Skocz do zawartości

Wzmacniacz Kenwood PS, problem z czułością...


tony_tr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zakupiłem ostatnio ps201t i mam pewien problem z dostosowaniem czułości wzmacniacza...

Wzmacniacz testuję z głośnikiem Hertz Es250 (pierwszej serii), jednostka sterująca Alpine 9887r, wyjścia 4v.

Pierwszym napotkanym problemem po ustawieniu pokrętła "input sensivity" było natężenie basu, a raczej jego brak w utworach o gorszym basie bądź na radiu. Na muzyce przy której go dostroiłem czyli trance z mocnym basem było ok. Po zmianie na radio totalny brak basu...

Kombinowałem dalej... Pokrętło "input sensivity" jest wyskalowane od 5v(min) do 0,2v(max), nie do końca rozumiem tą analogie... W każdym razie zadowalający efekty uzyskałem dopiero przy prawie maxymalnym ustawieniu pokrętła (w okolicach 0,4v na skali) Wszelkie podbicia basy są cały czas wyłączone. Czy to normalne? W dalszym ciągu istnieje jednak problem większego basu na płycie oraz mniejszego na radiu... A w tym przypadku wręcz chwilami za dużego... Wiązałem to też z tym, że z radia mam pociągnięte tylko 1 RCA, ale jest ono ustawione na mono i na drugim systemie działa w 100% prawidłowo. Po za tym w trybie mono, wzmacniacz pracuje tylko na jednym wejściu RCA, jak podłącze drugie to jest cisza tak więc ten problem chyba też odpada.

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrętło "input sensivity" jest wyskalowane od 5v(min) do 0,2v(max), nie do końca rozumiem tą analogie

No max czułość jest przy ustawieniu 0,2V. 0,2V jest wtedy maksimum poziomu jakie może przyjąć wejście bez przesteru. Innymi słowy już 0,2V wysteruje wzmaka na maks. Jak ustawisz 5V to masz czułośc minimlaną bo muisz dostarczyć aż 5V żeby wzmak dostał maks wysterowania. To akurat logiczne. Głupio by było gdyby było odwrotnie :)

 

Wszelkie podbicia basy są cały czas wyłączone.

Mówisz o radiu? A sam poziom tego wyjścia jest ustawialny gdzieś w menu? Nagraj może sobie płytę z maksymalnym (0dB) sygnałem 50Hz sinus i zmierz napięcie na tym wyjściu z radia podczas odtwarzania na maks głośności.

 

W dalszym ciągu istnieje jednak problem większego basu na płycie oraz mniejszego na radiu...

Tego też nie kumam.

 

Po za tym w trybie mono, wzmacniacz pracuje tylko na jednym wejściu RCA, jak podłącze drugie to jest cisza tak więc ten problem chyba też odpada.

Czemu się robi cisza to też nie kumam. Pierwsze co mi do łba przychodzi to jakby sygnał z drugiego RCA był podawany w przeciwfazie. Pytanie tylko czy wychodzi w przeciwfazie z radia (raczej nie skoro na innym systemie jest dobrze), czy może wzmacniacz ma coś nagrzebane i sam ma dwa RCA w przeciwfazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, już wyjaśniam. Udało mi się już to dobrze ustawić, ale dopiero w pozycji pokrętła na 0,4v.

 

No max czułość jest przy ustawieniu 0,2V. 0,2V jest wtedy maksimum poziomu jakie może przyjąć wejście bez przesteru. Innymi słowy już 0,2V wysteruje wzmaka na maks. Jak ustawisz 5V to masz czułośc minimlaną bo muisz dostarczyć aż 5V żeby wzmak dostał maks wysterowania. To akurat logiczne. Głupio by było gdyby było odwrotnie :)

No tak teraz już rozumiem. Swoją drogą ciekawa sprawa, radio ma niby na wyjściu max 4v, a przy takim ustawieniu wzmacniacz po prostu nie gra... Wszystko jest w miarę dobrze, ale na ustawieniu około 0,4-0,5v. Sprawdziłem też dla pewności na moim Crunchu i wyszło podobnie. Przy ustawieniu 4v na skali Crunch również tylko lekko rusza membraną głośnika... Żeby dobrze grało musi być również ustawiony na około 0,4v. Dziwne bo kiedyś na d106r, która ma wyjścia 2v grało podobnie, po przesiadce na 9887r za bardzo nie zmieniałem ustawień wzmacniacza. Może to być jeszcze przez to, że aktualnie pędzę przód na samym radiu. W radiu maximum to vol 30, ja nie daje więcej niż 23 ponieważ potem głośniki dostają już przestery. Może gdybym miał do dyspozycji całą skalę było by troszkę lepiej i nie trzeba byłoby ustawiać na wzmaku na 0,4v. Grało to również na innym radiu JVC sh909r i było tak samo także hmmm 9887r raczej jest sprawne.

