Skocz do zawartości

Alpine 5959 (wydzielone z: Okazje na allegro, ebay itp.))


TomoMadej
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobie wkleić coś co znalazłem kiedyś o niej:

 

"

Opis:

Konstrukcja mechaniczna zmieniacza jest taka sama jak wsztstkich modeli 59.. sterowanych szyną

M-bus. Czyli bardzo dobrej klasy układ odczytu laserowego pozbawiony miniaturyzacji. Lasery te doskonale radzą

sobie z nagrywanymi CD i nie wymagają regulacji. Model 5959 różni się natomiast konstrukcyjnie pod względem elektroniki-toru przetworników cyfrowo analogowych. Do pracy przetworników zastosowano przetwornicę z napięcia stałego +12 na napięcia -9V i +9V. Dodatkowo zastosowano aż 4 przetworniki C/A. Co to daje? Przetworniki zasilane symetrycznie nie wprowadzają zakłuceń i

zniekształceń do obrabiabego sygnału. Duża ilość przetwornków (w tym prypadku cztery)umożliwia precyzyjne przetwarzanie (bez strat)

nawet najdrobniejszych detali dźwiękowych zapisanych na nośniku CD. Konstrukcja ta pozwoliła na osiągnięcie wyjściowego sygnału

o wysokiej dynamice i separacji kanałów. Pozwala to na uchwycenie efektów przestrzennych.

Tak wiec mamy tu do czynienia z HI-END'owym źródłem dźwięku, który można umiescić w miejscu niewidocznym dla złodzieja np:kufer auta i sterować nim z wnetrza samochodu sterownikiem takim jak: 7618R i E 7619R 1310R (także z kazdym kaseciakiem M-bus sterujacym

zmieniaczem CD posiadającym wejścia liniowe)dwa pierwsze to radioodtwarzacze mocowane

w kieszeni DIN które mozna zabrać i ukryć przed złodziejem. Natomiast podczas jazdy cieszyć sie dźwiekiem któremu nie dorównują

teraźniejsze jednostki CD. W latach 90' kiedy topowa 59tka została wprowadzona na rynek w niemczech można ją było zakupić za

1800 DM! Świadczy to o wysokiej jakości i zaawansowanej technologi tej zmieniarki. Pozwoliłem porównać sobie dwa źródła dźwięku:

5959 i legendarną 7909.

Niektórzy uważają że 59tka gra lepiej. Ja wiem jedno napewno jest tańsza i gra równie pięknie.

 

 

Parametry techniczne Alpine 5959 i Alpine 7909,

 

Porównanie

 

 

Zmieniacz CD firmy Alpine model 5959:

 

System odczytu........................optyczny (CD sys.)

Ilość płyt.....................................6

Częstotliwość próbkowania..........352,8 kHz

Number of Quantization Bits........16 bit linear system

Oversampling..............................8X

Rozdzielczość przetwornika DAC.....20 bitów

Ilość przetworników DAC............4

Pasmo przenoszenia..................5 - 20.000 Hz (0 -0,5 dB)

Total Harmonic Distortion..........0,0025 %

Dynamika................................114 dB

Stosunek sygnału do szumu...... 114 dB A

Separacja kanałów..................... 105 dB

 

 

Tuner radiowy AM,FM/odtwarzacz CD ze sterownikiem zmieniarki CD:Alpine 7909:

 

 

System odczytu.......................optyczny (CD sys.)

Częstotliwość próbkowania..........352,8 kHz

Number of Quantization Bits.......16 bit linear system

Oversampling..............................8X

Ilość przetworników DAC.............2

Pasmo przenoszenia................. 5 - 20.000 Hz

Total Harmonic Distortion............0,0020 %

Dynamika.................................100 dB

Stosunek sygnału do szumu......110 dB

Separacja kanałów.....................95 dB "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do konca z tym jest ale moge malo sie znac, badz co badz slyszalem (juz nie pamietam od kogo) ze i zrodlo tu ma znaczenie (nie wiem ile w tym prawdy) ale 5959 z 7909 zagra inaczej (czyt. lepiej) niz np. z 5959 z 7618r (gdzie nie zagra w pelni swoich mozliwosci),

 

Tomo takze niekoniecznie + 200 na alle :P badz co badz tak samo jest ze starymi deckami alpine i innych marek, ich wadą jest to ze są stare ale dzwiekowo, dynamika, itp. takich jednostek jak 7905, 7906, 7909 w porownaniu do nowych zabawek to nawet nie ma co porownywac. Tylko widzisz problem jest tego typu ze juz duzo jest wyeksploatowanych modeli i trzeba je niestety naprawiac a z radiem jest troche gorzej niz ze wzmakiem.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze i zrodlo tu ma znaczenie

 

Źródło ma znaczenie, owszem, ale w tym wypadku źródło to zmieniarka a to co jest do niej podpięte służy tylko jako sterowanie, nic innego, czy to będą kaseciaki 7618 7619 (które de facto przetwornika nie mają), 7909 czy jakiś cd controller Alpine to będzie tylko sterowało praca zmieniarki.

Przetwornik jest w zmieniarce i po podpięciu radia jako sterownika sygnał nie jest kolejny raz przetwarzany,obrabiany czy co tam innego bo i po co miał by być skoro już raz jest przetworzony.

Nie mam pojęcia w czym i w jaki sposób sterownik mógłby ograniczać pracę zmieniarki.

 

Też jestem za wydzieleniem rozmowy, bo sam szukałem kiedyś informacji i musiałem sporo się natrudzić żeby cokolwiek sensownego znaleźć na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeciez chyba cos jest jeszcze po drodza za D/A nim sygnal trafi na wyjscie RCA

 

Ze zmieniarki 5959 wychodzi już sygnał na złączach RCA.

Rola sterownika ogranicza się do pogłaśniania ściszania i przerzucania płyt i jeśli jakieś radio lub sterownik ma ograniczać te funkcje, to się pytam w jaki sposób, bo może faktycznie ogranicza tylko nie ktoś jasno sprecyzuje czemu i dokładnie w którym miejscu następuje to ograniczenie i degradacja dźwięku, bo na logikę nie może ograniczać, jedyną ingerencją w sygnał jest jego wzmacnianie lub obniżanie, czyli równie dobrze można powiedzieć ze gainy we wzmaku też wpływają niekorzystnie na sygnał dźwiękowy bo pewnie nie są takie super jak gała głośności w 7909 :super:

 

Moim zdaniem to efekt placebo, bo jak może kaseciak za 50-100zł sterować tak samo dobrze zmieniarką i wydobywać z niej tak samo dobry dzwięk jak moja 7909 za 1.5-2k, oczywiście nie może bo przecież jest kupę tańszy, sądzę że tu jest główne ograniczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...