Skocz do zawartości

Projekt skrzyni br szczelinowy do jbl ds100


Przemas89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Regulamin przeczytał :wink:

Ale jestem zielony w tym temacie i ze względu na butle z gazem w bagażniku

zmieści mi się jakieś 35l i nie mam pojęcia jak ten tunel obliczyć.

I wielkie dzięki za ten link bo nigdzie nie mogłem znaleźć parametrów tego głośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolega "taki madry" w temacie powinien chyba wiedziec jakie pytanie powinienes napisac...

Kolejny detektyw z kreskówki..

A czemu tunelowa? Odpowiedział ci dlaczego? Skoro wiedział czego słuchasz, jaki masz sprzet, to powinien ci podac wymiar..

Widział parametry głosnika? Pakujac go w bude o wysokosci np: 30cm otrzymasz port 264mm (dla scianek 18mm) o smiesznej szerokosci 13mm

Ktosc ci walnął ogolnie ze trzeba pakwac szczeliny, a ja tutaj nie widze specjalnie sensu.. Rura 15cm fi 75mm i jest ok. Daje to samo.

Dla strojenia 40hz wystarczy tez wsadzic rure 75 tyle ze o długosci 100. Przy litrazu fabrycznym tak duzej pojemnosci duzo nie zdziałasz ze szczeliną.. A kolega to niech najpierw sie poduczy nim cos doradzi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eby sklepac szczelinówke musisz miec odpowiednie warunki. A czy patrzyłes jaki jest port? Oplaca ci sie robic szczelinówke? Zastanawiałes sie czy szczelinówka pasuje do twojego rodzaju muzyki?

kolega który trochę orientuję się w temacie polecił mi szczelinówke.

I nawet pomoże mi ją zrobić potrzebne mi są tylko obliczenia co do tunelu.

przypominam ze b-r szczelinowy to nadal zwykly b-r i nie ma znaczenia czy jest okragly czy prstokatny - brzmi tak samo!

 

Pakujac go w bude o wysokosci np: 30cm otrzymasz port 264mm (dla scianek 18mm) o smiesznej szerokosci 13mm

a minimum wynikajace z praktyki to jakies 25mm dla 10"

tak wiec za malo :P

wiec trzeba by zwiekszyc przekroj i wydluzyc tunel...

 

a ja tutaj nie widze specjalnie sensu.. Rura 15cm fi 75mm i jest ok. Daje to samo.

ale tutaj sie zgodze ;) (chociaz ja bym dal minimalnie wiekszy - 80-90mm)

 

zmieści mi się jakieś 35l

czyli odpada ci b-r i wracasz do zamknietej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest wiele pytan-pod jaka muze, jaki wzmacniacz, bo closed ok ale musi byc tez taka moc zeby sobie poradzila z głosnikiem.

W ostatecznosci mozna spasc na efektywnosci i zrobic br o mniejszej pojemnosci. Tutaj cudów sie nie zrobi.

 

 

 

przypominam ze b-r szczelinowy to nadal zwykly b-r i nie ma znaczenia czy jest okragly czy prstokatny - brzmi tak samo!

 

a minimum wynikajace z praktyki to jakies 25mm dla 10"

tak wiec za malo :P

wiec trzeba by zwiekszyc przekroj i wydluzyc tunel...

 

ale tutaj sie zgodze ;) (chociaz ja bym dal minimalnie wiekszy - 80-90mm)

 

czyli odpada ci b-r i wracasz do zamknietej

Nie do konca dla 10".. Poprostu szerokosc portu nie moze byc mała, nie wazne czy 10 czy 12.. Poprostu szerokosc..

 

 

Tak ogolnie to sprobowałbym go wsadzic w czyjąś bude kolo 35l z rura fi 75mm o długosci 200mm i zobaczyc czy ci pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzmacniacz mam magnata

4 x 100W

w mostku 2 x 200W

i zależy mi na dobrym basie oczywiście w ramach możliwości tego głośnika.

 

ok i wielkie dzięki koledzy za zaangażowanie w mój problem

spróbuje z tą skrzynią jak radził zomer1980

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że przy takim litrażu skrzyni nie ma sensu robić b-r ?

skoro producent zaleca tak wielkie skrzynki do 10" to ja bym mniejszych nawet nie probowal - basu niskiego z tego nie bedzie

 

Nie do konca dla 10".. Poprostu szerokosc portu nie moze byc mała, nie wazne czy 10 czy 12.. Poprostu szerokosc..

no tak

ale troche sie tym bawilem i niestety pare bubli odwalilem

z mojego doswiadczenia wynika ze dla 8" szerokosc nie mniejsza niz 20mm a dla 10" ok 25mm (dla 12" nie bawilem sie z waskimi szczelinami)

poprostu przy wezszych szczelinach slychac turbulencje mimo duzej powierzchni tunelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z mojego doswiadczenia wynika ze dla 8" szerokosc nie mniejsza niz 20mm a dla 10" ok 25mm (dla 12" nie bawilem sie z waskimi szczelinami)

poprostu przy wezszych szczelinach slychac turbulencje mimo duzej powierzchni tunelu

 

To tez nie do konca.. Ty widzisz tylko 1plaszczyznę a mianowicie powierzchnie portu. A gdzie ruch membrany???

 

10calowy glosnik srednia powierzchnia 350cm2

8 calowy glosnik srednia powierzchnia 220cm2

 

Twoj 10calowy jbl ma xmax 4mm =0.4cm

8calowy RE-8S4 ma xmax 12mm =1.2cm

 

Z prostej matematyki wychodzi ze twoj głosnik dmuchnie 0,14dm3, a re, o mniejszej, węższej konstrukcji dmuchnie 0,264dm3, czyli prawie 2 razy wiecej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z mojego doswiadczenia wynika ze dla 8" szerokosc nie mniejsza niz 20mm a dla 10" ok 25mm (dla 12" nie bawilem sie z waskimi szczelinami)

poprostu przy wezszych szczelinach slychac turbulencje mimo duzej powierzchni tunelu

Hałas zależy od prędkości przepływu powietrza w porcie. Szczelina może być wąska. W jednym z projektów szerokość szczeliny wynosiła 13 mm, i nie ma hałasu z portu nawet przy maksymalnej głośności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hałas zależy od prędkości przepływu powietrza w porcie. Szczelina może być wąska.

to sobie zrob taka skrzynie i sluchaj

jak juz pisalem wynika to z praktyki!

zrobilem skrzynie z tunelem o duzej powierzchni wiec nie powinno halasowac... a jednak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...