tobą kłócić , bo od razu przypomina mi się pewne przysłowie ;)

Edytowane przez powalla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim słuchu o wieki znawco.

 

Lepiej mieć takie bóstwo jak być takim jak ty banitą.

 

To co kiedy posłucham twojego bajecznego wysokiego tonu?

 

Nawróć mnie o jedyny ;)

 

No to nie wiele bo sam sluch nie powie ci o rozchodzeniu sie fal, skutecznosci dobroci i innych rzeczach o ktorych zielonego pojecia nie masz. Koncze dyskusje bo procz sluchu bazuje na wiadomosciach zwiazanych z zawodem elektronika.

 

Tak ze sluchaj dalej panie ''doswiadczony sluchaczu''. :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Banita ,

Bardzo mnie zaciekawiło to co piszesz i chętnie czegoś ciekawego się dowiem.

Czy możesz mi napisać, gdyż pomysł wydaje mi się dość ciekawy ......

dlaczego w kolumnach nawet tych najdroższych nie spotkałem dotychczas po dwa tweeter-y na stronę ?

Dzięki za cenną uwagę odnośnie odbijania fal ale ..... jeśli to przeszkadza czy nie lepiej aby ich tam nie kierować i nie odbijać :wink: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego tych jak mowisz najdrozszych nie zobaczysz na allegro czy w sklepie lub u kogos w domu...chyba ze znasz jakochs bogaczy co maja na kolumny tyle co na porshe to tak.

 

Swojego czasu zanim czasopismo audio wideo oraz audio HIFI spadly na psy mozna bylo nie raz zobaczyc w ich recenzjach takie zestawy z europejskich targow audio gdzie byly wlasie nadstawki z wysokotonowek z ogromnymi tubami nie raz siegajacymi cen 50-80tys zl. Firmy Luxman, Jakc czy Eggleston Works maja w swojej ofercie takie wlasnie nadstawki ktore sa podlaczone do osobnego segmentu/wzmacniacza ktory dolacza sie jesli ma sie na to ochote. Jest to podobna sytuacja jak kolumny glosnikowe stereo oraz subwoofer (3cia najwieksza kolumna gdzies w rogu pokoju) zalaczany na zadanie jesli chce sie wiecej niskich czestotliwosci ktorych kolumny nie sa w stanie wyprodukowac przy pewnym poziomie glosnosci bo zaczynaja sie znieksztalcenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdaje sobie sprawę, że jesteśmy biednym narodem i nie stać nas na ekstrawagancje.

Wydaje mi się jednak, że osoby dla których adresowana jest oferta np. Sonus faber cremona http://allegro.pl/sonus-faber-cremona-elipsa-salon-wawa-wola-i2077064380.html mogły by dołożyć nawet kilka złotych za dodatkowego piszczałka/gwizdka jeśli poprawił by on dźwięk.

Producent też pewnie mając miejsce w tej obudowie przyczłapał by takiego piszczałka i zwiększył cenę.

Nie jest to zresztą jedyny producent który zrezygnował z umieszczania dodatkowych piszczałek w kolumnach "średniej półki cenowej" np. Klipsch palladium http://allegro.pl/hi-end-klipsch-palladium-p-39f-z-dostawa-do-domu-i2026684990.html i

Avantgarde acoustic uno g2 http://allegro.pl/avantgarde-acoustic-uno-g2-od-reki-dowoz-gratis-i2061731130.html

Osobiście wątpię aby było to spowodowane kryzysem, gdyż ilość plastiku , drutu miedzianego i metalu lub jedwabiu (na wykonanie membrany) nie jest aż tak duża aby zrujnowała firmę.

PS

Celowo, przedstawiłem te produkty gdyż mieszczą się w podanym przez Ciebie przedziale cenowym :wink: .

Przepraszam za umieszczenie linków do All... ale kolega napisał, że takich u nas brak i chciałem pokazać, że nie koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mieszasz sytuacje.... nie pytaj mnie dlaczego. Z tego co czytalem to takie dodatkowe wysokotonowki to nadstawki i nie chodzi o to zeby graly caly czas. I nie ma znaczenia cena tego dodatku. Idac twoim tokiem rozmowy to dlaczego we wzmacniaczach nie wrzucaja kondziow po 10 000uf w ilosci po 6-12 tak zeby to gralo, przeciez jeden to tylko 10zl przy zakupie 100sztuk. No wlasnie dlaczego...przeciez to nie tak drogo zeby kryzys na to wplynol, a gralo by lepiej.

 

Na takie pytanie nie da sie odpowiedziec jesli sie nie jest producentem danego sprzetu.

 

Wlasnie mowie o czyms takim jak AA z linku ostatniego. Tyle ze mi chodzi o inna konfiguracje, ale tuba podobnej wielkosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wlasnie o to chodzi, o zwiekszenie skutecznosci, tak jak w przypadku wrzucania 2 niskotonowek, czy 2 sredniotonowek. Ale 2 wysokotonowki nie sa tak popularne bo nie wiele osob lubi cos takiego. Z tad ktos z w/w firm wpadl na pomysl ze takie dodatkowe wysokotonowki nie musza grac na stale ale moga byc dolaczane tylko do konkretnych nagran. Np Pink Floyd- High Hope z plyty Division Bell jest takim nagraniem gdzie dodatkowe wysokotonowki robia wrazenie podobnie jak mocny czyst bas zchodzacy do ''idealnych'' 20hz w niektorych momentach.

 

 

Tak wiec sam widzisz ze nie ma sie o co klucic. Zalezne jest to od wymagania sluchacza w danym momencie i niektore firmy mysla o takich sluchaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Banita, nadal uważasz .... że wiesz.

Problem polega właśnie na tym aby wiedzieć dlaczego nie stosują.

 

Nie jestem pewny czy potrafisz czytac kolego. Polecam rpzeczytac ponownie.

Na bezsensowne pytanie dlaczego nie wszyscy stosuja dodatkowe nadstawki mozna zripostowac:

-a dlaczego nie daja lepszych tranzystorow (cena smieszna bo okolo 17zl za jeden 15A senken)

-a dlaczego nei daja wiecej kondziow zeby spadkow nie bylo (koszt podobnie niewielki)

-a dlaczego nie wszyscy robia kolumny BR(kolejny przyklad)

-a dlaczego to...

-a dlaczego tamto...

 

Kolego nie da sie odpowiedziec na te pytania bo ani ty, anie ja, anie nikt z nas tu na forum nie zna powodu jakim kieruje sie dany producent.

 

Czy tak ciezko to pojac?

 

A dlaczego nie kazdy wzmacniacz pracuje w klasie AB, albo D???

 

 

:rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...