 

 

 

Mówisz o radiu? A sam poziom tego wyjścia jest ustawialny gdzieś w menu? Nagraj może sobie płytę z maksymalnym (0dB) sygnałem 50Hz sinus i zmierz napięcie na tym wyjściu z radia podczas odtwarzania na maks głośności.

Mówię o podbiciach na wzmacniaczu, Kenwood ma coś takiego jak DAB i podbija bas w określonym paśmie. W radiu również nie mam włączonych żadnych podbić. No muszę to zmierzyć. Mierzyć miernikiem w pozycji napięcia stałego czy zmiennego?

 

 

Cytat

W dalszym ciągu istnieje jednak problem większego basu na płycie oraz mniejszego na radiu...

 

Tego też nie kumam.

Chodzi o to, że na CD bas jest większy niż na FM. Ale teraz jest już ot mniej odczuwalne.

 

Czemu się robi cisza to też nie kumam. Pierwsze co mi do łba przychodzi to jakby sygnał z drugiego RCA był podawany w przeciwfazie. Pytanie tylko czy wychodzi w przeciwfazie z radia (raczej nie skoro na innym systemie jest dobrze), czy może wzmacniacz ma coś nagrzebane i sam ma dwa RCA w przeciwfazie.

Nie zrozumieliśmy się. Jeden kabel RCA mam zepsuty i dysponuje jedynie pojedyńczym kablem RCA. Myślałem, że dlatego jest tak cicho bo sygnał idzie tylko z jednego RCA, a jakby były 2 to by się sumowało. Okazało się, że Kenwood w trybie mono korzysta tylko z jednego wejścia RCA. Z lewego, po podpięciu RCA na Right input nic nie gra.

 

Nie rozumiem tylko tego, czemu muszę ustawiać tak dużą czułość na wzmakach... To dlatego, że kręce radio tylko do 23 (na 30max) vol??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnie.

Podejżewam,że coś jest jednak nie tak z wyjściem RCA dla suba zarówno u mnie jaki ....u Ciebie.

Poprzednia jednostka CDA 7873 wyjście 4 V - wzmacniacz suba ustawiony mniejwiecej w te okolice gra równo z przodem,doskonale sie zgrywa poziom subwoofera z reszta systemu.

Zmiana jednostki na CDA 7893 teoretycznie identyczny tor sygnału dla subwoofera po RCA takze 4 V.

Przy takim ustawieniu subwoofer nie istnieje.Nie ma go wogóle - nie gra.

Przestawienie czułości wzmacniacza dla subwoofera w okolice 0,5 V powoduje ,że subwoofer gra jak na poprzednim radiu.

Dlaczego tak jest..... nie wiem :)

Ale jest to fakt a troretycznie powinno być bez wiekszych zmian w ustawieniach czułości wzmacniacza po zmianie radia.

Oby dwa przypadki-flat-bez zadnych korekt czy podbić.

Trzeba by znaleść czas i naprawde pomierzyć to napięcie na RCA subwoffera jak sugeruje przedmówca.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie miałem PS 501F z cda9886r i nie miałem takich problemów jak wy.

 

Było to w Cordobie i gain był ustawiony w granicach 3,5-3v

Jak bym dał tak jak wy to chyba głośnik wyskoczył by obudowy

 

Z tym rca że gra na lewym to chyba normalne bo on bierze sygnał po lewym wejściu (większość wzmacniaczy tak ma)

 

A nie macie subwoffer volume za nisko Ja miałem zawsze na 15 a jak było go za dużo to po prostu dawałem ciszej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o sterowanie subem do +15?

