Skocz do zawartości

CarPC


Bzyku123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

już od dłuższego czasu nurtuje mnie sprawa CarPC, jednak moja wiedza na ten temat jest mniejsza niż minimalna :P

I właśnie zwracam się do wszystkich, którzy mają jakąś wiedzę na ten temat aby mi rozjaśnili tą sprawę.

 

najbardziej by mi zależało na tym aby ktoś mi wytłumaczył dokładnie z jakich elementów ma się składać całość, jak ma być wszystko podłączone, na co zwracać największą uwagę, itd.

jakieś linki czy artykuły na ten temat mile widziane

 

moja wiedza ogranicza się do tego, że potrzebna jest dobra zewnętrzna karta dźwiękowa, bo te zintegrowane są nic nie warte

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiałem, trochę czytałem i z tego co wiem to największym problemem (IMO) jest czas uruchamiania się tego - czyli taki jak normalnego komp (w niektórych sytuacjach trwa to minuty). IMO bardzo niefunkcjonalne jest to rozwiązanie szczególnie gdy ktoś często gasi/odpala silnik (jazda w mieście).

mam takie pytanie, bo jakoś nie wyczytałem nigdzie na nie odpowiedzi

- czy jest możliwość ustawienie tego / skonstruowanie takiego peceta tak aby czas jego uruchomienia nie trwał 2 ani 1 minuty tylko np kilkunastu sekund, tak jak radia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy hibernacji nie, przy uśpieniu jakiś marginalny pobór jest.

Najlepiej car pc z lapka zrobić bo najbardziej dostosowany.

 

Ale problemów jest więcej - sterowanie (chyba, że masz dotykowy ekran), interface (każda aplikacja ma inny, chyba, że ogarniesz jakiś kombajn), startowanie systemu (już poruszone), dysk twardy (nie lubi dziur w drodze i przesadnie niskich temperatur, a zima za pasem), jakość dźwięku (większość zintegrowanych dźwiękówek to dno) i pewnie jeszcze więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przyspieszyć troszkę kompa. Nie musi za każdym razem zliczać Ramu, w biosie ustawiasz bootowanie twardziela w pierwszej kolejności, można odchudzić system i powyłączać niepotrzebne programy przy starcie. Najważniejszy jest twardziel, to on ładuje okienka i ten proces jest najdłuższy. Albo SSD albo kilkudyskowa macierz RAID...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że nawet tablety z Androidem na pokładzie dają radę :cwaniak:

Jeśli to nie będzie "normalny" system, to nici z podłączenia zewnętrznej karty dźwiękowej dobrej jakości. Nie będzie do niej sterownika. A jeśli nie będzie dźwięku dobrej jakości to (jak dla mnie) temat nie warty uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w celu szybkiego uruchamiania kompa będzie on hibernowany, ogólnie konstrukcja będzie na laptopie, sterowanie za pomocą wyświetlacza dotykowego wielkości 2din, do tego oczywiście dobra karta dźwiękowa, zasilanie będzie z ładowarki samochodowej, a całość będzie nie zależna od stacyjki, czyli będzie włączane z guzika

na forum o CarPC wyczytałem że ze sprzętem nic się nie dzieje nawet przy -20stopniach

 

a system operacyjny jest jakiś specjalny, jest to windows xp ale przystosowany właśnie do sterowania z wyświetlacza i można go jeszcze okroić z niepotrzebnych bajerów

póki co najbardziej mnie martwi podłączenie tego wszystkiego do Audio w samochodzie, jakie są przydatne programy obsługujące to wszystko

 

zastosowanie u mnie będzie takie że między innymi podepne się do kompa od silnika i gazu, teledyski, jakaś gierka jak będę na postoju, a może Wy macie jeszcze jakieś zastosowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosowanie u mnie będzie takie że między innymi podepne się do kompa od silnika i gazu, teledyski, jakaś gierka jak będę na postoju, a może Wy macie jeszcze jakieś zastosowania?

