Skocz do zawartości

Kilka pytań dotyczących instalacji.


inspire1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do was kilka pytań:

1. Mam kabel o długości ok, 4,5m o przekroju 16mm^2 OFC, jaki dać na kabel bezpiecznik? Wg. nazara dla 5m powinien być 40A, a dla 4m powinno być 60A. Mogę dać 50A, albo 60A??

2. Wzmacniacz "pociągnie" więcej prądu jak będzie miał zapięty jeden głośnik 350W RMS w 2ohm czy dwa głośniki 350W (700W łącznie) RMS w 4Ohm??

3. Mam spadki na włączonym silniku ok. 0.3-0.6V, zniweluje je kondensatorem? Jeśli tak to jaki polecacie? Ile Farad?

 

Wg. pewnej niemieckiej stronki, wzmacniacz ma ok. 670W@4ohm przy 13,8V i wg. producenta ok. 1,1kW@2ohm.

 

Mój sprzęt to:

Steg K2.02

Hertz ES 300D

 

Chyba że to alternator nie wyrabia, wprawdzie ma chyba 70A ale sprzęt nie pociągnął do tej pory nie więcej niż 30A bo tylko taki miałem bezpiecznik. Samochód to Avensis 1.8VVT-i kombi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to daj 40A albo 50A jak chcesz :) Nie ma to takiego mega znaczenia pare A w tą czy tą. Bezpiecznik zabezpiecza tylko przewód przed spaleniem w razie przetarcia kabla które prowadziłoby do zwarcia :)

 

Przy 4 ohm masz wiekszą sprawnosc wzmacniacza przy 2 ohm mniejszą ale... tu podajesz czy 1x350 rms @ 2 ohm vs 2x350 rms @ 4ohm.

 

Więc Załózmy ze wzmacniacz bedzie miał ok wydajność 65% przy 4 ohm i 50% przy 2 ohm. Wiec wzmacniacz by wyprodukować 350 wat @ 4ohm potrzebuje "pobrać z instalacji" -->

 

60%-350 wat

100%- x x= 583 Wat do tego * 2(bo 2 głosniki po 350 rms) co daje ok 1166 wat.

 

Teraz 350 wat przy 2 ohm to -->

 

50%-350 wat

100% - 700 wat (pozwolilem sobie na gotowy wynik ze względu na sprzyjające liczby :D) Wiec roznica przy poborze z instalacji jest praktycznie 500 watowa :D

 

Chyba ze chodzi Ci o proporcję zrobionego ciśnienia w stosunku do zużytego prądu. To sprawa się ma tak ze "inwestując 700wat z instalacji" bedziesz miał znacznie większą efektywność proporcjonalnie do ciśnienia jezeli uzyjesz 2 głosników. Krótko mówiąc 2 głosniki (tym bardziej jeśli głosniki są po 4 ohm - "normalna" wydajność wzmacniacza) które dostaną po choćby 175 rms zagrają znacznie mocniej/wydajniej prądowo niż 1x 350 rms (tym bardziej jeśli jest to głosnik przy 2ohm - zmniejsza wydajność wzmacniacza )

 

Takie spadki to nie spadki do 1V to nie jest tragedia :). Jak bedziesz chchiał 2 subiki po 350 rms to zmien na 35mm2 (alob dołóż drugie 16mm2) kabelki zawsze to lepiej. Nie potrzeba zadnego kondensatora - 100x lepiej jak zamiast niego wlasnie kupisz te kable ;P

 

O ile mowa o spadkach na zaciskach wzmacniacz a nie na akumulatorze !! :wink:

 

Ten altek to mało jak na zapotrzebowanie Wzmacniacza wykręconego na "full" przy 4 ohm + zapotrzebowanie na prąd samej instalacji auta (światła, dmuchawa, komputer itp) Bedzie światło znacznie przygasać to jest gwarantowane nie wazne jakiebyś miał kable i jaki kondensator - w takiej opcji bedą zawsze jeśli bedzie wzmacniacz rozkręcany przy juz na oko 60% mozliwosci. Do tego nie wiemy czy na "przód" tez masz wzmacniacz a wypadałoby przy takich mocach. Co również jest dodatkowym obciazeniem dla instalacji auta.