Jeżeli o to to mam :)

No ja u siebie sie uporałem,poprostu wzmacniacz mam wysterowany znacznie czulej niż wskazywałaby na to instrukcja radia która twierdzi......iż sub ma preout 4 V.

I nie musze "piłować" wyjścia radiem do +15.

Mam na + 3 i niekiedy nawet zmniejszam na +1.

Jest ok,pytanie poprostu jest -dlaczego to tak jest :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam następującą teorię. Nie wiem czy trafną i czy nic w wywodzie nie popieprzyłem:

 

Zapewne ten "sub preout" daje 4V na wyjściu, wtedy jak masz:

- maks na skali suba czyli +15 jednostek

- oraz maks na skali głośności radia czyli +30 jednostek

Gdyby było inaczej, czyli 4V przy 0 jednostkach suba i 30j. volume, to by oznaczało że z kolei przy 15 suba:

- byłby już przester i 4V maks

lub

- więcej niż 4V (a to sprzeczne ze specyfikacją radia)

 

Tak samo zapewne ma Tony. Tam jest 4V przy 30j. volume. Jeśli maks głośności radia (ze względu na głośniki) to 23 jednostki, to i maks kanału suba też jest pomniejszony o tą wartość. W woltach to może być naprawdę dużo mniej ze względu na skalę logarytmiczną. Przyjmując nawet że każda jednostka głośności pod pokrętłem volume to tylko 2dB (a pewnie z 3dB), to 7 jendostek daje ~15dB (lub więcej w zależności ile dB ma jednostka). Czyli mamy 15dB=5x3dB. Każde 3 dB to połowa mocy, a więc 1,41 (pierwiastek z dwóch) mniej napięcia , a więc może to być:

4V (0dB tłumienia)

4V/1,41 = 2.83V (-3dB tłumienia)

2.01V (-6dB)

1.43V (-9dB)

1.01V (-12dB)

0.72V (-15dB)

I wtedy się zgadza, że ustawiacie wzmaki na jakieś ułamki wolta czułości, bo przy takim poziomie macie maks wysterowania jaki podajecie z radia.

 

PS.

Nadal nie tłumaczy to dla mnie różnicy CD vs FM. Nie wiem o co cho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko.......moze byc prawdą ale..............

CDA 7873 i CDA 7893,te same tory RCA ,te same wartości.

Ustawienia te same czylie sub + 3 reszta flat.

73 "łupie" a po przepieciu na 93 sub nie gra.

Na odwrót jak ustawie sie pod 7893 tak,zeby grało dobrze i przepne na 7873 suba rozwali razem z kabiną.

:)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam następującą teorię.

Witaj.

To co piszesz na prawdę wydaje się logiczne ale...

Aha, wzmocnienie subwoofera mam zazwyczaj ustawione na 10, wtedy w zależności od muzy zwiększam bądź zmniejszam.

Wracając do tematu... Musiałbym to przetestować przy odłączonym przodzie. Przy ustawieniu wzmacniacza na 3-4V bas pojawiałby się (czyli już jakieś wyraźne ruchy membraną) dopiero od poziomu głośności 20, czyli w systemie ogólnie byłoby trochę za mało basu... Być może jak podłącze przód pod wzmacniacz to będzie można to lepiej zgrać i wykorzystać całą skalę głośności radia, ale i tak wątpię by wszystko chodziło dobrze przy ustawieniu 4V na wzmacniaczu... Tak jak mówię, jak ustawie 4V to basu po prostu nie ma, słyszałbym jedynie sam przód. Przy takim ustawieniu to poniżej poziomu głośności 10, subwoofer nie gra. Nie jest to chyba normalne i pożądane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Sorki, że odkopuje stary temat, ale czy ktoś poradził sobie z tym problemem. Ostatnio przesiadłem się z 9885 na 7893 pod piecem ps 500 i mam podobny problem co koledzy wyżej. Zastanawiałem się czy coś nie jest uwalone w radiu. Według instrukcji przód i tył ma wyjście 2V a sub 4V. Po takim ustawieniu wzmacniacza suba praktycznie nie słychać. Dopiero przestawiając na około 2V wejście wzmacniacza zaczyna być słyszalny. Teraz pytanie czy szukać przyczyny w uszkodzeniu radia, czy może błąd druku w instrukcji i dać sobie spokuj z poszukiwaniami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...