Skocz do zawartości

Zwarcie podczas wymiany radia


Eszte
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem. Proszę o poradę.

Podczas wymiany radia w civicu (UFO.8gen) doszło do małego zwarcia na kablach. Na ułamek sekundy zwarłem kabel plusowy dochodzący do radia z innym niewiadomym (też z tym od radia - być może głośnikowym). Myślałem, że padł bezpiecznik ale:

 

Podczas badania miernikiem okazało się że:

- plus przy zwieraniu z masą od radia wykazuje 0

- przy zwarciu z innym plusem (dokładnie od zapalniczki) zachowuje się jak masa - pokazuje circa 11,5 (a zapalniczka z masą radia daje trochę więcej, ponad 12V)

Bardzo dziwi mnie to zachowanie.

 

Co gorsza, coś zaczął szwankować centralny zamek - nie można zamknąć z kluczyka. I przestało się zapalać światło przy otwieraniu drzwi, ale na guzik sufitowy działa.

 

Sprawdziłem część bezpieczników w kokpicie, nie wszystkie (bo nie mam narzędzia do wyciągania a śrubokręt jest zbyt inwazyjny), tylko te które wydawały mi się w miarę logiczne i część bezpieczników pod maską. m.in od radia i akcesoriów, zamka w drzwiach, oświetlenia wnętrza, syg.zapłonu, cała masę nieoznaczonych/dziwnie oznaczonych, itp itd. Pominąłem oczywiste od wycieraczek/świateł zew itd.

 

Czy ktoś mógłby doradzić gdzie leży przyczyna dziwnego zachowania plusa? Czy jest może gdzieś jeszcze jakiś bezpiecznik? czy ten plus leci przez coś po drodze? jakiś przekaźnik? inne urządzenie? Co się posypało? Gdzie szukać usterki?

 

proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to była wina spalonego bezpiecznika to nie miał byś masy na tym kabelku..a jeśli pojawia się masa to znaczy że zwarł gdzieś do masy.

Bez schematu ciężko powiedziec czy ten kabelek idzie przez coś.. Choc jeśli to plus stały to powinien iśc prosto z aku..tak myślę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby doradzić gdzie leży przyczyna dziwnego zachowania plusa?

Jeżeli rzeczywiście na przewodzie o którym piszesz powinien być "plus" to masz spalony bezpiecznik (który to już musisz poszukać).

Miernik pokazuje "masę" na tym przewodzie ponieważ zapewne ten obwód zasila nie tylko radio (o czym świadczą inne "anomalia" o, których pisałeś)ale i inne urządzenia i w czasie pomiaru miernik wyłapuje "masę przepływającą" przez te odbiorniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...