 

BEZPIECZNIK NA PRZEWODZIE NIE SŁUŻY DO POMIARU ILE AMPER PRZEZ NIEGO PŁYNEŁO / BYŁO POBIERANE BO W SZCZYTOWYCH MOMENTACH PEWNIE I 50A MOGL SPOKOJNIE PRZEWODZIĆ A MOZE I WIECEJ ! :P:cisza::mur:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem trochę głupi bo mogłem wziąść zwykłe es 300 (4ohm) a nie wersje es 300D (2x4ohm). Także po spięciu wychodzi mi albo 1ohm albo 4ohm, a że do 1 mi wzmak nie zejdzie to musi być 4ohm. Spadki mierzone na zaciskach wzmaka. Wzmak ustawiony na ok. 50% gaina, więcej nie dawałem bo się przester pojawiał. Na testach miałem podłączonego tylko 1 es'a bo do drugiego jeszcze skrzynki nie sklepałem. Kabli niestety większych nie założę bo w progach i tak się ledwo 16mm2 zmieściło.

Przodu na razie jeszcze nie ma, bo nie miałem czasu na bawienie się w to, ale celuje w tempo 6/hsk + jakiś xm do nich.

Dzięki za pomoc. Bezpiecznik kupię 50A i powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spadki będą innej opcji nie ma. Nie będę woził kabla w środku :D

 

Mogłem nie kupować tego stega ani tych es i pójść bardziej w stronę SQ ale nic już na to nie poradzę :D za długo kompletowałem sprzęt, steg się kurzył ponad dwa lata w szafie a es'y leżały i czekały na lepsze dni już ze 4 miesiące, dopiero wczoraj podjąłem się ich montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niech zostanie 1 sub tylko... chcesz spalić sobie wzmacniacz ? Bo taka opcja jest jak napięcie bedzie drastycznie spadać do 11V i nizej a to jest bardzo mozliwe... I

 

Chyba ze chcesz by były 2 głosniki mocno nie wykorzystane a tak to 1 mozesz sprzedac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spadki pomierzone przy dwóch głośnikach. Na akumulatorze przy mocnym basie i wysokiej głośności przy braku przesteru jest ok. 13V a na zaciskach wzmaka ok. 12.5V. Wydaje mi się, że przydałby się mocniejszy altek, ale raczej takowego nie znajdę. Kable wydaje mi się że są wystarczające jak na razie, ale jak będzie przód to już musowo dołożę drugie takie lub 21mm^2.

Jeszcze takie pytanie na przód z będę montował tempo 6 (na 99%) i jaki do nich wzmacniacz byścię proponowali taki żeby pokazały swoje możliwości? XM-10020 wystarczy czy szukać czegoś lepszego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spadki będą innej opcji nie ma. Nie będę woził kabla w środku :D

 

Mogłem nie kupować tego stega ani tych es i pójść bardziej w stronę SQ ale nic już na to nie poradzę :D za długo kompletowałem sprzęt, steg się kurzył ponad dwa lata w szafie a es'y leżały i czekały na lepsze dni już ze 4 miesiące, dopiero wczoraj podjąłem się ich montażu.

 

 

Powoli, powoli bo trochę się zagalopowałeś :) Moim zdaniem Steg K2.02 jest jak najbardziej piecem przeznaczonym do SQ a to że nie kosztuje 6k nie nic nie oznacza. Jedyną rzeczą która bardzo utrudnia pokazanie co potrafi ten piec to Twoje przetworniki bo one jednak sporo odstają od tego stega. Nie jest sztuką wydać kilkanaście koła żeby zrobić konkretny sprzęt a właśnie odwrotnie. Wydać jak najmniej a mieć porównywalne efekty do drogich zestawów. Jeśli chcesz SQ to sprzedaj ten przetwornik, poszukaj po forum jakie padały ciekawe propozycje i zobacz w końcu na co stać tego Stega. Propozycja hehepack jest także moim zdaniem jedną z najlepszych w tej cenie ale lepiej jednak gdybyś miał możliwość odsłuchu tego pieca bo z gustami różnie bywa :) Ja tak samo jak ty kiedyś szukałem właśnie Sony serii XM i po namowie ludzi z forum zakupiłem Audisona i nie żałowałem żadnej złotówki wydanej na niego. Ale sam się lepiej przekonaj co potrafi taki mały piecyk zrobić z wooferami :) Ja osobiście bym pewnie nadal go używał ale miałem dobrą okazje i kupiłem Signata Log 1 a tego raczej już nie muszę komentować.

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...