 

Fajnie byłoby udostępnić net na przykład z komórki do carPC, w tym momencie na bieżąco możesz śledzić google maps i masz info o korkach i natężeniu ruchu na trasie, info o pogodzie, może jakiś RSS, poczta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CaPc wg mnie (i dla mnie) było by przydatne jeśli miałbym dużo kasy na zbyciu i zamontowałbym to jako osobny system tzn miałbym radio i oprócz tego CarPc z dostępem do neta, bez internetu CarPc wydaje mi się zbędnym bajerem... I jeszcze jedno wg mnie w grę wchodzi jedynie ekran dotykowy. Po drugie musiałbym jeździć w długie trasy, spędzać dużo czasu w aucie, no albo po prostu mieć duuużo kasy na zbyciu i lubić dłubać :D

Jeszcze jedno... uruchamianie można rzeczywiście przyspieszyć, podstawą jest tu na pewno SSD, zapomnij o HDD w aucie... oraz pytanie czy da rade zrobić tak by po włączeniu systemu automatycznie włączała się myzyka... myślę, że chyba dałoby radę... Laptop chyba odpada ze względu na karte muzyczną, no ale to też zależy do czego to komu i czy nie będzie miał oprócz tego zaawansowanego systemu audio w aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laptop chyba odpada ze względu na karte muzyczną

będzie zastosowana zewnętrzna karta

 

bez internetu CarPc wydaje mi się zbędnym bajerem...

swoje CarPC będę miał oparte na lapku z WiFi, a jak nie ma dostępu do WiFi to można używać jakiegoś mobilnego internetu

 

możesz śledzić google maps

będzie nawigacja na odbiorniku GPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten film Cię zainspiruje do czego można wykorzystac iPada w aucie. Może transmisja strumienia audio po BT do radia z interfacem BT to jest rozwiązanie problemu słabej jakości kart pokładowych? Wtedy byłoby to o tyle wygodne że jeśli jedziesz do spożywczego, to nie musisz zabierać ze sobą tego dotykowego placka bo masz w aucie radio. Ale jak się wybierasz gdziesz dalej to sobie możesz dogodzić ;) i słuchac muzy z placka z iTune`a.

 

Tutaj jeszcze jeden

z przykładowego montażu iPada w Toyocie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zastanawiam się czy jest opcja lub możliwość aby carPC, tablet - nie ważne w zasadzie jakie źródło - ważne żeby na końcu było wyjście cyfrowe z sygnałem podpiąć do czegoś w rodzaju emulatora CD. Czyli wpinamy źródło cyfrowe w rodzaj emulatora z wejściem cyfrowym który dalej to przekazuje do jednostki. W zasadzie powinniśmy otrzymać bezstratny materiał na jednostce który wypluło z siebie źródło, możemy potem skorzystać z dobrodziejstw jednostki i jej ustawień dźwięku, dalej puścić to na wzmacniacz itp.

Zastanawiam się jaka jest możliwość podania do jednostek sygnału cyfrowego aby pominąć analogowy AUX, bo przynajmniej ja nie znam jednostki z oryginalnym wejściem cyfrowym, zawsze jest analogowe.

Opcja zabawy w tym momencie jest ciekawa bo przykładowo Samsung Galaxy Tab 7'' idealnie można wpasować w miejsce 2DIN, gdyby wyjść z sygnałem cyfrowym i podać w jakiś sposób go do jakiegoś fajnego Alpine'a 1DIN i korzystać z dobrodziejstwa jego możliwości to było by coś. Chcę posłuchać CD, radia - mam 1DIN, chcę multimediami się pobawić mam zabudowany tablet o dużych możliwościach.

Z Ipad'em Apple myślę że rozwiązanie już jest, bo można je w nowe jednostki wpinać po USB, czyli idzie sygnał cyfrowy, tylko że Ipad ma 10'' i ciężko go upchać, Ipod znów jest za mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi bardziej chodzi o możliwość podania sygnału na radio typu alpine9815, można je w rozsądnej kasie wyrwać, możliwości ma sporo jednak jest ograniczone ze względu na multimedia. Gdyby w jakiś sposób podać do niego sygnał cyfrowy można zrobić fajny kombajn o dużych możliwościach za niewielkie pieniądze. Mamy do dyspozycji cały zakres ustawienia dźwięku alpine'a. To tak jak z wyciągnięciem optyka - da się, więc może można w druga stronę to zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...